 |
|
 |
2000.09.09 - 2000.10.26 |
pici0121@yahoo.com | 2000.10.26. 19:14 |
Igen,mindenki a válaszra vár-ami talán sok mindent megmagyarázna az elõzményekkel kapcsolatban. |
bubo3@nexus.hu | 2000.10.25. 20:31 |
Meghalt a Fal, vagy csak Egeristre vár mindenki? |
giulio@mail.matav.hu | 2000.10.23. 15:23 |
Erdei Miska megkért, lökjem ezt fel ide:
--------------------cut-------------------
Kedves Kollégám, Éger István dr.!
A napokban azt a pletykát hallottam Rólad, hogy a váci kórház igazgatói székébe készülsz. Kérlek cáfold meg, ha ez tényleg pletyka, ahogy én remélem. Válaszodra azért van szükségem, mert Te a FAKOOSZ választott elnöke vagy, én pedig vagy 7 éve eme szervezet tagja. Azt hiszem, a FAKOOSZ tagok nagy többsége osztja véleményemet: mióta a mindannyiunk által nagyra becsült Gy. G. magasabb, fontos posztra emelkedett, szervezetünk erõtlenebbé vált. Ha a Te személyes helyzetedben is hasonlóan örvendetes "emelkedés" várható, úgy ez engem is érint, hiszen én is apró kis forgácsa vagyok annak a sámlinak (na jó: hokedlinek) vagy stílszerûen Master-lépcsõnek, amelyrõl feljebb lehetett lépni. És ez örömmel tölt el, nem fizettem a tagdíjat hiába.
Igenlõ vagy cáfoló válaszod szeretettel várja kollégád:
Erdei Mihály
---------------------------cut---------------------------
|
cyberbubo@mail.tvnet.hu | 2000.10.20. 13:54 |
Tegnap évi pontvadászatom megkoronázásaként részt vettem egy továbbképzõ
elõadáson, s mivel jó negyedórával korábban odaértünk, elbeszélgettünk a
kollégákkal, akik között többen is érintettek a 62 évet betöltöttek számára
elõírt pszichiátriai vizsgálatban. Annak rendje és módja szerint be is
jelentkeztek a borsos áron kínált újabb esélycsökkentõre, s legnagyobb
megdöbbenésükre a Gyorskocsi utcában és hasonlóan kerülendõ színhelyeken
köztörvényes bûnözõkkel, csavargókkal, hajléktalanokkal egy padon várhattak
sorsuk jobbra fordulására és a végsõ jóváhagyásra azért, hogy "nemzeti
ajándékként" kapott, 25-40 éve becsülettel ellátott praxisukat 2001-ben is
folytathassák, két-három teljes évig, hogy utána újra a narkósokkal,
alkoholistákkal, bûnözõkkel és egyéb deviánsokkal újra sorba ülhessenek!
Õszintén szólva, önérzetem a rendelet megszületése és ismertté válása
pillanatában is azonnal tiltakozott a rendelet (s különösen a rendelet
szelleme) ellen, azt azonban legrosszabb álmomban sem képzeltem, hogy az
igazságügyi elmeszakértõk ilyen körülmények között fogadják majd
kollégáikat, mivelhogy tevékenységük zöme nyilván ezen civil lélekkel
borzongató intézmények falai között zajlik. Meddig hagyjuk még, hogy fát
vágjanak a hátunkon? Quousque tandem abutere ........ patientia nostra? Quem
ad finem sese effrenata iactabit audacia? A válasz késik, de -
meggyõzõdésem - nem sokáig. Csak az a baj, hogy ennek a levét is a beteg
emberek fogják meginni.
Udv T.Gyuri
Dr. Tokodi György
tokodi@mail.tvnet.hu
cyberbubo@mail.tvnet.hu
|
bobita@mail.datanet.hu | 2000.10.19. 13:24 |
Gógl Árpád valószínûleg távozik
2000. október 19., csütörtök, 7.20
A Népszabadság információi szerint kormánykörökben valószínûsítik, hogy a költségvetés elfogadása után Gógl Árpád megválik miniszteri posztjától. Az egészségügyi miniszteri posztra Mikola István, az Országos Vérellátó Szolgálat fõigazgatója a legesélyesebb.
A kormányon és a Fideszen belül is megrendülni látszik Gógl Árpád egészségügyi miniszter pozíciója. A Népszabadság információi szerint kormánykörökben azt valószínûsítik, hogy a költségvetés elfogadása után, várhatóan januárban Gógl megválik posztjától. Vannak olyan vélemények is, hogy a miniszterváltás már elõbb, novemberben megtörténhet.
Az elmúlt hónapokban a minisztert számos szakmai és politikai jellegû bírálat érte a kormányon és a koalíción belül. A miniszter legszerencsétlenebb akciójának az egészségügyi dolgozók 15 milliárd forintos egyszeri juttatásának szétosztását tartják. Gógl a kormánydöntés alapján fejenkénti mintegy százezer forintos jutalomról beszélt, de utóbb kiderült, hogy az egészségügyi dolgozók csak néhány tízezer forintot kaptak. Ebben közrejátszott, hogy az elsõ napokban az egészségügyi tárca maga sem tudta megmondani, hogy az ágazat hány dolgozója számíthat az egyszeri juttatásra.
(OS)
Illik megköszönni az érdemek elismerése mellett ezt a felejthetetlen néhány évet.
DemaGógl dícsérete:
Alapvetõen eddig jól végezte dolgát, úgy jelenítette meg a kormányzati érdekeket, ahogyan az uralkodó gondolta. Az egészségügyi dolgozók elõtt a jólét mézes madzagját folyamatosan lóbálva igyekezett elhitetni, hogy a kabinet lázasan dolgozik az ágazat felemelkedésén, s amint halaszthatatlanul fontos feladatait elvégzi, rohamosan javulni fog a helyzet. Már csak apró dolgok vannak hátra – hangoztatták türelmet, megértést kérve.
Az ország nehéz anyagi helyzete miatt az olimpia megrendezését csak 2012-ben tudták vállalni, a Fradi pálya teljes márványozása, a ferencvárosi légtér légkondicionálása is halaszthatatlan feladat, de az Alcsúton felépült 150 000 négyzetméteres kegyhely elkészültével még befejezik az elkezdett 15 000 ezer km. autópálya építést. A csillogó elmével kitalált Budapest-Zugló- Hagyárosbörönd - Záhogy metróvonal elkészülte után betemetik a Budapesten kiásott 4534-dik gödröt is, mert végre megtalálták az ÚJ NEMZETI SZINHÁZ végsõ helyét valahol az Alföldön, Attila vélt sírja közelében.
Ezek után az Ország Image Központ 2100-ban azonnal hozzáfog az új egészségügyi reform kidolgozásához, mely a viták, kiegészítõ javaslatok figyelembevételével 2500-ra el is készült volna.
Ezt a rövid idõt kellett Gógl Árpádnak ügyesen áthidalni, a jelentéktelen, apró ügyek megoldásával a kormányzatnak idõt nyerni. S ez sikerült is.
A háziorvosok kidolgozatlan finanszírozási rendszerük mellé koncepció nélküli praxisjogot kaptak, az önkormányzat változatlanul ura volt a helyzetnek, a pénznek, és az orvosok minden szabad idejének.
A szakorvosoknak az év végére beígért szakellátási vállalkozói jogról szóló törvénytervezet kimunkálása töretlen csiga tempóban haladt elõre, semmi sem gátolhatta meg, hogy 2020- ra elkészüljön az a koncepció, melyet vitára lehet bocsátani, s néhány év múlva jogerõre emelni. A kórházak adósság állománya folyamatosan növekedett, egyre nehezebb helyzetbe hozva a fenntartó önkormányzatokat. A háborgó ápolószemélyzet között szét osztott 15 milliárd 62%-át profi adógurui különbféle járulék formájában visszacsorgatták a kincstárba.
De mivel rosszul kommunikálta le a dolgot (a száznak fogalma sem volt, hány lába van!) Viktor kénytelen volt kicsit megdádázni a köznép elõtt. Lássa azért mindenki, ki a király e hazában!
Bölcs tett volt, de ha tényleg azt akarták volna, hogy a magyar egészségügyet szolgálja, sürgõsen fel kellett volna már két évvel ezelõtt menteni, s Afganisztán – Mongólia - Botswana összevont nagykövetének megtenni. Nagyszerû döntés lett volna, mert így legalább a WHO jelentésében ezek az országok már nem elõzhették volna meg Magyarországot, s az elõrelépés egyértelmû lehetett volna.
De a lelépés sem rossz. Bízom benne, már csak jobb jöhet.
|
bobita@mail.datanet.hu | 2000.10.18. 21:34 |
Az év költségvetése az átverés költségvetése az egészségügy számára I. rész.
A KÖR legutóbbi címlapján talányos a kérdés: És a karaván?
Jelentem, szerintem a karaván csak hátrafelé halad, de „ Ha viszont a kutyaugatás mozgatja a karavánt, mi készséggel…” vonítunk tovább.
A kutya most ugat, DE harapni fog,
ha a karaván továbbra is hátrafelé halad!
A kormány az elkövetkezõ két évben az egészségügyi dolgozók béremelésére két év alatt 140 milliárd forintot fordít, ugyanakkor az intézmények mûködtetésére szánt összeget nem kívánja növelni.
A béremelésre betervezett 20%-s növekedést elfogadhatatlannak tartom, mert nem tartalmazza a pontos bontást, s nem derül ki egyértelmûen: mennyit kíván a Kormány a költségvetésbõl még az egészségügy fejlesztésére fordítani. A beígért 20% - s bér növekedés csak arra jó, hogy a társadalmat megtévessze, félre vezesse, azt a látszatot keltse: a pénzügyi kormányzat erején felül áldoz az egészségügyre.
A tervezetet elfogadhatatlan mert:
1.) . Megengedhetetlen az a gyakorlat ahogyan a 2000-s évre vonatkozó béremelést meghatározták. Az elõre beígért 8%-s növekedésrõl a következõ határozat született: ”A bérnövekmény elõirányzata ( 60%-s bérhányad 5%-a ) 2000.február 1-jétõl beépítésre kerül a finanszírozás rendszerébe, az alábbiak szerint:
- fix összeggel finanszírozott ellátások( iskola-orvosi, védõnõi ellátás, anya-csecsemõ- és gyermekvédelmi feladatok, mozgó szakorvosi szolgálatok, gondozók ) esetében a havi fix díj emelésével.
- A teljesítmény szerint – a teljesítményegység havonta megállapított forintértéke alapján- finanszírozott ellátások ( háziorvosi, fogorvosi, ellátás, járóbeteg szakellátás, betegszállítás, nagyértékû diagnosztika (CT,MRI) ) mûvese kezelés ) esetében a teljesítmény díjazás alapját képezõ havi keret növelésével. „”
Hangsúlyozom, ha a fenti gyakorlatot követve történik az elkövetkezõ évek társadalom biztosítási alapjának meghatározása, nem a realitások figyelembe vételével akkor az egészségügyi dolgozok reálbére tovább fog csökkenni.
2.) Az alkalmazásba állók bruttó átlag keresetében az egészségügy ellátás a továbbra is a sor végén kullog a 64 936 Ft/ fõ bérével. Csak a textil-ruházati ( 54 371 Ft/fõ), a mezõgazdaság, halászat ( 58 208 Ft/fõ) és a szálláshely-szolgáltatás (58 436 Ft/fõ) keresett ennél kevesebbet. (forrás: KSH Létszám és keresetek a nemzetgazdaságban I. féléves kimutatása alapján az alkalmazásban állók havi bruttó átlagkeresete c. táblázat)
Az egészségügyi dolgozók részére minimum az oktatás 80 552 Ft/fõ szintet szeretnénk elérni ( 25%-s növeke-dést igényel), jelenleg elfogadhatónak a közigazgatás, 96 654 Ft/év bérét ( 47%-s növekedést feltételez). tartanám.
|
bobita@mail.datanet.hu | 2000.10.18. 21:33 |
Az év költségvetése az átverés költségvetése az egészségügy számára II.rész
3.) Nem elég csak bérnövekedésrõl beszélni. Világosan és egyértelmûen tudatosítani kell, hogy az egészség-ügy bérnövekedése nem azonos kategória a pedagógusoknak, a köztisztviselõknek adott bérnövekedéssel, mert az egészségügy komplex, összetett, egymással összefüggõ rendszert alkot. Ha ezt a sajátságot nem veszem figyelembe, a miniszterelnök szerint: az áttörés költségvetésének nevezett tervezet véleményem szerint ismét az átverés költségvetése lesz. Az egészségügy elkövetkezõ költségvetésének keretszámait a Parlament állapítja meg, de a Kormány szabályozza a végrehajtást az E. Alapról szóló törvényben. ( Lásd erre az évre 21/2000 (III.3) Korm. Rendelet 2.sz. melléklete.) A melléklet világosan és egyértelmûen meghatározza a keretszámo-kat, elvégzendõ feladatokat, melyek alapján az egészségügy mûködni tud. Tételesen, minden ponton végig kell menni, meg kell határozni, mely feladatok kapnak prioritást, s ennek megfelelõen kell az évi keretösszeget emelni. Ha ez nem így következik be, a beígért bérnövekedés ismét reálbér csökkenést eredményez, csak tovább súlyosbítja a már meglevõ feszültségeket. Példaként a háziorvosi ellátás E. Alapból való részesülését mutatnám be. A szolgálat mûködési költség igénye az alábbi részekbõl tevõdik össze:
- fix összeg
- területi pótlék
- eseti ellátás díjazása
- teljesítmény díjazás
- új praxisok létesítése
- ügyeleti szolgálat
Látható, hogy a feladat összetett, sokrétû, ezért ismételten hangsúlyom, nem elég csak bérnövekedésben gondolkozni, a realitások talaján kell a valós igények alapján az elkövetkezõ évek finanszírozását megállapítani.
Indoklásom a következõ: (a 43/1999.(III.3) Korm. Rendelet alapján
- fix összeg : rendeltetése szerint fedeznie kell a praxis teljes mûködtetésének költségét. A teljesség igénye nélkül: - a meglevõ mûszerek mûködtetetési költsége – az elhasználódott mûszerek pótlása - villanyszámla - vízdíj ,- szemétszállítás - veszélyes hulladék, - szippantás – postaköltség ,- irodaszer – tisztítószer ,- munkaruha – fertõtlenítõszer, - fecskendõ, tû – gyógyszer, - kötszer - érdekképviseleti tagdíj - újság, folyóirat, - szakkönyvek – tanfolyamok, - könyvelés díj – mosatás, - festés, mázolás – felújítás - FEJLESZTÉS!! ?? A fenti összegek évente minimum az inflációval növekednek, ezért elengedhetetlen a fix összeg reális szintre hozása. Ezt a jelenlegi összeg 50%-l növelt alapösszegeként évente infláció követõvé lehet tenni.
- területi pótlék: eredeti rendeltetése a feladat ellátásához alapkövetelményként számító gépkocsi költségeinek fedezete. Jelenleg az összeg két szélsõ határ között mozog a körzet elhelyezkedésének függvényében. Fõváros, város 4 000 Ft/hó, falusi körzet, külterülettel: 11 000 Ft/hó. Nyilvánvaló, hogy az így meghatározott összeg maximum egyszeri tankolásra elegendõ, s közel sem fedezi a gépkocsi fenntartásának, mûködtetésének( lízing, javítás, biztosítási díjak) összegét. Ennél a tételnél 800- 1 000 %-s növekedést tartanánk indokoltnak!
- eseti ellátás díjazása: feladata az ambuláns ellátás keretében nyújtott ellátás ellentételezése, mely összege jelenleg legfeljebb 350 Ft/hó. Ez az összeg szintén nem fedezi az eseti ellátások bekerülési költségét, gondoljuk csak végig mennyibe kerülhet egy allergiás sokk ellátása, vérzés csillapítás. Ha az egyes TB által nem fizetett, térítés köteles egészségügyi szolgáltatások díjánál az állampolgárnak látlelet kiadásához 2 000 Ft-t, véralkohol vételhez 3 5000 Ft-t kell fizetnie, úgy gondoljuk az állam is fizethet legalább esetenként
2 000 Ft-t esetenként.
