 |
|
 |
KÖR 1999 Január: Fizikotherápia otthon |
Fizikotherápia otthon
Szakorvos, háziorvos, és az otthoni ápolási szolgálat kapcsolatának jelentõsége
Az egészségügy átalakításának egyik kulcskérdése a kórházi ellátórendszer reformja, amely ágyszám csökkentést is magába foglal. Ahhoz, hogy ez sikerrel járjon, létre kellett hozni olyan ellátási formákat, amely át tudja vállalni az eddig csak kórházi körülmények között megoldott feladatok közül azokat, amelyek más módon, más forma keretében is elvégezhetõk hatékonyabban, gazdaságosabban.
A fejlett egészségüggyel rendelkezõ országokban már szinte mindenütt jelen van az otthoni szakápolás. Elsõként az USA-ban és Angliában alakult ki.
Az otthoni ápolást a fejlett kultúrával rendelkezõ államokban nemcsak az anyagiak, hanem a humánusabb betegellátás is megkívánja, hiszen az otthoni légkör csökkenti a beteg kiszolgáltatottság-érzését, és ezzel szemben növeli a beteg együttmûködõ készségét is. Nagymértékben hozzájárul a hospitalizációs ártalmak csökkentéséhez, kiküszöböléséhez, elõsegíti a személyre szabott ellátások alkalmazását.
Az otthonápolás egyik fõ célja, hogy elõsegítse a háziorvoslás szintjén a definitív ellátást. A másik fô cél az, hogy rendszeres ellátást nyújtson azok számára, akiknél már a kialakult állapotok miatt van szükség szakszerû ápolásra. Ezen túl lehetõség van arra, hogy a beteg az otthonában bizonyos típusú szakirányú szolgáltatásban is részesüljön: mint például logopédia, fizikotherápia, gyógytorna.
A Népjóléti Miniszter 20/1996.(VII.26.) rendelete lehetõséget ad arra, hogy a szakápolás a biztosított otthonában vagy tartózkodási helyén, kezelõorvosának rendelésére, szakképzett ápoló által történjen. A fizikotherápiás tevékenységet csak szakirányú szakképesítéssel rendelkezõ személy végezhet.
Az otthonápolási szolgálatok létrejöttével a betegek ellátásának lehetõsége széleskörûvé vált.
Nagy szükség volt és van az olyan háziorvosokra, szakorvosokra, akik ismerik az otthonápolás rendszerét, szabályait, és a lehetõséghez képest maximálisan kihasználják azt, szem elõtt tartva a betegek érdekeit. A jó együttmûködés érdekében legfontosabb a jó kapcsolatrendszer kialakítása, hiszen az elrendelõ szakorvos egyben a team tagjává válik.
Ingeráram kezelések: a természeteshez hasonló izom-összehúzódást váltanak ki. A szelektív ingeráram a beteg izmot tudja ingerelni anélkül, hogy a mellette lévõ egészséges izom kontrakcióba jönne.
A leggyakrabban elõforduló kezelései forma a dinamikus áram és az ultrahang kezelések. Széles területen alkalmazható, jól kombinálható kezelési formák.
A kezeléseket hordozható gépekkel oldjuk meg. A Sántosi Otthonápolási Szolgálat Sonostim és Nervostim gépekkel rendelkezik, aminek kicsi a helyigénye, könnyen szállítható, de a beteg ugyanazon kezeléseket kapja meg mint az elektroterápiás szakrendeléseken.
A reumatológiai szakrendeléseken az elektromos kezeléseken kívül masszást is írnak a betegnek. A hagyományos masszás nem más, mint a test izomzatának, lágyrészének kézzel történõ átdolgozása az öt alapfogás és kombinációik alkalmazásával. Az 5 alapfogás: a simítás, a gyúrás, a dörzsölés, a rezegtetés és az ütögetés. A masszázsok nem pusztán mechanikai módszerek az egészség helyreállításához, vagy jó közérzet biztosításához, hanem hatékony eszköz arra, hogy belsõ energiáink közt helyreálljon az egyensúly. A masszázs akár keleti akár nyugati, a testre és lélekre egyaránt hat. Élénkíti az életfolyamatokat, javítja az izmok vérellátását, a salakanyagok gyorsabban ürülnek ki, a vizelet kiválasztás fokozódik, az elhalt hámsejtek leválnak a bõrrõl.
Igen hatásos hosszan tartó ágyban fekvést igénylõ betegségekben, állapotokban: trombózis, pneumónia, decubitus megelõzésére. Agyvérzés utáni féloldali bénulásoknál (haemiplégiáknál) egyéb bénulásoknál, kontraktúrák, spazmusok leküzdése masszázsa, kimozgatással mikor az adott izület (váll, csípõ, könyök, térd) élettani mozgáspályán próbáljuk kivitelezni a mozgást. Ez vezetett passzív kimozgatás, hiszen a beteg féloldali vagy teljes bénultsága miatt nem képes aktív mozgásra. Ilyen betegnél fõ cél, hogy a normális izületi mozgásokat a lehetõ legjobban visszahozzuk, illetve megtartsuk, az izomzatot pedig megfelelõen el tudjuk lazítani, hiszen ezek nélkül nem, vagy csak alig képzelhetõ el a betegek mobilizációja, önálló életre nevelése.
