WEBDOKI

Magyar Orvosi Kamara

Partnereink


www.herbaria.hu


www.rehabrt.hu


www.webbeteg.hu


www.mellekhatas.hu

KÖR 1999 Március: Tizenötöt egy csapásra.
Miniszteri fórum a Csörsz utcában

1999. február 6-án a Zöldkereszt XIX. Országos Találkozóján a szakma Minisztere rövid bevezetõ után a hallgatóság kérdéseire válaszolt.

A bevezetõ zárómondatában arra kérte a résztvevõket, hogy saját erõfeszítéseikkel is vegyenek részt a gyógyszerköltségek csökkentésére irányuló tevékenységben, mint olyanban, mely az egyetlen lehetõséget biztosítja arra, hogy a minket érintõ rendszerbe újabb összegeket lehessen bevonni.

A tudósítót a válaszok mellett a feltett kérdések is érdekelték.

Az írásban beadott kérdéseket, s az ezekre adott válaszokat az elhangzás sorrendjét megváltoztatva, csoportosítva adom.

1. Már az elsõ kérdés arról szólt, miként oldható meg a jelenlegi helyzet, melyben az önkormányzatok felbonthatják orvosok szerzõdéseit és így élet-halál urai?

*Az új kamarai törvény várhatóan áprilisban kerül a parlament elé és az ebben található törvényi egyetértési jog megadja az önkormányzati túlkapások kiküszöbölésének lehetõségét. Sok múlik azon, hogy a tagság kiket választ meg kamarai vezetõinek.

2. Hogy áll jelenleg a degresszió kérdése?

*A kérdés valóban nem tekinthetõ egyazon szemüvegen át az ország egész területén de pl. Budapesten kétségtelenül helye van annak, hogy megkérdõjelezzék a hatalmas körzetek létjogosultságát. Ki kell titrálni az ellátandók optimális számát.

3. Mi a helyzet a kétévenként lejáró kártyák ötletével kapcsolatosan?

* Már a tárgyalások során 4 évre emelték ezt az intervallumot de egyelôre az egész kérdés kikerült a 103-as törvény munkaanyagából. Elõbb utóbb azonban a beteg felelõsségének megállapítása mellett egy ilyenszerû intézkedés szükséges, mert nem elképzelhetõ, hogy a háziorvos aki követni köteles a nála bejelentkezettek sorsát, ennyi ideig ne is találkozzon a kártyák tulajdonosaival. A következõ 103-as törvényben már lesz ilyen jellegû intézkedés.

4. Mi lesz a szakvizsgák sorsa?

*A háziorvosi vizsga, alapszakvizsga lett. Ma már 32-re emelkedett ezeknek a vizsgáknak a száma. A háziorvosi vizsga is egyetemekhez kötött. Négy tanszék felelõssége lesz, melyek közül az egyik koordináló szerepet kap.

5. Ma is él-e az öt évenként szükséges szakmai megújulás központi igénye?

* Ezt a kérdést a szakma fogja eldönteni. Talán a creditpontos megoldás látszik a legalkalmasabbnak.

6. Mi várható a háziorvosok üzemorvosi tevékenységével kapcsolatosan?

* A háziorvos B kategóriájú feladatokat elláthat mentor mellett addig, míg az elõre bejelentett vizsgára készül.

7. Egy háziorvos aki UH készülékkel és szükséges tudással rendelkezik, mire számíthat?

* Nem kizárt ennek lehetõsége, bár nem valószínû, hogy egy kétezres populációban gazdaságos lehet.

8. Remélhetnek e a háziorvosok az idei évben bevétel növekedést?

* A kártyapénzben is meg kell jelenjen a 13%-os kasszanövekmény.

9. Lesz-e már az idei évben is járó-beteg ellátási pont a háziorvosi rendszerben?

* Ez a kérdés a 103-as törvény alakulásától függ.

10. Lesz-e nulla kulcsos Áfa?

* Felvetettük már a kérdést, hogy ez az összeg maradjon a rendszerben. 2000-ben nem kizárt hogy sor kerülhet erre.