- teljesítmény díjazás: az eredeti elképzelés szerint ez a tétel fedezi az alapellátásban dolgozók bérét. Átlag praxist feltételezve, háziorvos, asszisztens, írnok, ki a takarítás feladatát is ellátja – a jelenlegi rendszer szerinti bérezés a következõ:
Átlag praxist feltételezve, a havi 300 000 Ft az alábbiak szerint oszlik meg a háziorvos, asszisztens, írnok,
között, ki a takarítás feladatát is ellátja:
asszisztens: nettó 30 000 Ft ( a munkáltató teljes költsége: 62 000 Ft)
írnok, takarító: nettó 30 000 Ft ( a munkáltató teljes költsége: 62 000 Ft)
háziorvos: nettó 68 000 Ft ( a munkáltató teljes költsége:176 000 Ft)
Hol marad a háziorvos nettó jövedelme az APEH által meghatározott, elvárt évi 1,4-1,5 milliótól?
Ha jelenlegi tervezet szerint a kötelezõ 20%-l többet kap a praxis, akkor a 360 000 Ft, tartalmazza-e a
háziorvos részére is a bérnövekedést, a szintre hozást? Aligha, hiszen az elvárt bér realizálásához
330 ezer Ft-ra lenne szüksége a háziorvosnak, a személyzet béremeléséhez pedig 150 ezer forintra.
Összesen tehát 480 ezer forint fedezné a reális béremelést. E helyett – HA minden optimális lesz, kb.
360 ezret kaphatunk. Tehát 120 ezer forint hiányzik! És CSAK A BÉREKBÕL! Ezt a miniszter is
elismeri, de csak nyafog. Bizonyítás képen:Lemaradtak az egészségügyi bérek - adja hírül a média. A
miniszter a legnagyobb kudarcnak nevezte, hogy nem sikerült meggyõzni a közgazdászokat, a
pénzügyi szakembereket arról: az egészségre, az egészségügyre fordított pénz is befektetés. – Ezt nem
sikerült beláttatni, ezért következett be, hogy a magyar egészségügyben 37 százalékos a bérekben mért
lemaradás a közszféra átlagához képest – jegyezte meg Gógl Balatonfüreden, az Õszi Füredi
Orvosnapok keretében rendezett fórumon.
|
bobita@mail.datanet.hu | 2000.10.18. 21:32 |
Az év költségvetése az átverés költségvetése az egészségügy számára III.rész
A fentiek alapján egyértelmûen kiderül, hogy így a háziorvos részére az elfogadható béren dolgozó beosztottak mellett nincs más lehetõsége, csak az, hogy lemondjon az Õt illetõ béremelésrõl. A rendszer igazi tragédiája azonban nem ez, hanem az a szomorú tény, hogy a pénzügyi kormányzat az egészségügyi minisztérium asszisztálásával, vagy nemtörõdöm, hozzá nem értõ magatartása miatt nem számol a fix összeg, a területi pótlék és az eseti ellátás díjazásánál felmerült költségekkel, illetve ezek tényleges bekerülési összegével, az infláció miatti emelkedés szükségszerû tényével. A beosztottak bérét nem lehet tovább csökkenteni, az önkormányzatoktól nem kaphatunk támogatást, mert a beígért 11%-s növekedésben nincs nevesítve, mennyit kell a kötelezõen ellátandó egészségügyi ellátásra fordítania. (Illetve ami nevesítve van azt megadja, vagyis 0 forintot!!). A forrás hiányt a háziorvos csak saját bére terhére, erején felül, családja további kirablásával tudja biztosítani.
- új praxisok létesítése: nem derül ki, terveztek-e költségvetést. Ha létesül is új praxis, azt elsõdlegesen a szakma szabályai szerint, az eredeti praxis jogával rendelkezõ kolléga feladata irányítani, koordinálni. Ha a létesítése megfelel a jogszabályoknak, a MEP köteles befogadni, finanszírozni.
- ügyeleti szolgálat: A példaként említett, alap praxis havi kb.50 000 Ft-t kap. Ebbõl kell a hétközi készen-létet, a hétvégi ügyeletet megoldani. Elsõdleges feladat lenne az évek óta elhúzódó, elmaradt, jogosan járó, ki nem fizetett, a MOK által felmért ügyeleti díjak kifizetése. Ezek rendezésével egy idõben az ügyeleti szolgálat jelenlegi alapdíjazásának minimum a duplájára kell növekednie. Indokként csak annyit, ha az ügyeleti díjat teljes egészében bérezésként veszi fel a háziorvos, akkor a havi nettó jövedelme mellé 344 óra túlmunkával 16 000 Ft-t keresett. Ez jelenleg nettó 46.50 Ft-s órabérnek felel meg! Ennyiért robotol ma az EU-s csatlakozás küszöbén álló országunkban az alapellátás orvosa vidéken, a falvakban. Illetve még ennyit sem érdemel meg hiszen a készenléti, ügyeleti szolgálatot megterhelik a mûködtetési költségek.
- számítógépes díj: havi összege 5 000 Ft. Illene, hogy legalább a bekerülés összegét fedezze a kiutalt díj, de ennek is csak a töredékét kapjuk meg. Program karbantartás: havi 2-3 000 Ft. Minimum 1 óra munka a géppel, az érvényes órabérek alapján: 2 000 Ft. Nyomtató üzemeltetése, floppy: 1 000 Ft. Hogy mennyire nincs tisztában az egészségügyi vezetés a tényleges helyzettel, jól mutatja az ezen a téren is megmutatkozó fejetlenség. Miközben közel egy éve minden szolgálat köteles számítógépes adathordozón jelenteni az elõírt adatokat, a rendelõ felszerelését elõíró 21/1998. (VI.3.) NM. rendelet 12.sz. melléklete nem tartalmazza kötelezõen biztosítandó felszerelésként a számítógépet. Így ennek beszerzési, költsége, - mely becsült összege 3 évente 300 000 Ft, - is a háziorvost terhelik.
A fentiek bizonyítják, az egészségügy komplex rendszerében csak átfogó stratégiával lehet gondolkozni, költségvetést meghatározni. Az alapellátás finanszírozásánál bemutatott ellentmondások azt igazolják, hogy szükségszerû a szakellátás és a kórházi ellátás minden formájánál a pontos elemzés, mert ha elmarad a szintre hozás, a dologi kiadások reál értéken történõ elismerése, a növekmények ellentételezése, a fejlesztések biztosítása, az egészségügy dolgozói jelentõs reálbér csökkenést szenvednek el, ha csak a bérek emelését garantálja az elkövetkezõ évek költségvetése 20%-s mértékben. Ahogyan a háziorvos kénytelen saját jövedelmébõl finanszírozni az állampolgári jogon járó egészségügyi ellátást, a szakellátó helyek, kórházak vezetõi sem tudnak máshonnan finanszírozást szerezni, mint a dolgozók jogos bérének „átcsoportosításából.”
Összefoglalva: A miniszter által az áttörés költségvetésének nevezett beterjesztés véleményem szerint az átverés költségvetése. Mivel nem reális alapokra épült, nem tartalmaz az ágazat részére világos, egyértelmû, szakmai konszenzusra épített koncepciót, kifelejtették az amortizációt, s az egyre inkább elodázhatatlan egészségügyi reformnak nyoma sincs benne, számunkra elfogadhatatlan. Érveink ismertetésére megragadunk minden fórumot, készek vagyunk vitázni a jelenlegi koncepció kidolgozóival. Ha jogos érveink ezek után sem találnak meghallgatásra, elfogadásra, készek vagyunk érdekeink érvényesítésére törvény adta jogainkkal élni.
A fenti összeállítás csoport munka, köszönet a segítségért!
|
pici0121@yahoo.com | 2000.10.17. 22:20 |
Kösz,Bobita,már-már Egeristnek sikerült elhitetni,hogy na ugye,itt egy elmebeteg háziorvos kollega!De legalábbis már olyan gyagya,hogy nem ért meg engem, a nagy Egeristet,pedig én világosan elmagyaráztam, hogy miért fehér az a fal, amit õ feketének lát. |
bobita@mail.datanet.hu | 2000.10.17. 22:01 |
"...Ötszáz, bizony, dalolva ment
Lángsírba welszi bárd:
De egy se bírta mondani
Hogy: éljen Eduárd. -
De túl zenén, túl síp-dobon,
Riadó kürtön át:
Ötszáz énekli hangosan
A vértanúk dalát..."
Lássunk hát világosan. Az elmúlt hetekben a haza sajtóban két figyelemre méltó cikk jelent meg. Rólunk szól, rajtunk röhög-sir-dühöng a fél ország. Nem kellene szó nélkül hagyni. Lépni kellene. Együtt, egységesen, saját tisztességünkért, az idõsebb generációért.
ÉS-ben megjelent cikk:
Elmeorvosi vizsgálat
A hatvankét év fölötti háziorvosoknak februárig hatósági bizonyítványt kell beszerezniük, hogy épelméjûek.
Képesek ügyeik önálló intézésére.
Az elborult elméjû körorvosoknak hat hónapon belül el kell adniuk a praxisukat, az épelméjûeknek a vizsgálatot kétévente meg kell ismételtetni, az igazságügyi orvosszakértõ elõtt meg kell jelenniük, na maga Napóleon vagy körorvos, a hatósági eredményt szépen el kell vinniük az orvosi kamarába, bemutatni, minden rendben, II. József vagyok.
És nem mondok le a praxisomról, magát meg kivégeztetem.
Ilyenkor valahogy rá kell venni az illetõt, hogy mégis mondjon le, mivel a jogszabály szerint saját magának kell lemondania, különben megette a fene. Ráadásul januártól, a szakorvosi privatizációval a szakorvosoknak is kötelezõ lesz, szívsebész úr drága, ne ordítson annyira, csak azt kérdeztem, szokott-e délelõttönként bevizelni, vagy inkább csak délután. Egyes körorvosok szerint az egész megalázó és méltatlan (õket érdemes alaposabban megvizsgálni), az Országos Igazságügyi Orvosszakértõi Intézet szerint diszkriminatív, az Országos Pszichiátriai és Neurológiai Intézet szerint meg értelmetlen, mert az elmebajok tünetei fiatalon, legkésõbb harmincéves korban diagnosztizálhatók.
És ha az illetõ akkor nem ment orvoshoz és harminckét éve mint Huckleberry Finn gyógyít?
És színes üveggolyók ellenében a betegekkel csináltatja az egész papírmunkát meg adatja be a többieknek az injekciót, mert neki nincs hozzá kedve?
Csak ez a diszkrimináció.
Nem arról van szó, hogy miért pont az orvosok, a bolgárkertészek miért nem, miért nem vizsgálják meg a minisztériumi osztályvezetõ-helyettesek, a papírbolti eladók plusz a parlamenti képviselõk elmeállapotát, a miniszterelnökét, az egész kabinetét; az ember ezzel általában tisztában van.
Hanem hogy miért csak azt, akinek praxisa van.
Hogy mi a garancia arra, hogy aki az állami egészségügyi hálózatban dolgozik, az épelméjû. Nyilván semmi; nem errõl van szó, hanem hogy az illetõnek van fõnöke. Aki, ha a vizsgálatra nem kötelezett orvos történetesen bolond, szól neki. Fiam, tedd el azt a szigonyt, te nem bálnavadász vagy, hanem osztályos orvos a kettes belen. Ha ez nem eredményes, tovább megy: fiam, te nem vagy eszeden. Igen ám, de mi van, ha a fõnök is bolond? Add ide azt a szigonyt, nem te vagy a bálnavadász, hanem én vagyok. Vagy: mit hadonászik ez, honnan tudja, hogy a bálna vagyok?!
Még bonyolultabb a helyzet, ha a bolondnak nyilvánított orvos azt állítja, a fõnök a bolond.
Ha a beosztott orvos tényleg bolond, és azt állítja a fõnökrõl, hogy bolond, még mindig nem biztos, hogy a fõnök nem bolond, hiszen a téves eszmék bármikor keveredhetnek az élet nagy igazságaival: semmit nem lehet tudni. Valakinek meg kell állapítani, mi van: erre hivatott a fõnök fõnöke. De honnan tudjuk, hogy õ épelméjû-e vagy bolond, hacsak azt nem mondja, én meg a Hemingway vagyok. Ha egyszer intézményesen ezt nem vizsgálja senki?
Viszont a fõnök fõnökének is van fõnöke.
És annak is, sõt annak is; egészen az egészségügyi miniszterig. Más kérdés, hogy az állítások láncolata egyre hosszabb lesz, a döntés egyre nehezebb. És persze, azt ki dönti el, a miniszter épelméjû-e?
Hát a miniszterelnök.
Viszont õ sem jár elmeorvosi vizsgálatra.
Meg hát akkor maguknak az elmeorvosoknak is kellene járni, és kihez, ha mindannyian azt mondják, III. Richárd vagyok.
Nem jó ez sehogy.
Szerzõ: Molnár Erzsébet
|
bobita@mail.datanet.hu | 2000.10.17. 22:00 |
* * A téboly sosem csenget****
Az érintett 1200-1400 orvosból eddig csak kb. százan jelentek meg
dilivizsgálaton. Az õ esetükben az alapos pszichiátriai kivizsgálás
indokoltnak látszik. Mert õk azok a bizonyos elsõ százak. Akik mindig
engedelmeskednek.
Az elmezavar legtöbbször hirtelen bukkan fel, akár patinás polgári
otthonokban vagy gyáripari mûhelyekben, akár miniszteri rendeleteket
szövegezõ irodákban. A magánpraxis privatizációját szabályozó miniszteri
rendelet szerint a családorvosoknak 62 éves koruktól kötelezõ kétévenként
igazságügyi elmeorvosi vizsgálaton megjelenniük, hogy "ép elmeállapotukat
hatósági bizonyítvánnyal bizonyítsák". Nem a megbízható diagnosztikai és
terápiás munkára? Miféle ügyekre céloz a rendelet? Nõügyekre?
Hitelügyekre? Lakásügyekre? Külföldi utazásra? Szavazásra választáskor?
Mert a gyógyító munka talán mégsem nevezhetõ "ügyintézésnek". S ha már
ennyire féltjük népünket az öregek elszamarasodásától, miért nem
vizslatunk körül elmeorvosi tekintetünkkel az egyetemek docensei és
professzorai között, a közjogi méltóságok körében, a szerkesztõségekben és
a politikai-gazdasági tanácsadók népes családjában? Méghozzá életkori
limitek nélkül.
Ugyanis nem csak öregember lehet hülye. Feleslegesnek tûnik az idõsek
újabb megalázása. Úgy tûnik, hogy a kormány által harsogott program nem
errõl szól!
Az érintett 1200-1400 orvosból eddig csak kb. százan jelentek meg
dilivizsgálaton. Az õ esetükben az alapos pszichiátriai kivizsgálás
indokoltnak látszik. Mert õk azok a bizonyos elsõ százak. Akik mindig
engedelmeskednek. Annak idején õmiattuk nem tudtam a fiamat megnyugtatni,
hogy ne féljen az új háborútól, meglátja, hogy majd senki sem tesz eleget
a behívóparancsnak. De õk igen, s behívójukat lobogtatva éljeneznek a
kaszárnyák elõtt. Õk lõnek a parancsmegtagadókra. S õmiattuk nem fog
kibontakozni az önérzetes orvosok polgári engedetlensége, például hogy
senki sem jelenik meg a dilivizsgálaton.
Dr. Zellner Katalin családorvos ezt a rendelkezést fölháborítónak és
méltatlannak tartja. Az Országos Igazságügyi Orvosszakértõi Intézet
igazgatója, dr. Baraczka Balázs diszkriminatívnak és megalázónak nevezte
ezt a miniszteri rendeletet. Dr. Veér András, az Országos Pszichiátriai és
Neurológiai Intézet fõigazgatója szerint "szakmailag a vizsgálatnak nincs
sok értelme, mivel az elmebajok tünetei fiatalon, legkésõbb 30 éves korig
diagnosztizálhatók. Ennél idõsebb embernél legfeljebb idõskori elbutulás
állapítható meg." Ennek ellenére januártól a rendelkezés a kórházi és a
járóbeteg-ellátásban mûködõkre is vonatkozik. A nyilatkozók közül egyedül
dr. Eger István, az alapellátó orvosok szövetségének elnöke, a
családorvosok hivatásos érdekvédõje nem talált kivetnivalót a rendeletben.
Õ legalább a helyén van, és bizonyára sokáig megmarad az elnöki székben. A
miniszterek nem szoktak hálátlanok lenni.
