 |
|
 |
Vállalkozók figyelmébe /06.02 / |
Vállalkozók figyelmébe
Az alábbiakban adunk tájékoztatást a 2006. évben módosított szabályoknak a 2006. évet érintő változásairól (a 2007. évi szabályoknál érdemes megvárni, hogy lesz-e időközben esetleg még módosítás).
• A céges telefonok magáncélú használatának megadóztatása évek óta visszatérő téma. Az új előírás szerint 2006. szeptember 1-jétől a meg nem térített magáncélú használat utáni adó mértéke 54% (amelyet még 29% TBJ is terhel), alapja vagy a tételes elkülönítés alapján állapítható meg, vagy a telefonszámla 20%-a. Ugyanakkor a levonható áfa mértéke a korábbi 50%-ról 70%-ra emelkedik. • Az egyéni és társas vállalkozókat (kivéve az EVA-s vállalkozókat) 2006. szeptember 1-jétől 4%-os különadó terheli, alapja a nyereség. A különadó költségként nem számolható el. Az adó befizetésének határideje egyéni vállalkozóknál 2007. február 15-e, társas vállalkozóknál 2007. május 30-a. A társas vállalkozóknak 2006. december 20-áig feltöltési kötelezettsége van. • A társasági adó szerinti adózóknál házipénztáradó a jogszabályban előírt mértéknél nagyobb összegnél 20% 2007. január 1-jétől (a megengedett mérték az összes bevétel 0,8%-a. de min. 300 ezer Ft). A korábban felhalmozott házipénztár állománya 2006. évi eredmény felosztásakor a korábbi évek eredménytartaléka terhére, kedvezményesen 10%-os mértékkel vehető fel. Az így kivehető osztalék utáni adófizetési kötelezettséghez öt évi részletfizetési lehetőség is társul • .2006. szeptember 1-jétől megszűnik a kedvezményes 15%-os áfa-kulcs, s az ilyen termékeket és szolgáltatásokat 20% áfa terheli. A törvény külön leltározási kötelezettséget nem ír elő, a kereskedők saját maguk dönthetnek, hogy áraikat emelik-e. • Az adótörvény pótlékmentes lehetőséget és részletfizetési kedvezményt ad a 2006. június 9-ei előtti kötelezettségek önellenőrzése tárgyában, amennyiben a vállalkozó feltárja, hogy jövedelmét, adóját a ténylegesnél alacsonyabban vallotta be, most ezért külön bírságot nem kell fizetnie. • A legfontosabb változás a járulékalap és a járulékmérték területén történt. 2006. szeptember 1-jétől a foglalkoztatót terhelő járulék mértéke változatlanul 29%, amelyből 11% az egészségbiztosítási járulék (7% természetbeni, 4% pénzbeli járulék), 18% pedig a nyugdíjbiztosítási járulék. A munkaadói és a vállalkozói járulék mértéke nem változott (3 ill. 4%). A tételes EHO (1950 Ft/fő/hó) nem szűnik meg november 1-jétől. • A levont járulékoknál a nyugdíjbiztosítási járulék mértéke változatlanul 8,5%, az egészségbiztosítási járulék 4%-ről 6%-ra emelkedik (4% természetbeni, 2% pénzbeli járulék). A 2%-os pénzbeli járulékot a többes jogviszonyban állónak, csak a főfoglalkozásánál kell megfizetnie, ha a jogviszonya a heti 36 órát eléri.2006. szeptember 1-jétől a nyugdíjas foglalkoztatott is köteles 4%-os természetbeni egészségbiztosítási járulékot fizetni. • 2006. szeptember 1-jétő1 a kiegészítő tevékenységű egyéni vállalkozó 10%-os mértékű egészségügyi szolgáltatási járulékot fizet az eddig baleseti járulék helyett.A munkavállalói járulék 1,5%-ra emelkedik.
• Új fogalomként került bevezetésre a minimum-járulékalap, amely egyaránt érint egyéni és társas vállalkozást. A mimimum járulékalap havi összege 125 ezer Ft (részfoglalkoztatás esetén arányosan kevesebb). Amennyiben a foglalkoztató. vállalkozó bejelenti – a bejelentést első alkalommal 2006. október 12-éig kell megtenni a 06T1031 bejelentőlapon, a 2006. október 1-jei foglalkoztatás esetén pedig 15 napon belül –, hogy akár saját maga, akár dolgozója járulékalapja nem éri el a minimum-járulékalapot, akkor a tényleges jövedelem után – de legalább a minimálbér után – kell a járulékot megfizetni. Abban az esetben, ha a bejelentés elmarad, s a magánszemély járulékalapja alacsonyabb a minimum-járulékalapnál a magánszemélyt terhelő levont járulékot is a kifizetőnek kell megfizetnie. A törvény rögzíti, hogy az állami adóhatóság ellenőrizheti a nyilatkozatok valóság alapját (megjegyzendő, hogy az APEH eddig is ellenőrizhette, hogy a kifizetett bérek valóságosak-e ).
A vállalkozások számára három lehetséges megoldás van, amennyiben a 2006. szeptember. havi. jövedelmek nem érik el a minimum-járulékalapot (ha az összeg magasabb, akkor semmilyen teendő nincsen): 1. Nem történik változás a kifizetéseknél (vagy nem éri el a minimum-járulékalapot) és a vállalkozás elküldi a bejelentőlapot valamennyi alkalmazottjára és saját magára (ez esetben az esetleges ellenőrzés kockázata áll fenn). 2. Nem történik változás a kifizetéseknél, de a vállalkozás vállalja a minimum-járulékalap alapján történő járulékfizetést. Ebben az esetben bejelentési kötelezettség nincsen, a járulékfizetési kötelezettség az eddiginek kb. duplájára emelkedik (a dolgozó nettó fizetése ettől még nem változik). 3. A vállalkozás mindenki bérét megemeli a minimum-járulékalap összegére, ebben az esetben még jelentősebben emelkedik a fizetési kötelezettség, hiszen belép az SZJA is.
Tamás Szilvia Talentum Kft. Székesfehérvár, Lakatos u. 5.
|
|
 |
 |
|
|
 |