FAKOOSZ SAJTÓFIGYELÕ. FORRÁS. MAGYAR HÍRLAP
A háziorvosok többsége ellenzi a kormány elképzeléseit
A jelenlegi jogszabályi feltételek mellett a hitelezõ bankoknak túlságosan kockázatos kölcsönt nyújtaniuk a háziorvosi praxisok teljes privatizációjához – állapították meg a Magyar Fejlesztési Bank szakértõi az Egészségügyi Minisztérium számára kidolgozott munkaprogramban. A családorvosok többsége az alapellátás magánosítását nem is támogatja a tárca által elképzelt formában, ehelyett más megoldást szorgalmaz – tudta meg a Magyar Hírlap.
MH – információ
A Magyar Fejlesztési Bank szakértõi egy számításokkal megalapozott átfogó vizsgálatot szükségesnek tartanak, alapvetôen azonban nem vetik el azt a minisztériumi, illetve kormányelképzelést, hogy a háziorvosi rendszer privatizációját a bankok hosszú lejáratú, kedvezményes kamatozású hitelekkel segítsék. Egyebek mellett ez olvasható abban a lapunk birtokába került munkaanyagban, amelyet a bank szakértõi készítettek a szaktárca számára. Mint arról a Magyar Hírlap is beszámolt, a központi költségvetés 70 milliárd forintos hitelt nyújtana ehhez.
A fejlesztési bank megbízható forintforrások hiányában csak nemzetközi források, például PHARE-pénzek bevonásával tartja elképzelhetõnek a rendelõprivatizáció finanszírozását. A hitelkonstrukcióhoz kapcsolódó kamattámogatást – amely a felvett hitel 25-30 százalékáig terjedne, fedezetét pedig a központi költségvetés biztosítaná – banki pályázaton lehetne elnyerni.
A hitel fedezetéül a finanszírozott eszközök, berendezések, épületek szolgálhatnak, de az elképzelések között szerepel az is, hogy a kockázat csökkentésére a háziorvosoknak a hitelezô banknál kellene vezetniük számláikat. A munkaanyag készítõi a felvett kölcsön nagyságától függõen 20-40 százalékos önrészt is szükségesnek tartanak. A futamidõt 5-12 esztendôben vagy maximum a háziorvos 65 éves korában határoznák meg.
A banki szakértõk számításai szerint a háziorvos, aki ötéves futamidõre 10 millió forint hitelt venne fel, 25 százalékos kamattámogatással kalkulálva negyedévente 736 ezer forintot lenne kénytelen fizetni. Ez havonta 245 ezer forintos megterhelést jelent, miközben ma egy átlagos praxisban dolgozó családorvosnak havi 350-400 ezer forint bevételbõl kell fenntartani a rendelõt és fedezni a kiadásokat.
A háziorvosok többsége nem is támogatja a kormány által elképzelt formában a háziorvosi privatizációt – derül ki a Falusi Körzeti Orvosok Országos Szövetségének felmérésébõl. A szövetség a Magyar Orvos Kamarával együtt más megoldást javasol – nyilatkozta lapunknak a MOK fõtitkára, Gyenes Géza. Ennek lényege, hogy a háziorvosok szerzõdést kötnének a rendelôtulajdonos önkormányzattal. Ebben a doktorok vállalnák, hogy a tulajdonos helyett finanszírozzák azokat a fejlesztéseket és változtatásokat, amelyek elengedhetetlenek ahhoz, hogy a rendelõ megfeleljen a minisztérium által meghatározott, a mainál lényegesen magasabb követelményeknek. Ehhez vennének fel hitelt, amelynek visszafizetése után a doktorokra szállna a rendelõ tulajdonjoga.
Haiman Éva |