Persze feltehetõ a kérdés, miért csak az orvosok? És miért éppen a
magánpraxis ürügyén? Netán, az ifjú orvosnemzedék akarja gyagyává
nyilváníttatni az idõsebbeket, és rákényszeríteni õket praxisuk eladására,
állásuk elhagyására, nyugdíjba vonulásra? Újra kérdem, hogy a pedagógusok,
a tábornokok s fõként a politikusok miért nem kerülnek sorra?
Sok évvel ezelõtt kifiguráztam a neves pszichiáter professzor javaslatát a
politikai vezetõk idõszakos elmeállapotbeli vizsgálatát illetõen. Leírtam,
miként képzelem Hitler kancellár - általa megadással fogadott -
elmebeteggé nyilvánítását. Én most a professzor urat megkövetem.
A Gógl miniszter úr rendeletével is maximálisan egyetértek. Egyetértésemet
hadd indokoljam néhány példával.
Megtörtént, hogy egy magas beosztású fogorvos szemléleti ellenfeleit, a
természetgyógyászokat, az egészségügyet károsító, nemzetvesztõ apró
rovaroknak, nyüvecskéknek érzékelte, akiknek pirinyó szájából az sem igaz,
amit kérdeznek. Elmeorvosi vizsgálat híján folytathatta tevékenységét,
holott legalább a fúrástól és a töméstõl el kellett volna tiltani õt.
Országos hatáskörû gyermekvezetõ fõorvos azt állította, hogy ezer évvel
ezelõtt, szülõfalujában, Rinyacséden találkozott Hippokratész Szent
Rókussal és megkérte, hogy legyen az orvosok védõszentje.
Nyugdíjas járványügyi ellenõr Balmazújváros alsóról magát a budapesti
orvosegyetem szenátusi tagjának kiadva levelezett külföldi politikusokkal.
Az orvosi jövedelem-ellenõrzési bizottság elnöke nyilvánosan megátkozta
mindazokat, akik bírálták tevékenységét Isten büntetését kérve rájuk.
Egészségügyi szervezési fõnök hirdette, hogy Bókay professzor eszkimó
herceg volt, és így rokona a vizigótoknak, akik viszont beolvadtak a
hun-magyar koalíció halász szekciójába. A vele vitatkozókat
halpikkelyekkel dobálta meg a televízió nyilvánossága elõtt, s tette
indokolásául ezt rikoltotta: "Mondja, marha, miért oly víg? / Olcsó halnak
leve híg."
Elég a példákból. Jöjjenek az elmeorvosok, de csak akkor, ha elõzõleg már
õk is átestek a kötelezõ idõszakos pszichiátriai vizsgálaton.
Szerzõ: Popper Péter
Forrás: Népszava
|
bubo3@nexus.hu | 2000.10.17. 17:37 |
Kedves Egerist és Pici0121!
A vitátokat olvasva nyilvánvaló mindkettõtök álláspontja.
Csak meg ne maradjatok itt!
Érdemes lenne folytatni, hogy tisztázódjon is a dolog, és ha lehet, jó lenne kompromisszumos megoldást találni.
Ugyanis Egerist - feltételezem - nem hiába ragaszkodik a nézetéhez, és nem valami banalitás védelmében.
Pici0121 nézete is elfogadható, sõt sokunk nézetéhez közelebb áll, mint Egeristé.
Ugyanakkor ez a két nézet nagyon megoszt most bennünket. Emiatt is jó lenne alaposan megvitatni. |
egerist@mail.matav.hu | 2000.10.17. 08:15 |
Sajnos semmit nem értettél meg! Errõl nem én tehetek. Talán mégsem...?! |
pici0121@yahoo.com | 2000.10.16. 20:30 |
Nem jó,Egerist!
Az a baj,hogy ha egyetértesz egy hülye rendelettel,abból nem derül ki,hogy igazán még sem értesz azzal egyet,sõt!Az sem megnyugtató,hogy ma nekem,holnap neked!Igenis,minden fórumon tiltakozni kellene a képtelenebbnél képtelenebb rendelkezések miatt,és aki ezt teszi,nem biztos,hogy a minõsitésed szerint minimum személyiségtorzulása van,hanem azt,hogy nem tud belenyugodni a marhaságokba, a kiba...baltázásokba,és abba sem,hogy annak a Szövetségnek a vezetõje, akitõl azt várná,hogy ezek ellen legalább tiltakozzon, és ne azt nézze, hogy a "szekér középen legyen".Sajnos,ezek után el tudom képzelni, hogy a hozzád hasonló szemléletü "elmekollega" felteheti azt a kérdést, "mennyire ért ön egyet pl.ezzel e rendelettel"- és ha valaki azt feleli,hogy semennyire, már kapja is a "nem megfelelõ" minõsitést,mint untolerans személyiség.
Azt hiszem,befejezem az errõl való polemizálást,semmi értelme.Igen,Bobita is kis naiv. akinek nem veszi be a gyomra a megalázásokat és a marhaságokat, csak õ szép szeliden küzd ellene,nem annyira lázadó lelkületü, de azért érdemes lenne legalább rá odafigyelni,neked is,mert MINDEN SZAVA IGAZ! |
egerist@mail.matav.hu | 2000.10.16. 08:03 |
Visszaolvastam az elõzõt. Ha ne adj'Isten nem volna teljesen egyértelmû:
Szerintem az alapellátásban jelenleg igen-igen kevés dolog van rendben, s az irány sem nyugtat meg! Így jó?!
|
egerist@mail.matav.hu | 2000.10.16. 08:00 |
Többeknek!
Én sajnos, vagy hál'Istennek nem felelek egyesek "helikopterszindrómájáért"!Ámbár mindenki egyszer 62 éves lesz, vagy már az is, és akkor õ is odakerülhet, ahová a rendelet elõírja, még azok is, akik kitalálták. Hozzáteszem, heteken belül minden magyar orvosi diplomával praktizáló, bármely területen gyóygító munkát végzõ számára - tudtommal - egyformán kötelezõ lesz a dolog! Aki pedig oly goromba hevességgel támadja mások igyekezetét arra, hogy a szekeret középpen tartsák, annak emiatt is el kell gondolkodnia, hisz a szemilységtorzulás nemcsak elmebajban nyilvánulhat meg, ezt tanulta minden kolléga ugyebár. Ha viszont valaki rögeszmébe hajlóan kezd querulálni, vagy üldöztetési késztetése van, az is kizáró ok lehet. Ezért van a vizsgálat.
Bóbita! Te kedves idealista vagy, csak néha túlzottan feltüzelnek, s te igazi idealista módján hagyod is magad. Amit leírsz, nagyon hangzatos, de a saját cáfolatát is tartalmazza. Ugyanis a történet emberekrõl szól! Ennyi. |
szeszak.@matavnet.hu | 2000.10.15. 22:37 |
Annyira vagyunk rendben (visszatérõben a korszak?), mint a Hofi jelenetben a színház látogatás. Elmentek elõadás utás, összeszedték az eldobált jegyeket és beragasztották a brigádnaplóba. Tehát: a színház megvolt. A privatizációs törvényre is ráütötték a pecsétet, mi rendben vagyunk. "Lekerültünk" a napirendrõl.
A Suttogó minden nyilatkozatából süt, õ még inkább elvenne tõlünk. Béremeléskor nem is számítunk egészségügyi dolgozónak, csak amikor a 10 millió magyar beûl a rendelõinkbe.
|
agh.med@mail.datanet.hu | 2000.10.15. 20:48 |
Csak nyugi!Hallhattátok Suttogótól:az alapellátás rendben van...Csak:van egy gravis alulfinanszírozottság,egy kivitelezhetetlen privatizációs rendelet,sok más végrehajthatatlan kétértelmû nyalánkság pl.-rendelet a továbbképzésrõl:több szakvizsgásnak ,hogy kell csinálni?,-kötelezõ kapcsolattartás,szûrési badarság: megspékelve a finanszírozás visszavonásának rémével, - csodás gyógyászati segédeszköz felírhatósági viszonyok /kézivezérlésssel körlevéllel félig visszavonva...hogy überelhet egy kõrlevél egy rendeletet.../, - alkalmassági vizsgálati cécó,etc.,etc.Még szerencse,hogy van nekünk egy "tökös" MOK-unk,
amivel sajnos csak az a baj,hogy ott nyal be ahol tud. Mi lenne,ha nem lenne rendben az alapellátás? |
pici0121@yahoo.com | 2000.10.15. 15:00 |
Egerist! Tõled én át nem veszem az aranygyürüt,az biztos,inkább kilépek a FAKOOSZ-ból.Kérdezem én, hogy lehet,hogy csaknem minden fórumon elitélik és negativ diszkriminációnak tartják a 62 éven felüliek két évente kötelezõ elmeorvosi vizsgálatát,csak éppen az, akinek a háziorvosok érdekeit kellene képviselnie, az ért vele egyet. Szégyen! Te Gógl bármilyen marhaságával egyetértenél, azt már bebizonyitottad, nyilván fideszes elvárások miatt, mert másként nem lehetnél ilyen szemellenzõs. Ha minden 62 év feletti ember elmeorvosi vizsgálata kötelezõ lenne, aki bárhol dolgozik,akkor OK. Ha minden 62 év feletti gépkocsivezetõ elmeorvosi vizsgálata kötelezõ lenne, az már oriási felháborodást váltana ki, pedig ilyen alapon az is indokolt lenne.
De az,hogy csak a háziorvoskonak kell ezen a szégyxemteljes torturán átesni, az bizony negativ diskrimináció a javából, és ezt nem látni - bizony szegénységi bizonyitvány. És a magyarázatod, amivel véded ezt a rendeletet, nevetséges. Nem félek én egy ilyen vizsgálattól, tavaly szakvizsgáztam üzemorvostanból pl, és a POTE mentora is vagyok-de szégyenteljesnek tartom.Ha a MOK tudomást szerez olyan orvosról, aki nem alkalmas a szakmája gyakorlására, akkor járjon el-62 év alatt is.Ez a tény bizonyára sok-sok dologból kiderülhet.De minden 62 évest elmeorvosi vizsgálatra kötelezni,kvázi figyelmeztetés-öreg,állj félre-kell a praxisod másnak-lehet,hogy mazsola,lehet,hogy még ugatja a medicinát,de nem tudjuk hová tenni, ha már kiképeztük,állás után dörömböl-más megoldás nem lévén,te menj a fenébe,örülj,hogy 38 évig hagytunk dolgozni, de most már coki!
Ez jutna eszembe,ha átvenném tõled az aranygyürüt,ugyhogy nem kell,és ne legyen békéd! |
borsos_t@mail.matav.hu | 2000.10.14. 22:25 |
Idézet Gógl Árpád miniszter úr nyilatkozatából: 168 óra, 2000. október 12.
„A rossz érdekérvényesítõ képességemmel az elmúlt két évben a magyar egészségügyben európai ellátószerkezet, ennek megfelelõ tanszéki és képzési rendszer jött létre. Átszerveztük a vérellátó szolgálatot, belevágtunk a mentõszolgálat fejlesztésébe: a korábbi két helikopterbázisbólhét lett. Még tartalék helikopterünk is van. Az elmúlt évben nem volt influenzajárvány, mert több, mint egymillió ingyenes oltást juttattunk a rászorulóknak. Az alapellátás rendben van, a háziorvosi hálózat és a gyerekorvosi kész, a sürgõsségi rendszer célegyenesben, a fogorvosin van még csiszolnivaló. Dióhéjban ennyi.”
Minden oké az alapellátásban. Még csiszolnivaló sincs. Felesleges „dörömbölni”. Ne feledjétek a vizeletvizsgálat eredményét vinni az alkakmassági vizsgálatra!
|
medarix@freemail.hu | 2000.10.14. 01:00 |
Kedves Bobita !
Én jóval késõbb kerülök elmeorvosi szakértõ elé,ha egyáltalán addig a pályán tudok maradni,mivel én az un. másik oldalhoz tartozom.
Amikor a háziorvosképzést megkezdtem,a felvételi vizsgán csupán egy kérdést kellett volna,hogy feltegyenek mégpedig az elején: A szülei anyagi helyzete ???
Jól írod,hogy az idõsödõ kolléga még vár néhány évet,pedig /ha privatizáció nem lenne/ emelt fõvel szeretne nyugdíjba vonulni.Kérdezném,hogy e néhány év során licence vizsgát szerzõ fiatalokkal mi lesz ? 25-30 ezerért alkalmazottak,vagy gyógyszerügynökök lesznek szerinted? Minek addig a képzés ?
A következõ kérdésem: az a fiatal,aki a háziorvoslást komolyan gondolta és gondolja - de a felvételin az a bizonyos kérdés nem hangzott el,mert még nem volt idõszerû - funkcionáló köldökzsinór hiányában mikor lesz képes a finanszírozásból kifizetni a milliós kölcsönt a praxisjogért + a 14%-os /nem 6!/kölcsönt a rendelõdért?
Javaslom a FAKOOSZ oldalain fiatal rezidensek számára nem túl megalázó másodállások és harmadállások hirdetését,mert ha köldökzsinór nélkül tud is venni egy praxist,ezekre 10-15 évig szüksége lesz.
Köszönjük. |
bobita@mail.datanet.hu | 2000.10.13. 22:20 |
Kedves Egerist!
A látszat ellenére azért sok mindenben egyet értünk.
Mindenki elismeri, hogy a kor elõrehaladtával az ember teljesítõ képessége egyre csökken, s a mi munkánk az olyan, hogy a 20 évesek öszvér teherbírását kell az 50 évesek bölcsességével, tudásával ötvözni, s ez bizony a kor elõrehaladtával egyre nehezebben megy. Nem feltétlenül a 62 évet jelölném ki választó vonalnak, van akinél elõbb, van kinél kicsit késõbb jelentkezik a baj.
A lényeg, való igaz: „…a csapat egyetlen kritizálható képviselõje többet árt az egész csapat renoméjának, mint amennyit 100 tökéletesen dolgozó használ?!
Gondolkodjatok egy kicsit…”
Gondolkozom, s ezért nem tudom elfogadni a rendeletet. Mert szerintem nem ez a megoldás. Fel kell nõnünk a feladatokhoz, emberileg, erkölcsileg, szakmailag. Nem lenne egyszerûbb, ésszerûbb, humánusabb megoldás, ha mi, aki ismerjük egymást szûk 10-20 km-s körben, mi beszélnénk errõl. Egymásnak, õszintén. A 60 éves kollégának elmondanánk, mit tapasztaltunk ügyeletben, mit hallottunk. S elmondanánk: az a véleményünk, ezt nem lehet már sokáig így csinálni, mert a csapat jó hírneve a tét.
Ha nem merünk egymás szemébe nézni, ha nem merjük megmondani egymás hibáit, ha nem segítünk egymás hibáinak kijavításában, semmit sem érünk!!
Természetesen a kollégának jogában áll nem egyet érteni. A következõ lépcsõben már csatlakozna a háziorvosi szakfõorvos, és a MOK illetékes képviselõje is. Az így kialakított vélemény – ha nem elfogadható- megfellebbezhetõ a MOK Szakmai etikai bizottságánál, vagy a Háziorvosi Szakmai Kollégium illetékes bizottságánál.
„… Ezt el kell fogadnunk, s akit ez mentálisan úgy érint, annak jobb, ha idõben levonják a konzekvenciát, mintha megvetés közepette, vagy uram bocsá' súlyos hibát vétve, annak minden következményétõl terhelten kell praxisát feladnia, ahelyett, hogy ezt emelt fõvel tehetné meg…”
Ha a kolléga nem ért egyet a visszavonulást szorgalmazó véleménnyel, akkor akár kérhet igazságügyi elmeügyi, vagy bármilyen vizsgálatot. Ennek eredménye viszont már végleges.
A fenti módon humánusabbnak gondolom az idõs kollégák visszavonulását, ezért ismételtem hangsúlyozom nem értek egyet a megalázó elmeorvosi vizsgálattal.
Gondoljatok csak bele! Az idõs kolléga 62 évesen még „megfelelt” eredményt kap, s 2 év múlva minõsítik alkalmatlannak. Kénytelen eladni praxisát az elmarasztaló szakvélemény miatt. Szerencsés ember, mert 15 millióért sikerül vevõt találni. Hányan fogják õt beperelni az utolsó két évben vélt vagy valós hibákért, megtudva, hogy milliókat kapott a praxisért? És aki ezt megteszi, lesz is esélye, mert szakvélemény lesz a kezében, (kétlem, hogy ma bármit is úgy lehetne titokban tartani, hogy az ne szivárogjon ki)hogy az orvos munkássága végén nem megfelelõ elmeállapottal dolgozott. A praxisért kapott összeget pedig martalócok hordják szét!