11. Mi várható a privatizáció terén? Hogyan fog az lezajlani?

* A kormányzat által küldött privatizációs javaslatra még nem érkezett válasz. A válaszokra áprilisig várnak. Szomorú, hogy az októberben feltett kérdésre mai napig nincs válasz a Kamara részérõl. A hogyanra két lehetõség van. Ingyenesen vagy hitelekre alapozva. Már akadnak önkormányzatok melyek önként felajánlották az ingyenes privatizáció lehetõségét. Remélhetõleg a Kamara áprilisig megadja válaszát. Fontos lesz a kollégák megvédése az ôket sokfelé játékszernek tekintõ önkormányzatokkal szemben. (taps) A 70 milliárdos garanciavállalás összegét nagyjából elosztva, körzetenként 10 millió forint áll rendelkezésre. Ebbõl ingyenes privatizáció esetén is részesülhetnek a praxisok, mert fejleszteni kell. Az elavult rendelõk privatizációja egyébként csak ingyen képzelhetô el. Nem véletlenül ajánlották fel több helyen az önkormányzatok az ingyenes privatizáció lehetõségét. A kilencvenes években a feladatokkal vagyont is kaptak de nem kapták meg a hozzá szükséges pénzt. Általában reméljük, hogy az önkormányzatok józanok lesznek. A kétharmados törvény megoldása nehéz kérdés. Az önkormányzatok felé a kamarán át javaslatot tettünk és meg kell értsék, hogy a privát szféra jobb megoldást kínál. Természetesen félelmeik is érthetõek. A háziorvos akkor lesz valódi vállalkozó, ha az infrastruktúra is az övé lesz. Erre egyébként már van példa az országban.

12. A szerzõdéskötésnek vannak-e életkori korlátai?

* E területen nincsenek életkori korlátok. Az általános nyugdíjszabályokat ugyan lehet érvényesíteni, de errõl még döntés nem született. Amíg valaki jól ellátja a reá háruló feladatokat, nem akadályozható meg ebben. Ilyen korlátozás csak akkor lesz bevezethetõ, ha tisztes nyugdíjba vonulást és megfelelõ öregkort tudnak biztosítani a kollégáknak. A kamarai törvény ezen a téren is védelmet nyújt.

13. A sürgõsségi ellátás kialakítása hol tart? Úgy látszik, hogy e téren a lakosság értetlensége is akadály lehet.

* Év végéig rendezõdik a mentõkhöz kötött folyamatos sürgõsségi szolgálat kérdése. Valószínûleg marad mindenütt egy szakértõ diszpécserszolgálat az igények elosztására. Ennek a rendszernek a szabályozása állandó feladat. A lakosság meggyõzése egy hosszabb folyamat lesz. Jövõ év végére a 112-es szám bevezetésre kerül. A kérdés megoldásán 12 bizottság dolgozik. A médiákban már láthattak térképeket is. Bekapcsolódnak a mentális krízishelyzetekkel foglalkozó szakemberek is. A 40 mentõállomás szervezésére van pénz. Lesz 2-3 egységes minta centrum is az országban, ahol az orvosi, rendõri és tûzoltói segítség egy helyrõl vehetõ igénybe. Az éves ügyeleti díj kérdése is át lesz alakítva, mivel a sürgõsségi rendszer bizonyos feladatokat átvesz. Arra is gondoltak, hogy az orvosok így kiesõ, megélhetésükhöz tartozó bevételeit is ellentételezni kellene.

14. Mi történik a védõnõi hálózattal?

* A védõnõi hálózatnak kitüntetett szerepet biztosítunk. Valószínûleg odatelepítjük a közösségi egészségügy kérdéseit.

15. Milyen kedvezményekre számíthat az aki rezidenst alkalmaz?

* A kedvezmények közvetlenek és közvetettek. Az oktató is kapni fog a munkája után, az ingyen oktatás nem igazán jó. Az ezzel kapcsolatos rendelethalmaz áprilisban jelenik meg. A szakorvosi szinten az igény meghaladja a végzõsök számát, tehát nem igaz az, hogy túl sok orvos van az országban. A rezidensek az elsõ évben állami bért fognak kapni és ez kb. 60.000 forint lesz. Ez nagyobb mint egy adjunktus fizetése de ezt szánják a jövõben pályanyitó bérnek. A többi csak ennél magasabb lehet. Remélhetõleg a 2000-re készülõ költségvetés már elõrelépést is fog tartalmazni.

Dr. Szász István T.
Bejelentkezés

azonosító:
jelszó:
regisztráció

Hírlevél

email:

Keresés
1%

1%

Hírvadász






EÜ lapszemle


www.pharmanet.hu


www.weborvos.hu


www.magyarorvos.hu


www.medicusuniversalis.hu


www.magyarorvos.hu

Megújúlt honlapunk

www.fakoosz.ewk.hu

 

Hirdetés
ÁLLÁSAJÁNLAT!


Eladó praxisok

Természet

Természetvédelmi térkép

a KÖR-Online

Amennyiben cikket szeretne küldeni Online magazinunkba kérem kattintson
ide!

Belépő online magazinunkra