A masszázsnak pszichikai hatása is van. Lelkiállapottól és a masszázs kivitelezésétõl függõen felfrissülünk, vagy ellazulunk tõle, csökkenti a feszültséget.
Szolgálatunk szerzõdést kötött a Megyei Kórházzal, ahol a szakorvosokat tájékoztattuk szóban és írásban a mûködési területeinkrõl, szakdolgozóink képesítésérõl és a szakirányú szolgáltatásaink lehetõségérõl.
Fontosnak tartjuk, hogy a szakorvosoknak információjuk legyen megyénk szolgáltatási lefedettségérõl, mivel így a szakápolást, a fizikotherápiát, javasolni tudják az otthonápolási szolgálatok számára. A háziorvos a szakorvosi javaslat alapján rendeli el a kezeléseket és a szakmai felügyeletet, kontrolt is biztosítja, egyben a befejezéskor a therápia eredményességét is megítéli és szükség esetén további vizitet javasolhat.
Egyre erõsebb az a törekvés is, hogy a fizikotherápia az alapellátás részévé váljon a háziorvosi praxisok gyakorlatában.
Számos mozgásszervi betegnek - különösen vidéken - hosszú, fárasztó utat kell megtenni, hogy fizikotherápiás kezelésben részesüljön. Ott sokszor nagyon hosszú idõt töltenek el, egy-egy aránylag rövid ideig tartó fizikotherápiás kezelésért. Sajnos sok a baleset, sok mozgásszervi mûtétet végeznek. Egy-egy baleseti vagy ortopédiai beavatkozás során, a szakorvos helyreállítja a beteg megromlott statikai helyzetét, de nem mindig jut lehetõség az izületek dinamikájának, aktív mozgásának visszaállítására. Ezt nyújthatja az otthonápolás keretében mûködõ fizikotherápia.
Számos esetben a beteg még tanácsadási szinten sem részesül utókezelésben, rehabilitációban.
Az otthonápolásban leginkább a fizikotherápiás eljárások lehetõségei közül, elektroterápiás kezeléseket alkalmazunk, a betegeink körében. A kisfrekvenciás kezelések közül:
Stabil galvánkezelés: a legrégebbi electroterápiás kezelésnek tekinthetõ. Az élettani hatások figyelembevételével fájdalomcsillapítás, elsõsorban neuralgiáknál, neuritiseknél, myalgiáknál. Tendinitiszek, tendovaginitiszek, bursitiszek, epicondylitiszek, gerinc és végtagizületek gyulladás okozta fájdalmát is csillapítja.
A galvánkezelést egyidejûleg lokális gyógyszerbevitellel alkalmazzuk iontoforézisrõl beszélünk. Az iontoforézisnél a köztianyagban elhelyezett gyógyszeroldatot a bôrön keresztül juttatjuk a szervezetbe elektromos áram segítségével.
A különleges galvánkezelési eljárások a fejfájást csillapító Bourginon-féle kezelés, trigeminusneuralgia fájdalmat mérséklõ Bergoiner-féle kezelés, az ischialgia, femoralgia és brachialgia fájdalmát csökkentõ Kowarschik-galvánkezelés, a mésztartalom fokozást célzó Reisz-féle kalciumstasis.
Összefoglalva:
A szakápolás során a betegek rövidebb idõ alatt gyógyulnak, mivel a kezeléseket rendszeresen megkapják. Ez nem jelenti, hogy a szakellátásokra járó betegek nem részesülnek minden esetben ellátásban, hanem a betegek sok esetben nem képesek rendszeresen megjelenni a szakrendeléseken. Sok esetben a vidékrõl járó betegek ellátása azért nem folyamatos, mivel az amúgy is nehezen mozgó, sokszor mozgáskorlátozott beteg vagy nem képes megjelenni az adott napon, vagy állapotánál fogva a fél napos várakozási idõt nem tolerálja.
A rendszertelen közlekedés, a hosszan tartó sorban állás, a hosszú ideig tartó várakozás a hazajutásra, mint csökkenti a kooperációs készségét.
Ezzel szemben az otthoni szakápolás során, a szakápoló a megbeszélt idõpontban rendszeresen látogatja a pácienst, nyugodt bizalmas légkörben gyógyulhat. Az ellátás során a beteg és a szakápoló között egy bensõséges kapcsolat alakul ki, így a beteg pszichés támogatása is biztosított. Lényegesen megnövekszik a betegre fordítható idô, az egyszeri kezelések alkalmával, s a gyógyulás hamarabb következik be, mert nem csak a fájó izületet, izmot kezeljük, hanem az egész embert.
Egyértelmûen megállapítható, hogy az Otthonápolási Szolgálatoknál kezelt betegek rövid idô alatt hatékonyabban gyógyíthatók.
A szolgáltatással elégedettebbek a betegek. Ezt a betegelégedettségi kérdõíveink alátámasztják.
Ezért kérem önöket, hogy indokolt esetben vegyék igénybe a területükön mûködõ szolgáltatók munkáját, éljenek a lehetõséggel.
- Orosz Béláné szolgálatvezetõ-
Polgármesteri Hivatal Betegápoló Szolgálat Sántos
|
|
 |
 |
|
|
 |