Még egy érv: a tûzoltó, a rendõr, a buszvezetõ nem azért megy 55 évesen nyugdíjba, mert elmebeteg, leépült, hanem mert: „… nem vagyunk egyformák. Az egészségi állapotunk romlását nem keressük magunknak, az jön magától, kinek - kinek amit rámértek…”
De ez csak bizonyos feladatokra tesz alkalmatlanná, nem mindenre. Ezért pedig nem bélyegeznek meg senkit sem!
Ismételten azt mondom, az idõsebb korosztály tisztelete arra kötelez, hogy igyekezzünk megtalálni a visszavonulás humánus, mindenki számára elfogadható körülményeit – mert könnyen azt kaphatjuk, amit mi adunk.
S ez nem mindegy.
|
egerist@mail.matav.hu | 2000.10.13. 18:02 |
Kollégáim! Nézzen mindenki szépen, csendben, jó alaposan körül! Senki nem talákozott még olyan doktorral, akit bizony a háta megett már megmosolyognak, jobb esetben csak a kollégái, de ne adj Isten a betegei is? Soha sem láttatok még olyat, hogy valaki idõsödve nem elmebeteg lesz, de szép lassan szklerotizálódik? Aki, ha ügyeletben körzetedben jár, több galibát tesz, mint hasznot? S nem hallottatok még arról, hogy egy csapat egyetlen kritzálható képviselõje többet árt az egész csapat renoméjának, mint amennyit 100 tökéletesen dolgozó használ?! Gondolkodjatok egy kicsit és ne átkozódjatok! A praxis értékén ma nem érdemes vitatkozni, feltételrendszerére, mint hallhattátok, már tettünk javaslatot, s a kevés, már lebonyolódott esetben ennek jó hasznát is vették. Bóbita számítása sántít, nemcsak azért, mert alulértékel, hanem azért is, mert nem veszi figyelembe azt, amiért küzdünk, s talán eredmény is lehet, hogy a mûködtetõi jog értékesítése illeték, s na adj Isten esetleg könnyített adóterhû is legyen. Bízzunk benne! Igy azért, talán kicsit kedvezõbb lehet e mérleg.
Nem keresünk elmebetegeket! De nem mindenki Mádl F., mert nem vagyunk egyformák. Az egészségi állapotunk romlását nem keressük magunknak, az jön magától, kinek-kinek amit rámértek. Ezt el kell fogadnunk, s akit ez mentálisan úgy érint, annak jobb, ha idõben levonják a konzekvenciát, mintha megvetés közepette, vagy uram bocsá' súlyos hibát vétve, annak minden következményétõl terhelten kell praxisát feladnia, ahelyett, hogy ezt emelt fõvel tehetné meg. Én továbbra is büszke leszek minden aranygyûrûsünkre, mert ez csak jelez egy határpontot, és nem minõsít, aztán pedig ki így, kúgy. Amint meg van írva.
Béke veletek! |
bobita@mail.datanet.hu | 2000.10.13. 11:51 |
„…A magánpraxis privatizációját szabályozó miniszteri
rendelet szerint a családorvosoknak 62 éves koruktól kötelezõ kétévenként
igazságügyi elmeorvosi vizsgálaton megjelenniük, hogy "ép elmeállapotukat
hatósági bizonyítvánnyal bizonyítsák"…”
A FAKOOSZ Kongresszusok mindig megható pillanata volt, amikor a nyugdíjba vonuló kollégák arany gyûrût kaptak. A fiatal generáció fõhajtással, tapssal fejezte ki tiszteletét a 30-35 évet ledolgozott idõs kollégák elõtt. Ha jövõre lennék nyugdíjas, nem várnám nagyon ezt az eseményt. A gyûrû nem csak a tisztességgel letöltött évekre figyelmeztetne, hanem elmeállapotom sürgetõ felülvizsgálatára is. Kénytelen-e az öreg doktor ennek alávetni magát? Szerintem nem.
A 62 év felettiek elmeorvosi vizsgálata teljesen felesleges dolog.
A háziorvos 62 éves kora körül egyértelmûen bizonyítja elmeállapotát. Ha még épeszû, megvan a realitás érzéke, tisztán kommunikál a környezetével, helyesen értékeli a körülötte rohanó világot, s ez alapján, összefüggéseiben hozza meg döntéseit. Tudja a szappannal mosakodni kell, a fogkrém nem a cipõre való, nincsenek téveszméi, nem lehet gyermeteg dolgokkal megetetni.
Már nyugdíjas, de még nem elmebeteg. Õ még nem!
Mert nem adja el a praxisát.
Igaz, el lehet adni. Elméletileg 8-10 millióért, a gyakorlatban csak 1, 5-2 millióért, melybõl az adók, járadékok, martalékok levonása után marad kb. 650 ezer nettó. Ezt tisztességesen beosztva az elkövetkezõ 8-10 évre napi 8 -10 üres sörös üveg az ára a 30-35 év robotnak, a végeláthatatlan éjszakázásnak, a kialvatlan nappaloknak, a tönkrement házasságnak, a napi feszültségtõl az alkoholizmus mezsgyéjén egyensúlyozó léleknek.
Napi 8 - 10 üres sörös üveget egy jó guberáns fél-egy óra alatt elõkapar, s megvan az a jövedelem kiegészítés, mely a háziorvos roskatag életének megjutalmazása.
De az öreg doktor nem adja el a praxist, mert nem elmebeteg!
Azért dolgozik tovább, mert a 8 – 10 üres sörös üveg árának sokszorosát tudja most a praxisból kivenni. Ha csak egy évig még húzza, akkor utána is eladhatja a praxisát. Így minden év nyereség. De ha tisztességesen megfizetnék a munkáját, s az éves bevétel lehetõvé tenné a praxist megvevõ családjának a megélhetését - a vételár kifizetése mellett - akkor már érdemes lenne elgondolkozni, hogy 62 évesen az orvos visszavonuljon, s ne engedje emberként megalázni magát.
De az öreg doktor nem vonul vissza, mert tudja, a praxisnak most nincs reális értéke.
És ezért nem Õ az elmebeteg, hanem azok, akik hatalmon vannak, s ilyen törvényt hoznak,
hirdetik, s el is hiszik, hogy ma Magyarországon a praxisnak valódi értéke van, mely biztosítja a tisztességes visszavonulás feltételeit, megalapozza a megérdemelt nyugdíjas éveket.
Tehetünk-e valamit ellene?
Igen!
Meg kell kérdezni Feri bácsit, mit szól hozzá, képes-e épeszû gondolkozásra, cselekvésre a 62 év feletti ember? Õ elmondaná, hogy most 70 évesen sem érzi magát elveszett embernek, tele van energiával, tervekkel, kész napi 20 órát is dolgozni, ha a helyzet úgy kívánja. Õt kellene megkérdezni, mert képzett, nagy tudású ember, s van már tapasztalata! Mádl Ferencet, a hetven esztendõs jogászprofesszort két napos szavazási procedúrával választotta a hatalom köztársasági elnökké. Neki van tapasztalata, - emlékszem az arcára a szavazások alatt - milyen érzés a hatalom kiszolgáltatott, megalázott emberének lenni. Jogász képzettsége révén véleményezhetné, támogathatná a FAKOOSZ által megfogalmazott Alkotmány Bírósági beadványt, mely azt feszegetné, mit ér az ember, ha öreg. A beadványt Habsburg Ottóval együtt vinnék, s megvárnák az eredményt. Mondják meg nekik elõször. A szemükbe. Ér-e valamit az ember, ha öreg?
A fentieket írta:
Egy –remélhetõleg csak 17 év múlva butuló, de az idõs háziorvosokra tisztelettel felnézõ kolléga.
|
SteveBoateng@mailbox.hu | 2000.10.12. 18:14 |
10ÉRV A KÖZPONTI ÜGYELET MELLETT
VÉGRE EGY JÓ HÍR!! Írta Egerist a Falon. Végre megszületett az a rendelet amely elõbb vagy ütóbb szabályozni fogja a körzetekben a készenléti és a hétvégi ügyeleteket. SAJNOS! a Falon negatív véleményeket is lehet olvasni a témáról.
Tehát, azok a kételkedõ kollégáknak szólok most mert ez év elején a társammal együtt megjártuk a poklok poklát azért, mert nem akartunk non-stop készenlétezni/ügyelni. Magyarul felmondtak!! Hála a MOK és FAKOOSZ vezetõségnek a segitségükkül végülis elértük hogy havonta legalább 1-2 hétvégi ügyeletet eladhassuk külsõs kollégáknak, igaz, most is állandóan készenlétezzünk!
Nagyon örülök ennek a rendeletnek mert ismerve mind a két ügyeleti rendszert tudom hogy sok érv szól a központi ügyelet mellett, nevezetesen:
1. SZABADSÁG: nem vagyok köteles (NEM MUSZÁJ) otthon rohadnom ha nem vagyok ügyeletes.
2. HUMANUS: nemcsak orvos vagyok, de azért ugye ember is? (nyugodtan ebédelhetek, WC-ézhetek, stb)
3. JOGI VÉDELEM: nincs ellátatlan beteg (a központi ügyeleteben mindig van, aki felveszi a telefont) és nincs jogi alap feljelentésre!
4. SZABADIDÕ: néha délutánonként vagy hétvégenként elmehetek a gyermekeimmel otthonról!
5. TÖRVÉNYES: betarthatók a Munka Törvénykönyvben leírottak (kevesebb kell ügyelned, több a szabadidõd, nem kell beperelned az önkormányzatot a túlóra miatt, stb.)
6. BÉKÉS CSALÁDI ÉLET: nem ébred fel az éjszaka közepén az egész család ha nyomják a Bimbamcsengõt!
7. TÉNYLEGES SÜRGÕSSÉGI ELLÁTÁS: nem mennek a betegek minden apróságért a központi ügyeletre
8. GAZDASÁGOS: nem az autódat kell használnod az ügyelet idején (benzin, km-óra, amortizácio, rezsi, nem kell eladnod ügyeletet szabadság alatt, stb.)
9. BIZTONSÁGOS: nem kell egyedül éjjel a sötétben mászkálnod hívásra (a söfõr melletted lesz!)
10. SZAKMAI FEJLÕDÉS: gyakorlatilag ugyanannyi bérezés ellenében magasabb szintü sürgõsségi ellátást tudunk nyújtani a betegeinknek (Cave!: hamarosan bekövetkezik az EU-csatlakozás!!)
Remélem egyre több kolléga és önkormányzat támogatja majd a véleményemet!!
Kösz!
|
bubo3@nexus.hu | 2000.10.11. 21:13 |
Kedves Egerist!
Azok "a kapuk" addig zártak (amiken dörömbölünk),
amíg a dörömbölés oka meg nem szünik,
és nem addig, amíg te is neki nem állsz dörömbölni
- régóta és eredménytelenül(!!!) - ,
mert ezek szerint legfeljebb veled együtt dörömbölünk ugyanazon a zárt kapun!
Kérlek, ne utasítsd el a Veled egy irányba "dörömbölõket",
mert a végén csak bólogatók maradnak körülötted! |
bubo3@nexus.hu | 2000.10.11. 20:56 |
Picio121!
Egyetérteni Veled azért tudok, mert tudom
- más meg talán azért nem ért veled egyet, mert nem tudja (még) -,
hogy a háziorvos az élete munkája során nem képes olyan gazdasági alapot
(tõkét, nyugdíjalapot, vállalkozást, stb.) létrehozni,
ami biztosítaná nyugdíjas korára az addig elért életszínvonalának a megtartását.
Tudomásul venni azt, hogy
nyugdíjasként a nyomorunk nõ meg elviselhetetlen mértékûvé
- nehéz dolog.
Ezt mérsékelné az, ha 62 éves kor után dolgozhatnánk rendesen,
mint minden magyar állampolgár.
(Az eladott praxis árából - az eddigi számítások szerint -
ez a kompenzáció nem jön létre.)
Valakik, akik veled nem értenek egyet,
az öregkori nyomorunkat szeretnék nekünk összehozni.
Más: Fogy azoknak a variációknak a száma,
ahogy és amely szervezetek (és kombinációik) révén
évente egyre újabb helyekrõl lehet mûködési, alkalmassági, stb. engedélyeket
kicsiholtatni velünk.
Azért az már mégis egy nevetséges dolog,
hogy ugyanazok dolgozunk évtizedek óta háziorvosként,
és a bürokrácia évente mindenféle címeken
a munkánk legkülönbözõbb feltételei - mondvacsinált - címein nagy pénzeket akasztanak le rólunk.
És eközben és ezek eredményeiként semmi és senki nem változik,
csak egyre több helyre fizetünk egyre szemtelenebbül nagyobb pénzeket.
Jó lenne egyszer arról hallani,
hogy van olyan szervezet,
amely az ilyen jelenség ellen lép fel az érdekünkben,
ha már a praxis bevételének az értékállóságáért nem is tesz senki semmit. |
pici0121@yahoo.com | 2000.10.11. 19:04 |
Egerist!
Mivel magyarázod meg nekünk, hogy te egyetértesz a 62 évet betöltött kollegáid elmeorvosi vizsgálatával? Ezt mindenki elitéli Gyenes és a te kivételeddel, még maguk az elmeszakértõk is.! Minek FAKOOSz tag az ember, ha az elnök lépten-nyomon bólogat az egyre hülyébb és megalázóbb rendeletekre, de egy demonstráció ellen tiltakozik?
Irjátok már meg,ki ért egyet még az "elme-rendelettel"? Vagy azért elmebeteg gyanus minden 62 éves, mert még dolgozni akar? Az uj Nobel dijasok 70 és 74 évesek. És 62 év alatt senki nem lehet elmebeteg? És aki nem orvos, az nem lehet 62 ébv fölött elmebeteg? Aki ilyen rendeleteket hoz, legelõször azt kellene megvizsgáltatni, meg azokat is, akik egyetértenek Vele!! |
egerist@mail.matav.hu | 2000.10.11. 07:12 |
szeszaknak, bubo3-nak, s minden érdeklõdõnek!
A 15 Mrd-ból visszatartott rész kiosztását véleményezni a FAKOOSZ nem tervezi. Ellenben már hónapokkal ezelõtt, s azóta többször, írásban és élõ szóban egyaránt kértük, hogy a bennünket megilletõ részt nekünk fizessék ki! A velünk elkövetett méltánytalanságot igyekezzenek (már amennyire egyáltalán lehet!) feledtetni. Az eddigi eredményeket nem akarom minõsíteni. Mindenesetre nyitott kapukat döngettek. (Az e tárgyban született legelsõ levelemet, az államtitkári válasszal együtt a KÖR korábbi számaiban olvashattátok is).
A Siratófal kreatív hangja, stb... pedig íróitól és az aktuális témáktól függ, nem magától lesz. Aki nem ír rá, lelke rajta. Aki meg ír, annak pláne! |
bubo3@nexus.hu | 2000.10.09. 20:15 |
"...s nagyot ütött botjával a szamár fejére." = írt a Siratófalra.
(Bár a juhász ma többet keres, de nem egyenlõ - tudom - a háziorvossal.)
Szûzies üdeségét már rég elvesztette a Siratófal,
és lassan azt a legendásan kreatív hangulatát is elveszti,
amiért korábban érdekes volt.
Javaslom tehát átnevezni szamárfejre,
mert lassacskán csupán ez a funkciója marad töretlen.
|
szeszak.@matavnet.hu | 2000.10.09. 16:22 |
Kedves Egerist!
Tervezi-e a FAKOOSZ, hogy reagál az 5,1 milliárd visszatartására ill. annak tervezett felhaználására (hivatkozva október 07-én "falbavésett" szavaimra)? |
bubo3@nexus.hu | 2000.10.08. 10:22 |
... És bruttóban tartották vissza az 5.1 milliárdot.
Ez megint egy olygophren lépés volt, mert
1./ Úgysem lehet lenyelni, ki kell osztani,
viszont a késlekedés a bizalmat rontja és növeli az ellenszenvet.
2./ A bruttóból 2/3-nyi pénz az államé, és nem a tárcáé.
Haragszik ez a tárca az államra, vagy akadályozza a költségvetés teljesülését?
3./ Az egészségügyben dolgozók helyzetén javítani = a tárca feladata is.
Már oly gyorsan felejt Suttogó, hogy a más zsebe már eszébe se jut? |
szeszak.@matavnet.hu | 2000.10.07. 11:50 |
Beszéljünk egy kicsit at 5,1 milliárdról.
A Suttogó álláspontja szerint a három mûszakban dolgozók (mi szerintem három mûszakban dolgozunk), az ágy mellett dolgozók (mi masszívan ott dolgozunk) és az ügyeleti rendszerben dolgozók (én speciel ügyelek) részesüljenek a pénzbõl.
Az EDDSZ (most aktuálisan Cser Ágnes dr.) álláspontja az, hogy a miniszter eredeti bejelentésének megfelelõen minden dolgozó kapja meg a beigért br. 100.000 Ft-ot (egy átlagos praxisban, két alkalmazottal 164.000 Ft-ot nem osztottak ki.
1., Javaslom, hogy fogalmazzuk meg igényünket, hiszen a tárgyalások még folynak, és mindkét fél elvárásainak megfelelünk.
2., Ügyesen visszatartották a 15 milliárd több mint egyharmadát, 5,1 millárd kamata jóval több mint száz millió- errõl az összegrõl is szeretnénk hallani (számításaim szerint minden tizedik praxis 164.000 forintját fedezné).
|
mrncia@mail.matav.hu | 2000.10.04. 00:05 |
Alapellátó ügyelet=éjjel-nappali közért!
A különbség csak annyi, hogy mig a TESCO éjszakás dolgozója a nappali bérének sokszorosát kapja , mi a töredékét !
Ki-ki társadalmi hasznossága szerint!!!
E. |
smed.balazs@mail.matav.hu | 2000.10.03. 22:31 |
Kedves Pici 0121 ! Örültem soraidnak,Hozzád teljesen hasonlóan érzek.Nagyjából ugyanattól félek mint Te!Megértem Egerist,Nazol,Andras,Mite,Szeszak,Szizsu és a többiek lelkesedését az új iránt, hiszen a kiindulóponttól kezdve jól ismerem Egerist iránymutató ügyeleti rendszerét, és csak a vak nem látja elõnyét a korábbi "kolhoz-központi ügyelethez" képest (ami ma az ügyeletek derékhadát képezi),ilyenbõl menekültem én is.Éven át tartó folyamatos "rabszolga készenlétet" én sem csinálnék semmi pénzért sem !A baj az, hogy a jó ügyeleti rendszer szervezéséhez,és sikeres mûködtetéséhez a jogszabályon kivül:jó szervezõ, becsületes mûködtetõ,és közös akarat kell a résztvevõ kollégák(legalább 15-20)irányából.
Ha mindezek hiányoznak, viszonylag egyszerûen mûködõképes, és a bent dolgozók számára élhetõ a hétközi készenlét+ hétvégi, változó telephelyû készenléti ügyelet.A mi vidékünkön ez havi kb 64 ezer forintot, és hét végén 10-12 hivást/62óra jelent, ami 99 %-ban indokolt.5 hetenként jut ránk.Az sem közömbös, hogy saját ágyamban alszom, saját asztalomnál eszem,elmaradt adminisztrativ ügyeimet el tudom intézni.Az ellátás, és a felszerelés szinvonaláért mindenki saját maga felel.Igaz, hogy itt az anyagi eszközök nem koncentrálhatók, annyira, de idõben is, térben is elérhetõbb vagyok a betegeim számára.
Ha lecserélném a jelenlegit-és rajtam múlna-csak jobbra cserélném.Még mindig nem egyértelmû elõttem akár a legjobb központi ügyelet elõnye.Kicsit félek a jövõtõl, mert tapasztalatom szerint a jót elrontani viszonylag könnyû. |
bubo3@nexus.hu | 2000.10.03. 14:01 |
A sürgõsség kérdését
- több, mint két évtizede, egy magyar kolléga vezetésével -
kidolgozta a Német Orvosszövetség (kamara).
Tulajdonképpen - kimondva vagy kimondatlanul - ezt vette át az általában referenciaként emlegetett országok túlnyomó része.
Jó lenne, ha mi ennél okosabb megoldást találnánk, de nem sok rá az esély.
Eszerint van:
1./ Laikus sürgõsség - ide minden olyan eset belefér, amit egy laikus sürgõsnek tarthat.
2/ Szakmai sürgõsség - amirõl ti is írtok (a hívások 5-8 %-a).
A kettõ sohasem esik egybe.
Talán cél lehetne, hogy minél inkább megközelítsék egymást,
de ez az, ami sohasem jön létre.
Ám az alapellátó ügyelet nem sürgõsségi ellátás
- az a mentés! - Mondja Suttogó!
Akkor viszont mi az alapellátó ügyelet?
Ezt kellene definiálni,
mert addig, amig ez meg nem történik,
addig mindenkinek igaza van,
de jószerint senkinek sincs! |
hvince@elender.hu | 2000.10.03. 11:34 |
Picivel teljesen egyértek, csak azt nem tudom mibõl kap 67.000 Ft-ot készenlétre. MEP finanszírozásból v. az önkormányzattól? Miért fog ez elveszni?? Nyilván az ügyeleti háttér: nõvér, sofõr, gépkocsi jelentõsen csökkentheti, de még mindig tisztességesnek tûnõ összeg marad. Ez persze majd helyben és menet közben derül ki, 7 praxis MEP finanszirozása mindenesetre nagyon kevés erre.
Leírom már ismét többek vigasztalására:mi 16 órára 1900, 24 órára 2992 Ft-ot számlázok le! Ezután az indokolatlan hívók azt mondják nekem, hogy magát azé' fizetik. Nem könnyû lenyelni, több pénzt egyelõre nem adnak az önkorményzatok, de havi 2-3 ügyletet még így karitatív alapon is szivesebben elviselek, mint az állandó kötelezõ röghöz kötöttséget.
Az indokolatlan hívásokkal nem tudom mit lehetne kezdeni. Elsõ körben csak a holtbiztos indokolatlan eset - recept, igazolás, ellen kellene valamit kitalálni. A fizetés a mentõknél is befuccsolt. A segélybõl élõ romával meg mit lehet kezdeni? Azt nagyon hamar kitanulja, hogy most 16 óra 5 perckor kezdõdött a gyerek láza, csak az injekció viszi le, a mútkor is lázgörcsöt kapott, nincs nála pénz stb.
Szeszáknak is teljesen igaza van bennünket csak feljelenteni lehet mulasztásért, és mi semmit nem tehetünk a crus medicorumokkal.
Van valakinek javaslata, jó ötlete? |
szeszak.@matavnet.hu | 2000.10.03. 08:53 |
90% indokolatlan!!! Kb. reális arány. Nálunk is gyakran téma, mit lehetne tenni. M.Á-t a minap 9 órakor engedték el a kórházból (orvos tehát látta), du. 4-kor "kihívatta" a háziorvosát, du. 7-kor "lehívatta" az ügyeletet (személyemet), ezt követõen hajnali fél ötkor megint ügyeletes orvosra lett volna szüksége= 20 óra alatt 4x volt szüksége ránk. Mivel ismertem a beteget, hajnalban közöltem vele, hogy EZ NEKI NEM JÁR, majd csak reggel megyek (mert mindent lehet, de nem menni ugye azt nem lehet). A beteg ugyanis nem "szakember", nem tudja megítélni a pillanatnyi rizikót. Nem tudom melyik bíróság (mint utolsó fórum) merné kimondani: kedves uram, maga indokolatlanul hívosgatja az ügyeletet. A MEGOLDÁS TALÁN AZ LEHETNE, HA FIZETNI KELLENE AZ ÜGYELETÉRT, AKÁR JELKÉPES ÖSSZEGET IS. |
nazol@matavnet.hu | 2000.10.02. 21:30 |
Ja, Bfüreden az orvosnapokon Suttogó azt mondta, hogy az indokolatlen ügyeleti igénybevétel témájára a Kamarával együtt keressünk megoldást. Nosza, gyüljenek a tapasztalatok. |
nazol@matavnet.hu | 2000.10.02. 21:06 |
Picinek: bocs, ha sértve érezted volna magad a "szerzetességgel", nem sértésnek szántam, hanem viccnek, mint a smily a végén mutatta is.
Az általad elmondottak alapján tkp még egyet is lehet veled érteni. A dolog rákfenéje ott van, hogy 7 emberre valóban nem lehet elfogadható gyakoriságu és terhelésü központi ügyeletet teljesiteni.
A hétvégi 62 óra pedig TÖRVÉNYELLENES! A Munka Törvénykönyve minden paragrafusának ellentmond. Meg kellene osztani 24 órákra, de a 7 fõ miatt a gyakoriság akkor sok.
Meg kellene nézni, hogy a szomszédos ügyleti körrel (nem tudom, milyenek a körülményeitek) nem lehetne-e összevonni. Ha mint hallottam a hardverre szigoru elõirások fognak vonatkozni, nem biztos hogy a fenntartó önkormányzati társulások mindegyike birni fogja suskával, az összevonás az önkormányzatoknak is könnyebbség.
Nálunk 2 nagy vitatéma volt az évek során az orvosok és a fenntartó önkormányzatok között, 1x amikor a lerohadt Nivát kellett lecserélni, meg 2.x amikor tavaly (!!!) májusban az ügyleti dijak emelését akartuk elérni, mivel 1 orvos 24 órás ügyelete bruttó 4000 Ft-ot ért. (!!!)
Na ezt emeltük (-tettük) fel 11600 Ft-ra. Elhihetitek, nem ment könnyen. Itt volt segitségünkre Gyenes Géza a Kamara részérõl, aki elmagyarázta a taplóknak, hogy lehet tiltakozni, de az orvosok által ez ügyben inditott pereket még mindig az orvosok nyerték. Erre aztán beadták a derekukat.
Egyébként -már csak összevetésként is- a forgalmi adatok: 20 000 fõ körüli lakosság, 12 körzet (2 gyerekorvos) 1 nõvér 1 gkv és 1 orvos a team, 16 órára a napi forgalom (hivás) átlagban 5, 24 órára 16-18, ambuláns 24 órára 4-6. Max forgalom 24 órára 46 volt (influenzás idõ, kész lidércnyomás), a minimum 4.
Roma lakosság aránya kb 15 %, a hivások kb 40%-a esik rájuk. Az össz inokolatlan hivások aránya 90 % (itt azt is értem, ha pl. szombaton hivnak azzal, hogy 3 napja görcsöl az epéje. Az adott idõpontban indokolatlan a hivás, bõségesen volt ideje hogy lerendezze a háziorvosával.)
Sajnos elõfordul, hogy egyes kollégák épitenek is az ügyeletre, délután már nem nagyon lehet õket utolérni, mivel "ugyis mindjárt kezdõdik az ügyelet". Na ez az amit képtelen vagyok elviselni.
Esetleg máás tapasztalatait is szivesen meghallgatom, ha nem érdekel másokat, magánban is lehet. |
pici0121@yahoo.com | 2000.10.02. 19:44 |
Elnézést,ha hibázok.vagy kicsit kuszábban irok,de arra nincs idõm,sem türelmem,hogy a ma esti rendelés után még alaposabban megfogalmazzam,leirjam,majd bemásoljam a mondókámat..
Azzal kezdeném,hogy szerencsére vannak köztünk a Falon is olyanok,mint mite,egerist,szizsu,andras,akik nem ugy vitáznak,hogy a másikat sértegessék,hanem normális, emberi módon,érvekkel érvek ellenében!
Nem vagyok szerzetes,van baráti köröm,meccsekre is járok,vacsorákra is,van családom,szines TV-m és még sok mindenem, ami lehet,hogy az illetõnek nincs, aki ezt kérdezi. Nem böjtölök, csak amikor a katolikus vallás ezt elõirja,és attól még nem vagyok szerzete,hogy templomba is járok.
Akik már csinálják a központi ügyeletes készenlétezést, és bevált nekik,elég hitelesen irnak.Biztos igazuk is van,én viszont 47 évet /1963 óta/ huztam le készenléttel,talán megszoktam,de szeretném elmondani,miért félek a központi ügyelettõl.Egyrészt félek a keresetkieséstõl,itt bruttó 67.000 jár a készenlétért,m nem havi 19.000. Ugyanakkor a hétvégi ügyeletben 62 órázunk, bruttó 620 Ft órabérét-képzelhetitek,mennyit fognak adni a hétköznapiért-ez az egyik.
Abban is biztos vagyok, hogy ha itthon vagyok, a betegk ide jönnek, nem a központi ügyeletre,és ellátom õket,csak most havi 67.000 nélkül.
Marad az üzenetrögzitõs megoldás,-ha ez megoldás- és a kerestkiesés.
Hivatástudat- az biztos, hogy amikor a hétvéági ügyeletben tizenkettedszer kapom meg,hogy azért fizetik,hogy felirja,azért van az ügyelet,hogy kijöjjön,ha hivjuk-akkor már az ember annyira frusztrálódik,hogy minden beteget a pokolba kiván.Valami,valahol nagyon elromlott!
Én ezért is utálom a központi ügyeletet, mert ott igy mennek a dolgok.
A saját készenlétemben ez nincs,minden beteget jól ismerek,jó viszonyban vagyunk egymással,ha a betegek megfelelõen vannak gondozva, akkor csökken az akut esetek száma,ezt a Med.Univ-ban is leirtam-igaz régebben,a notorius zaklatokat régen leszereltem,betartják a játékszabályokat.Igy mindenki elégedett, a betegek is,én is.
Az ügyeletben? A heti munka után fáradtan rászakad az emberre egy csomó ismeretlen beteg,millió lelettel,millió panasszal,és mi marad? Tüneti kezelés és lássa háziorvos,vagy tüneti kezelés és mentõ.És frusztráció a köbön,betegnek is, orvosnak is.Hol a megoldás? Nem tudom.Szerintetk a központi ügyelet, akkor még plusz heti 1x központi ügyelet,mert heten vagyunk, mint a gonoszok.
Az lenne a megoldás talán, ha külön ügyeletes orvosok lennének,ami sok helyen már van is-csak még mindig marad a keresetkiesés.
Persze,ha rendesen megfizetnének bennünket, akkor nem lenne ilyen gond.
Beadtam a nyugdijkérelmemet, mert kiváncsi volta,m, mi jár nekem .Nos,havi 39.400 Ft!! Hurrá,ugyis dolgozni akartam,nem lábat lógázni,most már biztosan fogok is végkimerülésig,mert ebbõl nem lehet megélni emberhez méltón. |
andras@mail.digitel2002.hu | 2000.10.01. 13:00 |
Mi, több mint 20 éve központi ügyelet formában ügyelünk. Este 7-tõl másnap reggel 7-ig (12 óra) - és hétvégeken ill. munkaszüneti napokon 24-ben. A betegeink elfogadták (kb.15-17.000 lakós ), legtávolabbi pont kb. 12 km. az ügyelet székhelyétõl , 8 orvos ügyel (közöttük van 2 gyermekorvos is!!- rögtön , a területi kötelezettségvállalás bevezetésekor bevontuk õket (1993) - nem volt könnyû…).
A "saját vár" elvesztésének a réme, a lakóság orvosi ellátási szemléletének módosulása, anyagi hátrányba kerülés, stb. dilemmáját mi is átéltük a központi ügyelet bevezetésekor. Mert errõl is szó van, nem csak a hivatásról. Azóta rájöttünk, hogy jóval többet nyertünk, mint gondoltuk és a "vesztességek" elenyészõek. Mindenkinek van otthon üzenetrögzítõs telefonja.
Természetesen a lelkiismeretességhez hozzátartozik, hogy "zûrös"-komplikált BETEGHEZ - a családdal, beteggel történt elõzetes egyeztetés után, még hétvégén, munkaszüneti napokon, ha kell éjszaka is kimegyünk. Ha nem sikerülne - ez a ritka kivétel - pl. szabadág, stb. miatt a családdal és az ügyelettel eddig még mindig meg tudtuk értetni, hogy baj esetén mikor kihez forduljanak. Nem szabad mereven csak a teljes ellátásban vagy csak a központi ügyeletben gondolkodni, - mert azt hiszem a rendelet továbbra sem fogja tiltani, ha valaki eseti vagy folyamatos készenlétet akar fenntartani, nehogy "megszökjenek" a betegei.
|
egerist@mail.matav.hu | 2000.09.29. 08:23 |
Nazol helyzetleírása gyakorlatilag tökéletesen leírja a helyzetet. Ami a szervezési részt illeti, annyival egészíteném ki, hogya a telefonüzenetrögzítõ rengeteget segít. Nálunk jó néhány kolléga 16 óra után nem veszi fel a telefonját, csak ha hallja az üzenetrögzítõ szövege után, hogy ki beszél rá. A rögzítõ pedig elmondja a tudnivalóka, s az ügyelet telefonszámát is. Mivel nincs közvetlen kontaktus orvos és bejelentõ közöztt, további felelõsség kérdése fel sem merül. Ami a méreteket illeti pontosan a leírt csoport az ideális közeli. 22.000 embert 23 településen 13 háziorvos lát el nálunk mindennapi központi ügyeletben du. 16 órától másnap reggel 7-ig. A két végpont mintegy 48-50km. Óradíjunk 920.- Ft számlára. Egyetlen alkalommal sem ügyelünk 24 óránál többet! Ha beszorozzátok a napi 15 ill. hétvégi 24 órával, az már elfogadható summa, he nem is fõnyeremény. Többen rendszeres napon ügyelünk, mert kell a pénz, mások nemigen akarnak, s nem is kell nekik, mert így 1-1 alkalommal megússzák a dolgot havonta. Mindenki elégedett. |
mite@mail.matav.hu | 2000.09.29. 00:24 |
Ugye senki sem kérdõjelezi meg egy mentõorvos hivatástudatát? Csakhogy õ, dolga végeztével HAZAMEGY, és senkinek sem jut eszébe örökös szobafogságra ítélni õt, vagy éjjelente családostól felkölteni!
Nem értelek Benneteket Kollégák! Ha Ti röghözkötve akartok maradni, ám legyen. A központi ügyelet mellett is vígan ülhettek otthon!!! De én, és még néhányan had mehessünk el néha délutánonként is otthonról, mondjuk a gyermekeinkkel csak úgy, vagy idõs szüleinket meglátogatni. Mert noha orvosok vagyunk, de azért ugye emberek is? Nemcsak a betegeinknek van ránk szüksége, hanem a családunknak is.
Nekem nincs semmi vagyonom, sõt! Mégis könnyû szívvel lemondok a havi bruttó 19000 ft-ról, amit a készenlétért kapok. Ebbe nem kellene hivatástudatot keverni, ez olyan, mintha valami kevésbé fennkölt dolog lenne a háttérben!
Olvastam a Kör-ben a Dániáról szóló cikket. Úgy is lehet! És szerintem nekik is van annyi hivatástudatuk mint nekünk, csak nem rabszolgák, hanem megbecsült (és adott esetben kipihent) tagjai a társadalmuknak.
Én üdvözlöm a megcsillantott lehetõséget. |
nazol@matavnet.hu | 2000.09.28. 22:05 |
Ugy látszik, amit a táska hivatástudatról irtam, meg a piaci értékérõl azt félreértettétek.
Ugyanis minden orvosnak (kevés kivételtõl eltekintve) van hivatástudata, mert külömben mi a fszért
csinálná ezt az egészet. Mi benne a buli egyébként. Azt is nagyon jól tudjuk, hogy az erkölcsi értéket
nem lehet pénzzel mérni és megfizetni. De abból van elegem, hogy soha senki meg se próbálja megfizetni.
De elvárni persze mindenki elvárja a hivatástudatot. erre mondtam, hogy az van bõven. Pici, te lelked mélyén nem valami szerzetes vagy? :)Azoknam nem kell családot eltartani, luxus a szines TV, a böjt kifejezetten kivánatos,
stb.
Az ügyeletrõl: ha a beteg (!!!) áll az ajtódban, akkor MEG KELL NÉZNI! Ha megnézted, és nincs sürgõs beavatkozásra igény, elküldheted, hogy jelentkezzen az ügyeletben - de persze ekkor már minek. Viszont ha nem nézed meg hanem direktben elküldöd,
és valami gáz lesz, akkor mehetsz a sittre. Ha megnézted és gáz lesz, akkor lehet vitázni hogy látható volt-e elõre, alapos volt-e a vizsgálat, stb, de hát a szakmában ez máskor is elõfordulhat, nem csak ügyeleti idõben.
Ha a hozzátartozó hiv ügyeleti idõben, akkor mondhatod, hogy nem vagy olyan állapotban, hogy ellásd a beteget (beteg vagy, ittas vagy, stb), de TE MAGAD értesited az ügyeletet. Tehát meggyõzõdsz arról, hogy az ügyelet átvette az esetet. Akkor tökéletesen fedve vagy.
Ugyanis ha a hozzátartozó - finoman szólva - nem sajátitotta el a telefonálás metodikáját, vagy nincs telefonja, vagy az ügyelet éppen nem elérhetõ, és a késlekedés zürt okozott, megintcsak megfogható vagy. Ha az ügyelet felvette az esetet, onnan az övé.
A törvény is ugy fogalmaz, hogy "az orvos köteles ellátni a beteget ha .... kivéve ha a a beteg ellátását arra illetékesnek (háziorvosnak, ügyeletnek) átadta. Azaz személyesen.
Nomármost: én is csináltam a készenlétet, meg a hétvégi 48 órás ügyeletet, ismerem alaposan. Most 12 körzet tartozik a központi ügyelethez, 2 vége egymástól 45 km-re! igy havi 2 16 órás és 1 24 órás jut egy fõre. Igy is ellátom a készenlétben meg hétvégén hozzám fordulókat, meg ki is szoktam menni, ha az eset olyan.
De: nem vagyok köteles otthon rohadni, ha elmenni van kedvem, vagy bevásárlást eszközölni a városban. Meg legalább éjszaka kialhatom magam, nem kell felriadnom, hogy csengettek, vagy csak álmodtam. Reggel ugyis fél hatkor van kelés, mivel anyagi helyzetem nem teszi lehetõvé, hogy a feleségem ne dolgozzon,
és nem ébred fel az éjszaka közepén az egész család a csengetésre. (Bimbamcsengõt nyomhatják egy félóráig :)) Max. heti 1 éjszakát meg kibirok.
A kérdés csak az, hogy a központi ügyeletet hány fõre tervezik. Van egy optimális létszám, erre kell törekedni. Szerintem 8-15 között illetve 16-25000 fõ között mozog. De ezen még lehet vitatkozni. Bocs ha hosszu volt.
|
szizsu@mail.digitel2002.hu | 2000.09.28. 21:16 |
A Magyar Orvos régebbi számában olvastam egy igen találó cikket az orvosok társadalmi megítélésérõl. A szerzõ a jelenleg kialakult orvosellenesség, médiahisztériák ,pocskondiázó sikerkönyvek és az orvosok hivatástudatának jelen színvonala közt semmi összefüggést nem talált, ellenben egy kollektív bûntudatot tesz felelõssé , amely az orvosok krónikus,megalázóan alacsony anyagi megbecsülése miatt alakult ki. (Kvázi tudat alatt megmagyarázzuk magunknak ,hogy azért olyan alacsony az orvosok fizetése,mert ennyit érdemelnek: lelkiismeretlenek, nincs hivatástudatuk,sok az eltitkolt mûhiba, egy csomó paraszolvenciát bezsebelnek stb.) |
pici0121@yahoo.com | 2000.09.28. 19:22 |
Szizsunak:Akkor szerinted érdemesebb lesz a betegnek a központi ügyeletre mennie,mint hozzád?Hiszen ott "igen magas müszerezettség.személyi és tárgyi feltételek" vannak,vagyis sokkal jobbak, mint a "nappali" háziorvosnál.
Készenlétben nem kell állandóan otthon ücsörögni, a jogszabály szerit "elérhetõ-
nek kell lenni".
A "hivatástudó rovost" nem kell megjátszani,hivatástudat vagy van, vagy nincs!A hivatástudat annyiban nem magánügy,hogy egy orvosnak lennie kell!/ene/.
Bubó 3 nak:Az 1.pontodat nem értem kristálytisztán-bár többször is elolvastam.Valamirõl lemaradtam a Siratófalon? Vagy tul fiatal vagyok 60 évesen? Nocsak!
A 2.pontban irtak azt mutatják,hogy teljesen félreértetted vagy magyaráztad,amit irtam,olvasd el ujra,csak reflektáltam az elõzõ irásodra,azzal együtt egészen másként kell érteni,mint ahogy te érteni ill nem érteni véled.
A hivatástudat piaci értékérõl beszélni badarság,az erkölcsi értékeket nem lehet piaci értékkel mérni,mint tudjuk.
Szeszaknak:az elsõ pont csak költõi kérdés,választ nem igényel,gondolom.
a 2.ponthoz: Itt van a kutya elhantolva!Saját körzetemben békén hagynak,tényleg csak indokot esetben jönnek rendelési idõn kivül,vagy hivnak beteghez,éjjel havonta 1x,nappal is még délelõtt bejelentik a beteghivást,gondolom, ez nevelés kérdése is.
De a hétvégi központi ügyeletben minden éjjelre 2-3 hivás eseik,legtöbbször 15-20 km-re,és még 2 ébresztés,a hivások és megjelenések 60-70 %-a indokolatlan!
És ez várható a készenlét helyébe lépõ központi ügyeletben is! Mivel 6 hetente ügyelek,elõre félek,nagyon megterhelõ,mi péntek este 6-hétfõ reggel hétig ügyelünk, és hétfõ reggel 8-kor beállsz a rendelõdbe,holtfáradtan.Igy ha központi ügyelet lenne, ez hétközben is heti 1x ismétlõdne!Még akkor sem aludnék nyugodtan, ha nem költenének, csak mint a nyul,minden neszre felriadva,a saját ágyamban msá-nem tudom,ti hogy vagytok ezzel?
Az indokolatlan ügyeleti igénybevételre semmi szankció nincsen.Jönnek receptet iratni és vizsgálatra, mert ott nem kell várni,vagy csak keveset kell várni.
Kihivnak házhoz, mert nincs kocsijuk, vagy van, de a benzin sokba kerül,kényelmesebb az orvost hivni.Ezeket mind tudjátok, akkor mi lesz ebben a jó nekünk?Azonkivül nem ismerjük a beteganyagot, igy sokkal hamarabb hivunk mentõt ügyeletben, mint egyébként,ez is közismert.Olyan döntést hoztak, amelyik sok háziorvosnak nem lesz jó.Nedm tudom,ti milyen központi ügyeletben vagytok,nálunk 7 körzet van,és a legnagyobb távolság az ügyelettõl 25 km-re van.Ha már központi ügyelet kell, akkor legyen külön központi ügyeletes orvosgárda,ne elnyuzottan kelljen az ügyelet után munkába állni másnap,és napokig nyögni az ügyelet eembertelen fáradalmait.A körzeti ápolónõk is utálják u.ezért az ügyeletezést,ugyanigy õket is elfárasztja.De 7 hetente elviselhetõ,muszály elviselni, de 7 naponta? |
szeszak.@matavnet.hu | 2000.09.28. 17:58 |
Kedves Pici!
1., Vannak intim dolgok is (nem tudom Te milyen idõs vagy?). Szerinted ezt is részletezzük a magyarázkodásban, vagy hazudjunk?!
2., A Te körzetedben az ügyeleti hívások hány százaléka indokolt? |
egerist@mail.matav.hu | 2000.09.28. 08:15 |
smednek: Az adott szakmához a tudomány gyakorlatának adott napi szinten való megfelelés nem jogaszbályban írandó elõ, ez az orvosi hivatás és szakma alfája. A fonendoszkódpodat, EKG-dat, stb. sem rendelik tételesen ismerned, de jaj neked (?!?), ha sorozatban hibázol. A korszerûbb infrastruktura használatát elsajátítatni mindekinek egyénileg is felelõssége. Csak a rendszeresen és mindenütt hozzáférhetõ (=rendeletben elõírt) felszerelés fog ilyen irányú kényszert kelteni a kollégákban. (Amikor az autó megjelent az utakon, sokan az ördög mûvének tartották, ma mégsem lovon járunk már)
Fiatal, innen onnan szerzett kollégával ügyeletet helyettesíttetni, nos ennek a kora is épp most jár le, ld. 4/2000. EüM. rendeletet. Csak szigorúan körülhatárolt szakvizsgákkal lehetséges ügyeletet ellátni.
Hvince: Igazad van, nem taknyos nózi és nem call girl szolgálat. Épp ezt lehet könnyebben belenevelni az emberekbe kollektív úton (=a kp.i ügyelet szervezetével a hátadban), nem pedig egyenként, ahol a készenlétben a saját betegednek kell(ene) megmondanod, hogy este 9-kor az igazolás írása nem gilt, de ezt nem teszed, nehogy rád haragudjon. |
egerist@mail.matav.hu | 2000.09.28. 07:56 |
Szizsunak: Érvelésed korrekt, köszönöm! De ne feledd, nem tervezet, hanem hatályos jogszabály, amirõl szó van! |
hvince@elender.hu | 2000.09.28. 06:56 |
Smed! Örölök, hogy számomra is értehetõen irtad meg aggályaidat. Igen sok mindent rendezni kell ADMINISZTRATÍV úton, ne legyen minden a laikus (ált. pénztelen) képviselõtestület kénye-kedvére bizva. Legyen mûszer, és az OMSZ szervezzen további oxyológia tanfolyamokat. Hat év alatt az övék volt az egyetlen amire érdemes volt elmenni- némi túzással. Legyen rendezve a bérünk, és legyen rendezve a szankció az indokolatlan hívás miatt. /Ha már úgyis itt van, nézze meg azt is, magát azér'fizetik, most fogyott el a tápszer, taknyos a nózija.../ Legyen JÓ sürgõsségi ellátás én ne call girl és boy szolgálat. Ebben egyet értünk. |
smed.balazs@mail.matav.hu | 2000.09.28. 00:04 |
Igen Egerist,kinek a pap,kinek a papné.....
De nem lenne szerencsés, ha mindenkinek akár a pap;akár a papné kötelezõ lenne,még ha ez a kötelezés adminisztrativ,vagy fiskális eszközökkel is történne.
Konkrétan:Képmutatónak tartom a jogszabályt, amelyik elõirja az állig felszereltséget, de nem követeli meg - ha már...akkor már alapon - a felszerelés használni tudását.
A gyakorlatban mentõorvosként évek óta figyelve a különbözõ ügyeleti formációkat
nem látok szakmai többletet a központi ügyeletek javára a készenlétezõ kollégák ellenében felszereltségtõl függetelenül.Sõt inkább azt, ahol folyamatos központi ügyelet van,a kollégák jó része inkább elcseréli, vagy eladja pályakezdõ fiataloknak ügyeleteit, ezáltal a rutinja még tovább csökken,s ha 8-4ig valami
éri a betegét csak áll mint ....
Attól tartok,hogy másik oldalról a rendelet kiváló eszköz lesz arra, hogy a Termelõ Szöv.szerû orvosokat éhbérért dolgoztató,kórházi gépkocsivezetõket-nõvéreket viszont túlórában számoló,lerobbant SZTK épületek minden lehetséges költségét elszámoló szervezõdések meztelensége elé fügefalevelet tartson a kórházból kidobált félselejt mûszerek okán,mûködésüket prolongálja.
Célszerû lett volna a rendeletben valamiféle minimum dijazást megállapitani az ügyeletes orvosok számára.Mert igy egy adott helyen az ügyeletet szervezõ lobby monopolhelyzete fogja meghatározni hogy az adott orvos a központi ügyelet szervezõdésével hogyan fog járni.
Az állig felszereltség mint az ügyelet mûködési kritériuma igy inkább alibi
a rendelet szerzöi az orvosok szabad mozgását elõsegitendõ szerintem nem a legalkamasabb eszközt választották, ráadásul pénzügyi kényszerrel párositva.Változatlanul fenntartom véleményem hogy a döntés csak a háziorvosok és a betegek egy része számára jelent jobb feltételeket.
Ünneplésre tehát nem látok okot. |
bubo3@nexus.hu | 2000.09.27. 20:35 |
Kedves picio121!
Kérdésedre adandó válaszom elõtt két megjegyzésemet - kérlek engedd meg, hogy elõre bocsássam:
1./ Ha valaki nem olvassa el a Siratófal elejét, az nem baj,
csak azok számára, akik kezdettõl itt firkálnak,
zavaró a téma azonos interpretációja - újként.
Ezzel némileg összefügg, hogy az a tény, hogy valaki fiatal, az egy idõvel törvényszerûen túlhaladható állapot, de nem jelenti azt, hogy a dolgok felfedezése csak általa lehetséges, de azt sem, hogy mások még nem döbbentek rá ugyanarra a döbbenetes igazságra.
2./ Egy belsõ ellentmondásod felett nem tudok átsiklani:
az orvosokat (magunkat hibáztatod egy részrõl amiatt, hogy nincs hivatástudatunk
(természetesen a betegek nézete szerint!),
másrészt quasi értetlenkedsz afelett, hogy mások hivatástudatból látják el betegeiket akkor is, amikor pl. mûködik a központi ügyelet,
ám magadat felmented, más mércével méred.
Tulajdonképpen hogy is van ez, mi is a te nézeted?
Ezek után a hozzám intézett kérdésre a választ
a kérdésedet motiváló firkámban is megtalálod,
de talán hozzá illik tennem, hogy
amikor ott a beteg, akkor már tényleg majdnem mindegy.
Bár egészen más két, szabad, magyar állampolgár beszélgetése
az egyikük bajáról
úgy, hogy az egyiknek meg kell azt oldania,
vagy úgy, hogy nem feltétlen neki kell megoldania,
de szerintem nincs az az orvos, aki még ilyenkor is ne segítene.
(No, úgy érzem, itt eltér a nézetünk a hivatástudataink szintjérõl, bár Zolinak igazat kell adnom a több zacskónyi hivatástudat piaci értékét illetõen.) De amig nincs ott a beteg, addig szabad vagy,
és nem is kell készenlétben lenned,
tehetsz, amit akarsz.
Mi olyan rabszolgák vagyunk (sec. Gyihobt), akiknek ez érték!
Ezt az egészet csak az nem tudja értékelni, aki nem élte át.
|
szizsu@mail.digitel2002.hu | 2000.09.27. 20:02 |
Picinek:
Hivatástudat természetesen kell ebben a szakmában ... de teljes mértékben magánügy. Nem keverendõ össze a tetszõleges idõpontban való elõrángathatósággal, az állandó otthoncsücsüléssel.Ugyancsak nem azonos a szakmai felkészültséggel.Az idézett jogszabály(tervezet) igen magas szintû mûszerezettséget, személyi és tárgyi feltételeket ír elõ az ügyeletek számára. Aki azt állítja ,hogy a nap 24 órájában nyugdíjig bármikor kész e magas szintû szakmai munka végzésére ,az festi magát.Betegei cseppet sem fogják jobban megbecsülni, hiszen azt gondolják , ez a kötelessége, Õ pedig a pótolhatatlanság tévhitében leledzik. Sokszor az lenne a lelkiismeretlenség , ha agyonfáradtan , vagy 2-3 pohár ital után ( esküszöm,csak a példa kedvéért:sohasem iszom) játszanánk meg a "hivatástudó" orvost, akit mindig elõ lehet rángatni. S ha ilyenkor bármi tévedés elõadódik:csak mi vagyunk a hibásak. Ilyenkor jobban járt volna a beteg is az ügyelettel.
|
pici0121@yahoo.com | 2000.09.27. 18:52 |
Egeristnek:Sok jogszabályban rögzitett tényt megéltem már,amit módositottak vagy visszavontak,mert nem lehetett végrehajtani.Mégis-ha ilyen sokan jónak látjátok-hát majd meglátjuk- a vak is azt mondta!
Bubo3-nak:Abban van valami,hogy ha a központi ügyelet felkeresése helyett Téged keresnek fel, akkor legalább látja a beteg a jószándékodat-ugye érzed,hogy kell,hogy lássa!-de mia különbség egyébként? Igy is ellátod-jószándékulag- meg amugy is ellátod-jószándékulag és muszályból.Mindenesetre,ha otthon vagy és felkeres-igy is ugy is ellátod-ha jól értettem.
Szizsunak:Az én falum bizony eldugott helyen van,igy akár lesz központi ügyelet,akár nem,engem fognak felkeresni,és ha otthon leszek, el is látom õket.Hivatástudat pedig igenis kell-vagy kellene lennie-már megbocsássatok!
De ha nincs is, és a beteg téged keres sürgõsséggel/és mikor nem sürgõs a betegnek!/ és esetleg meghal,ha elküldöd , a faluból biztosan elzavarnak,és még biróság elé is fognak citálni-mindegy,milyen eredménnyel-de meghurcolnak-nemde?Igy hivatástudat sem szükséges,elég,ha benned munkál a félszés ez fog rábirni,hogy megnézd a beteget.
Szeszaknak:Hogy tartod meg a beteged bizalmát,ha téged keresett péntek este 22 órakor, és nem mondod meg neki legközelebb,miért nem láttad el-mondjuk nem voltál otthon,vagy ittál pár pohárral,vagy mit tudom én! Elhiszi neked a magyarázkodás nélkül,hogy sziveden viseled a sorsát és a betegségét?NEM!
Csodálkozunk,hogy miért nem tisztelik manapság az orvosokat...!Hát fõleg a hivatástudat hiánya miatt-ezt tisztelték bennünk,és most ezt hiányolják!
Az anyagiasságot mindenki megbocsátja, de a nem törõdömséget,a közömbösséget, a hivatástudat hiányát-azt nem!Ezt elvárták az orvosoktól,és elvárják ma is!
Egeristnek ujra: Azt irod, a betegek hihetetlenül tanulékonyak-persze,ha "eszi,nem eszi,nem kap mást..."Rugalmasabbak a vártnál?
Már ezen sem csodálkoznak-ilyenek az orvosok! Kérdezd meg tõlük,mi a véleményük az orvosokról,vagy valamelyik konkrét orvosról? Ne magadról kérdezz,mert szemtõl-szemben természetesen nem mondják meg az igazi véleményüket,de bizony lesujtó a véleményük az orvosokról általában.
Smed miért csusztat? Akkor most én is csusztatok?
Nasolnak:Mond meg a betegnek,hogy nem vagy szolgálatban, de ha ragaszodik hozzád, megnézed,kimész hozzá,de a tiszteletdijad ennyi és ennyi! Akkor a beteg dönthet,Te vagy az ügyelet! |
nazol@matavnet.hu | 2000.09.26. 20:55 |
Smed szavai könnyekig meghatottak :) - volna, ha nem látnám egyre inkább, hogy kedves betegeink nem élnek, hanem viszaélnek hivatástudatunkkal.
És õszintén szólva 15 évvel ezelõtt ha extra igényként Szo-V elhivtak valahová, az akkor kapott 100 Ft elég volt 8 l. benzinre vagy 15 kg kenyérre stb.
(Akkor Bp-tõl 300 km-re dolgoztam, készenléteztem, 5 hetente 48 órás hétvégi ügyelet, 3 falu + 2 külterület a körzet. )Ma ha kapsz - jobb esetben - 500 Ft-ot, akkor az nem egészen 2 l. benzin. Ha hegynek fel lakik a beteg, nem fedezi az utiköltséget.
És akkor - 15 évvel ezelõtt - megköszönték, ma meg elvárják. Szóval ez a különbség.
Ha pedig ma meghallom a hivatástudat szó, isten bizony a késemért nyulok. Multkor a helyi kis házibolt vezetõjével beszégettünk, akinek a lánya tanári diplomával (!) a kezében végzi az orvosi egyetemet (!), és felmerült a hivatástudat.
Mondtam neki, hogy van otthon 2 táska meg egy nejlonszatyor hivatástudatom, mit ad érte a boltjában. Meglepõdött, de végül megegyeztünk, hogy nem sokat :)
Hagyjuk békén pihenni végre a hivatástudatot. Jelenleg alszik. |
egerist@mail.matav.hu | 2000.09.26. 14:36 |
smed!
Olvasd Szizsu-t és ne csúsztass! Legalábbis ilyen nagyot ne!
"Kinek a pap, kinek a papné...."
Sokan szeretnének végre legalább néha békét! És ez ráadásul nem is elérhetetlen. A betegek pedig hihetetlenül tanulékonyak és a vártnál sokkal rugalmasabbak. Ezt én nem gondolom, hanem - többek között személyes tapasztalatból - tudom. |
smed.balazs@mail.matav.hu | 2000.09.25. 23:43 |
Kedves Barátaim!
"Repülõgép,vagy obszervatórium?"
Ha valakinek a Déli sarki pingvinek megmentése az élethivatása,szerintem erre akkor van a legnagyobb esélye,ha ott él a rideg és barátságtalan obszervatóriumban.Biztos kimarad néhány bikaviadalból,tánciskolából miegymásból..Elõfordulhat idõnként, hogy felkerekedik,távoli barátságos tájakon
felmelegiti elgémberedett tagjait, de szive vissza-vissza húzza pingvineihez.
Egerist érvelése úgy hangzik,mintha annak a másiknak több esélye lenne a pingvinek megmentésére, aki mondjuk Sydney-bõl repülõgépes õrjáratot szervezne ugyanerre a célra.Ráadásul most az õrjárat szervezõi a Sydney-i állatkórház orvosi szobájának felszerelését kötelezõen elõirják az observatórium számára is, és a fûtésre használható energiát x százalékkal csökkentik büntetésül azért, mert az observatórium nem hasonlit õrjáratukhoz!
Igen kényelmesebb,pihentetõbb a repülõgép, a gémberedés ritkább,a többségnek jobban is tetszik,Sydney-ben is mindenki lelkes, ha elzúg felettük pingvines szárnyaival.....de én az obszervatóriumra szavaznék!
Tudom , megszállott sarkkutatók már nincsenek sokan,de még emlékszem arra amikor a pilóta is az volt... |
szeszak.@matavnet.hu | 2000.09.23. 17:13 |
"Kabátban,táskával a kezében."
A számól vetted ki a szót, ez a doktorokról kialakult nézet. Bennem is csak az utóbbi hónapokban vetõdött fel a kérdés, hogy miért kell Nekem serényen magyarázkodnom a betegemnek, mit csináltam mondjuk pénteken 22 órakor?! Rájöttem, nem tartozik rá! |
szizsu@mail.digitel2002.hu | 2000.09.23. 14:25 |
Pici levelével kapcsolatban: az ,hogy egy orvos miért nem lát el egy beteget, ha nincs szolgálatban , éppúgy nem tartozik ránk, mint ahogy a betegre sem.Ezt úgy hívják,hogy magánélet. Lehet hogy éppen megivott két pohár bort.Vagy bevette az altatóját,netán házaséletet él. Senkinek semmi köze hozzá. A hivatástudatot vagy a Hippokrateszi esküt belekeverni pedig övön aluli ütés.
Nem oly rég olvashattuk a FAL-on,hogy egy házaspárnak azért akart "útilaput kötni a talpa alá" az önkormányzat, mert nem vállalták a mindhalálig készenlétet. Ne adjuk még mi is a lovat e fura urak alá! A betegek falun amúgy is azt várnák el a doktortól,hogy kabátban aludjon a küszöbön,hóna alatta táskájával.Sajnos minél eldugottabb egy falu, az ügyeleti központosítás eredményeképpen még messzebbre kerül az ügyelet (az orvosnak is messzebbre kell járni, a beteg is messzebbrõl várhatja az ügyeletet), így még inkább csak a helyi orvost fogják felzörgetni,ha ügyel,ha nem. |
bubo3@nexus.hu | 2000.09.22. 09:58 |
Tizenöt évi állandó készenlét után egy koronária-relaxáló, szedatív, euforikus eseményként éltem meg 10 évvel ezelõtt a központi ügyelet létrehozását. Ettõl függetlenül felkeresnek a betegek rendelési idõn kívül is, de legalább tudják, hogy szolgálaton kívül vagyok, és nem a kötelesség, hanem a jószándék dirigál. |
egerist@mail.matav.hu | 2000.09.22. 07:55 |
Hát ezt egy kicsit elbarmoltam. Szóval a mondat helyesen: A helyzetet hvince festi .... Bocs!
Szeszaknak: épp az az ügyelet lényege többek között, hogy olyan létszámra kell szervezni, amely után már megfelelõ bevételt fizet a biztosító, így jobban lehet magasabb ügyeleti díjat kalkulálni, és ezért nem egy orvosnak kell harcba szállnia, hanem a teljes ügyeleti körnek (=6-8-10, vagy akár 15 orvosnak).
pici0121-nek: Nem kell velem egyet érteni, a dolog jogszabályban rögzített tény. El kell olvasni és hatráidõre végre kell hajtani. Valószínûleg elõbb-utóbb a felszerelési követelményeket a házirovosi rendelõk tekintetében is emelni fogják (vagy 24órás sürgõsségi ügyeletet állítanak mögénk ha.. ha..). Remélem, forrást is adnak majd hozzá! (?!?) De ez még a jövõ zenéje. Mindenesetre a nagyobb populáció ellátására ügyeleti rendszerben lényegesen magasabb szintû felszerelést írnak elõ, mint ami a háziorvosi rendelõben kötelezõ. |
egerist@mail.matav.hu | 2000.09.22. 07:46 |
A valós helyzetete hvince feszi kb. - szerintem. Egyszer mindenki elkezdi (ha lekezdi!) a készenlét helyett az ügyeletet, s akkor neki is, meg a betegeinek is meg kell szoknia az új helyzetet. Én már átestem ilyenen, s udom, hogy mûködik. Hamarabb mûködött, mint gondoltam volna. Természetesen, ha itt vagyok, mindig ellátom a betegeimet, akár vasárnap éjjel is. DE NEM MUSZÁJ ITT LENNEM! EZ A LÉNYEG! |
hvince@elender.hu | 2000.09.22. 05:27 |
Én is szinte ingyen veszek (szóval nekem nem fizetnek)részt központi ügyeletben, és én is úgy éreztem, hogy ki kell mennem a saját betegemhez, ha hív. Azonban gyakran elõfordult, hogy itthon hiába kerestek, mert az ügyeletben voltam "csak" negtalálható. 17 év alatt lassan hozzászoktak, hogy inkább ott keresnek, mert esetleg nem vagyok itthon, és nem csörgetik fel az egész családot. Nagyon jó érzés, hogy nem vagyok köteles itthon tartózkodni, és alhatok úgy, hogy nincs semmi baj, ha nem hallom meg a telefont, és esetleg "csak" a rögzítõvel tud beszélni a páciens. Nincs ellátatlan páciens és beteg, nincs jogalap feljelentésre, és nem mennnek minden apróságért a központ ügyeletre. Semmi pénzért nem kellene a készenlét, inkább legyen az "ingyen" központ ügyelet. |
nazol@matavnet.hu | 2000.09.21. 21:36 |
Pici! Abban igazad van, hogy hiába a központi ügyelet, ugyis téged keresnek hétvégén meg délután. De!
Pl. hogy ne mehessek el a haveromhoz a faluban anélkül hogy ne hivnának el 1x-2x, azt már nem birnám elviselni.
Próbáld ki, 2 hónap mulva nem fogod visszasirni a készenlétet, azt garantálom. Ráadásul a kedves paciensek számára mi sem könnyebb, mint telefont ragadni, és ugorj, doki.
Na ezen egy ügyes üzenetrögzitö sokat segit. Szóval én semmi pénzért nem készenléteznék még 1x. |
pici0121@yahoo.com | 2000.09.21. 19:23 |
Kedves Smed!
Egyet kell értenem veled,bizony nem fogok tudni minden nap elmenni a faluból-meg nem is akarok-viszont szombat-vasárnap is ,ha otthon vagyok, sokszor hozzám jönnek, nem mennek el a központi ügyeletbe-én meg nem fogom elküldeni az évek óta kezelt vagy ismert beteget,hogy pardon,ma nem vagyok szolgálatban.
Volt olyan elõdöm, akinek a férje az ablakból küldte el igy a betegeket-hamarosan utilapu is került a talpuk alá.
Ha meg már ugyis ellátom a betegeket, legalább kapjam azt a készenléti dijat, ami jár-vagy amennyit mindenki ki tud préselni a saját önkormányzatából.
Nem értem Egerist instrumentális aggodalmait-talán a háziorvosi rendelõ fekszerelése nem elegendõ a készenléthez?
Fura lenne, ha a készenlétre több müszert irnának elõ, mint a nappali ellátásra.
Persze nem ez elsõ és egyetlen, amiben szeretve tisztelt Elnök Urral nem értek egyet-ha csak ennyi lenne.... |
szeszak.@matavnet.hu | 2000.09.21. 18:38 |
Kedves Smed.!
A készenlétrõl. Mindenki annyit dolgozik ügyeleti idõben, amennyit a szíve diktál ill. amennyit fizikailag bír. Volt szerencsém a készenléthez is, az éjszakai hívások többségének indokoltságát mindannyian ismerjük! (A WC-n sem jó mobiltelefonnal ülni!) A központi ügyelet a lehetõséget adja meg, hogy elmehess, lelkiismeretfurdalás nélkûl. Beszéltem kollégával, aki évek óta készenlétezik (hétvégén is!) 3000 feletti körzetben. Õ meddig fogja bírni?
Kedves Egerist!
Hogy mennyit lehet 3-4 ügyelettel megkeresni, azt el tudnám mondani! A Suttogó javaslata, miszerint vesszek össze a polgármesterrel, nem egy "életbiztosítás". Egy szál körorvost könnyû lehetetlenné tenni, az ügyeleti díjak kikényszerítéséhez más "receptre" lenne szükségünk. |
bubo3@nexus.hu | 2000.09.21. 13:33 |
Kedves Egerist!
Akkor gyorsan frissítsd az információidat, mert 2 napos az információm! |
egerist@mail.matav.hu | 2000.09.20. 18:45 |
Figyelem! Ez itt N E M a reklám helye, de ajánlom a www.webdoki.hu oldalakat mindenkinek. Igen hasznos és jó dolgok olvashatók. Talán linknek is megérné! |
egerist@mail.matav.hu | 2000.09.20. 18:42 |
Bubo.3-nak:
1) Információim szerint a látóhatárról is lekerült a biztosítási reform. Ami jó lett volna (üzleti biztosítók beengedése) azt nem engedték, sajnos. Ami meg rossz lenne (az OEP feldarabolása sok is ...EP-re) azt is megkadályozták egyelõre, hál'Istennek. E ciklusban biztos el sem indul semmi!
2) Az iparûzési adóval éevk óta állandóan intenzíven foglalkozunk. Az más kérdés, hogy miniszterünk ismételt, határozott ígérete ellenére, és a pü. h.államtitkár figyelmeztetése dacára sem történik érdemben semmi! Szokatlan ez talán?!
Kedves smed!
Valóban kár szakmai vitákba bocsájtkoznunk, ám te nem tudod, mennyi levelet és telefont kapok az ország minden részébõl pont azért, mert valaki(k) helyileg gáncsolják a központi ügyelet kialakítását. Hidd el, ez a döntõ többség. Ami az anyagi vesztesége illeti, az nem helytálló, hisz éppen az ügyeleti rendszerek kialakítása nyomán fellépõ finanszírozási koncentráció, magasabb szorzó és gazdaságosabb üzemeltetési lehetõségek miatt a mindennapi robot helyett havi 3-4 ügyelettel ugyanaz a pénz megkereshetõ, a többi meg szabad. Egyébként a rendelet adott, és a dél rábaközi, meg a tõközi rendszer sem lesz anyagilag elég erõs, hogy mindazt ktermelje, ami elõ van írva. Lehet készenlétezni, nem tilos, de az egyforma instrumentális színvonal kötelezõ lesz. Ez pedig szerintem helyes. (=betegek esélyegyenlõsége, stb.)
|
bubo3@nexus.hu | 2000.09.19. 22:22 |
Valakinek végre el kellene mondania az OEP-tõl,
(vagy más felsõ szintû vezetõnek), hogy
a vállalkozó háziorvosok évek óta
- egy csapnivalóan rossz könyvelõi gyakorlat miatt
túl vannak adóztatva
a helyi iparûzési adóval,
mivel az OEP támogatás nem iparûzési adóalapul szolgáló vállalkozási árbevétel, hanem egy ingyenes állami feladatot végzõ szolgáltatás
támogatása,
költségtérítése.
Ez valamennyiünk OEP-szerzõdéseiben így szerepel,
és a vállalkozó orvosi tanfolyamokon is ezt tanultuk.
Sajnos ezzel a kérdéssel sem foglalkozik a kutya se! |
smed.balazs@mail.matav.hu | 2000.09.19. 21:36 |
Vegyes érzelmekkel olvasom égerist üdvözlõ sorait a készenléti ügyeleteket behatároló új rendeletrõl,melyet tételesen még nem ismerek.Égerist ezzel kapcsolatos véleményét annál inkább,sokat beszélgettünk,vitatkoztunk róla, de teljesen soha nem tudtam vele azonosulni;amit mindig is jeleztem felé.Elismerem érveit:(a pihenés joga a falusi körz.orvosnak is megjár, a túlzott munka a minõség rovására mehet,az oxiologiai szemlélet jobban érvényesül az új rendszerben,sokan sokféleképpen értelmezhetik a készenlét fogalmát,ami helyenként gyenge szinvonalat eredményezhet...stb).
Magam a hétközi készenléti ügyeletek fenntartásának,fenntarthatóságának hive lennék -vidéken -.A hétvégi ügyeleti forma szerintem mindegy, hogy központi, összevont készenléti, vagy éppen sürgõsségi-e, mindegyiket lehet jól csinálni.
Nem hiszem, hogy minden vidéki körzeti orvos ki tudná használni a minden délutáni-esti szabad eltávozás lehetõségét,éjjel éppúgy fel fogják zörgetni mint azelõtt, minnél inkább vidék, annál jobban,viszont az új ügyelettel kapcsolatos forrásmegvonás azonnal érezhetõ lesz.
A gyakori lakhelyétõl távoli központi ügyelet inkább büntetés mint elõny.
Lehet, hogy véleményem csak keskeny rétegvélemény,de a rendelet kijöttét afféle
"gleischachtolásnak"érzem,egy nagy,"szent",szándékában tisztességes, bizonyos helyeken kiválóan mûködõ elképzelés kritika nélküli kiterjesztésének.
Ettõl függetlenül maradok a FAKOOSZ és égerist iránt nagy tisztelettel..... |
bubo3@nexus.hu | 2000.09.19. 20:18 |
Kedves Egerist!
Rövidesen nemcsak velünk, és nemcsak "szóba állnak", hanem - remélem - partnerként is el fognak majd fogadni bennünket.
Ugyanis nagyon rossz néven veszik Brüsszelben Magyarországtól az állami kézben lévõ OEP monopolhelyzetét az egészségbiztosításban.
Kötelezték az országot, hogy rendkívül sebesen, még az EU-csatlakozás elõtt oldja meg az egészségbiztosítás pluralizációját. Az elsõ terv ugyan nem valósult meg (ezév vége), de egy röhely lenne, ha ez lenne az ország EU-felvételének az akadálya.
Nos, Egerist, arra kell felkészülnie a FAKOOSz-nak is (mint ahogy a MOK-nak is!), hogy milyen stratégiát és taktikát kövessen a több biztosítós rendszerben.
Nem valószínû, hogy a stílustalan biztosító (OEP) tért nyerhet, és még a végén lehet, hogy partnerre is akadunk. :) |
egerist@mail.matav.hu | 2000.09.18. 19:32 |
Szeszak tájékoztatása pontos! Sajnos! A végeredmény pedig számunkra siralmas! Nem az Arany J. utcában, hanem a József Nádor téren kellene kereskednünk. Ott azonban eddig még nem álltak szóba velünk. Jelige:"Magas protektor kerestetik".
Más! Megjelent a Központi ügyeletek feltételrendszerét jelentõsen módosító miniszteri rendelet. Neve: 24/2000. EüM (IX.1.) Feltalálási helye: Jelenleg még csak a Magyar Közlöny. Lényege: Bár nem mondja ki kerek-perec a készenléti szolgálat rabszolga jellegét, ám végre olyan kemény gazdasági feltételeket szab,amelyek a gyakorlatban egy-egy önkormányzat által megvalósíthatatlanok és nem is volna értelme, mivel gazdaságtalan. Ezért érdemes gondosan tanulmányozni a paragrafusokt, különösen a 4§(2)-t, amely a készenlétekre az ügyeletek összes kötelezettségét elõírja. Igaz három éve türelmi idõvel, mégis ez már elég hathatós érv lehet, ha ellenállnak egyesek (kollégák, ill. önkormányzatok) az ügyeletszervezésnek.
Végre egy jó hír!
|
bubo3@nexus.hu | 2000.09.14. 21:23 |
Szeszaknak:
Magadnak se higyj!
A ma esti TV-Hiradóban már 8+15 % szerepelt!
Ez viszont mindegyiknél jobb lenne, mert reálértékben ez = 24,2 %,
de még ez sem éri el a más rétegek béremelésének a mértékét,
holott az egészségügy minden költségvetési rétegnél jobban el van maradva. |
szeszak.@matavnet.hu | 2000.09.14. 18:08 |
A 20%-ot ne is hidd el! A sajtóban olvasottak szerint a következõkbõl tevõdik össze: 1., 8,7%-os béremelés 2., 5-6%-os "korrekció" (ennek jelentése legalábbis kétes) 3., a többi részt a minimálbér 40000-re emelése teszi ki. Véleményem szerint az utolsó hányadot helybõl ne vegyük figyelembe, marad 13%! Hogy ebbõl mennyi ér le hozzánk, kérdéses. Attól is függ, egyáltalán egészségügyi dolgozónak számítanak-e minket? |
mrncia@mail.matav.hu | 2000.09.13. 21:46 |
Engem az zavar a legjobban hogy a 20 %-t sem tudom elhinni a Semmelweis napi jutalomi
beetetés után!
Egyszerüen a szememben hitelüket vesztették !
Hát mondjanak bármit!Susu bolondság... |
bubo3@nexus.hu | 2000.09.13. 13:49 |
Zavar a kormány "agit.-propos" stílusa a médiában
az életszínvonalat illetõen:
másfél év múlva
(ha nem lesz aszály, árvíz, földrengés, szerb háború, stb.)
20% béremelést kap az egészségügy
minimálbér elérési célra
(még kérdés, hogy a tervezett összeg elég lesz-e erre?).
Mindössze ennyi.
A pedagógusok ugyanezen idõ alatt 8+20 %-ot, azaz együttesen 29,6 %-ot kapnak.
Nem sajnálom tõlük, megérdemlik.
Sõt még az inflációs reálbércsökkenést is igyekeznek korrigálni. Ez a korrekt eljárás.
Csak az egészségügyi ágazati érvrendszer tûnik ezzel összevetve döbbenetesen olygophrénnek.
Mondjátok meg Árpinak:
Nem egyeztetni kellene, hanem pénzre van szükség!
Tehát az ágazat pénzügyi helyzete továbbra is folyamatosan romlik,
és remény sincs arra, hogy javuljon,
mégis vegyük be Járai miniszter úrtól azt a régi, "parasztvakító" szöveget, hogy az "életszínvonal javul".
...Persze a képviselõké, a kormánytagoké biztosan,
csak a mienk nem mostanában.
Kíváncsi lennék azért arra, hogy miért hanyagol ennyire bennünket a kormányzat?
Talán azért, mert a volt MOK-elnökünket a miniszteri bársonyszékbe segítettük?
Persze azóta valamennyien levontuk már a szükséges konzekvenciát!
Tehát a helyzet folyamatosan romlik, és a beígért pénz sem javít a helyzeten
|
egerist@mail.matav.hu | 2000.09.13. 07:43 |
Vízvári kollégáink brutális haláláról az elnökségi ülésen külön emlékeztünk meg. Bár nem voltak Fakoosz tagok, a rendkívüli esetre és a Szövetségünk alaeplvét tükrözõ szolidaritásból kiindulva úgy gondoltuk, konkrét segítséggel is lépnünk kell, ezért a hátramaradottaknak 100.000.- Ft támogatást szavaztunk meg. Ezt - személyes részvétnyilvánítás kíséretében - Somogy m.-i elnökünk, Antal L. dr. adja át, valamint külön levélben is kifejeztük együttérzésünkat a település lakóival és a gyászolókkal.
Egyébként úgy fest a dolog, hogy nem a pénz, hanem a bosszú motivált valakit. Mindenképpen borzasztó, az pedig egyenesen felháborító, mennyire agyonhallgatja az egészet a média. Bezzeg, ha az alsómocsoládi takszöv.-bõl elrabolnal 500 Ft-ot!! |
szeszak.@matavnet.hu | 2000.09.12. 22:13 |
"vízvári eset"
Mert (mint tudjuk) betegeink és minden társadalmi réteg összehangzó véleménye szerint az orvos = milliomos. Már úgy jön ki az egyetemrõl, az elõ milliókat a diplomájához mellékelik. Az írott és elektronikus médiumokból pedig naponta értesülhetünk róla, hogy végzés után, paraszolvencia formájában, megállás nélkûl dõl a pénz. Az orvosnak a bõre alatt is pénz van (ezt ma hallottam). Ezek után nem kell más, mint egy primitív elme, amiben felvillan egy elhatározás. Vízvári eset. Hogyan lehetne végre tudatni, elhitetni, hogy milyen "kispályás" játékosok vagyunk mi, akár az alsó-közép kategóriás vállalkozókhoz (a pénzügyi szférát nem is emlegetem)viszonyítva is! Ki éleszti a tüzet ellenünk, tudatosan elvonva a figyelmet az élet más területein jelentkezõ, nagyságrendekkel nagyobb csúszópénzekrõl! Bocs, de ez a "hálapénz ügy már nagyon feszített belülrõl.
|
smed.balazs@mail.matav.hu | 2000.09.11. 01:27 |
Kedves Szeszak,és pici 0121!
Köszönöm válaszaitokat!Én idáig meg csináltam ingyen,szó nélkül!A közölt eset után beszéltem egy helyi biztositóssal aki elmondta, hogy ezt õk is igy csinálják, mert ez a legolcsóbb módszer, és az orvos úgy sem meri megtagadni a betegtõl mert ha igen,felokositják az ügyfelet, hogy a jó háziorvos biztos meg csinálja, ha erre sem csinálja meg,konkrét példákat hoznak az ügyfélnek, hogy melyik másik orvos csinálja meg betegének.Erre ment fel a pumpa,hogy tényleg ennyire palimadárnak néz mindenki minket!?Ebben a pici ügyben összefoghatnánk...
A metódust kipróbálom, majd beszámolok a sikerérõl, ha lesz!
Kollégáink halála mélységesen megrázott.Köszönet a háttérinformációért!
Én a zárakban nem hiszek! Mindannyian Isten kezében vagyunk!Könnyû álmot mindenkinek! |
giulio@mail.matav.hu | 2000.09.09. 18:41 |
Nem tudom, hogy járnak-e még ide mazsolázgatni a HIVATALNOKOK.:-)
Nem nagyon éri meg ugye....
De ha igen, akkor figyu:
Az idióta fogyatékos-rendelet eszement végrehajtási utasításának legszebb része az orvosi csúcsbeutaló VI. pontja, ez ugyanis elõírja a felülvéleményezõ fõorvos aktív bevonását a nemzeti-polgári cirkuszba.:-))
A FÕO havonta egyszer jön, siet, sok a dolga, van 25 táppénzes, meg, szeptembertõl 50 db fogyi, akik egy részét a lelkiismeretes háziörvös berendelte véleményzésre, aki meg csont béna, ahhoz kiballagnak a fõorvos Úrral,mert már csak nem képzeli bárki, hogy látatlanban lehet megalapozott véleményt nyilvánítani. Éjjel fél tizenkettõkor zokogva elbúcsúznak egymástól, a maradék, meg nem vizsgált 30 beteget a FÕO munkahelyére TB-költségen mentõ
(angolul ambulance) beszállítja, s ha mindez kész, küldik a becsülettel kitöltött elõzetes szakvéleményt a BIZOTTSÁG-nak, akik mindezen jót derülnek, hasukra ütnek, s majd mondanak valami szentenciát.
Hónapokig nem kell majd náthával, influnezával, bélelzáródással szarakodnunk, mert az öregségi nyugdíj 80%-áért MINDENKI meg fogja próbálni az újabb sántapénz kicsikarását, elsõ fokon a kopaszodó házi doktortól, majd a nagas képzettségû szakértõ hölgyektõl-uraktól.
Lesz móka, kacagás.
Újabb nagyszerû példája a betegcentrikus jogalkotásnak.
Ismét: aki ezt kitalálta, nem tudja mit csinált. Ha most rögtön beugrana a dögkútba, már akkor is késõ lenne.
Giulio | |
|
 |
 |
|
|
 |