A politikával szemben nincs szakmai érv
Lesöpörték a gyógyszerészek szakmai aggályait az Egészségügyi Minisztériumban folytatott megbeszélésen.
A korábbi minisztériumi felkérésnek eleget téve a szakmai szervezetek elkészítették az egészségügy jövőjéről szóló kormányzati zöld könyv 7. fejezetének gyógyszerészi verzióját. A Magyar Gyógyszerész Kamara, a Magángyógyszerészek Országos Szövetsége, a Magyar Gyógyszerész Egyesület és a Fiatal Gyógyszerészek Klubjának szakemberei azt követően dolgozták át a vitairat gyógyszerügyről szóló passzusait, hogy új változat kidolgozásában állapodtak meg a minisztérium vezetőivel. A patikusok hétfőn szóbeli tárgyalást is folytattak Horváth Ágnes szakállamtitkárral, akitől nem sikerült megtudniuk, hogy a gyógyszertári szolgáltatások fejlesztésére és a támogatási rendszer átalakítására tett javaslataikat a minisztérium elfogadhatónak tartja-e. Ugyanakkor a gyógyszerellátó rendszer liberalizálásnak tervét sem voltak hajlandó a kormányzat visszavonni. Minderről Hávelné Szatmári Katalin, a Magyar Gyógyszerész Kamara elnöke beszélt ma sajtótájékoztatón, hozzátéve: az államtitkár azt mondta, hogy a gyógyszerellátás liberalizációjáról politikai döntés születik. Ezt az állítást erősítette meg a nyilvánosságra került konvergencia program egészségügyi fejezete is, amelyben 2006-os törvényalkotási ütemezéssel szerepel a gyógyszerellátó rendszer liberalizálása. „A gyógyszerész szervezetek nem tudnak politikai vitában részt venni, csak szakmaiban" – jelentette ki a kamara elnöke. A patikusok számára érthetetlen, hogy a szaktárcánál miért a tulajdonosi struktúra megváltoztatásában látják kivitelezhetőnek a gyógyszerellátási rendszer hibáinak kiküszöbölését, a büdzsé állapotának javítását – hangoztatta Mikola Bálint, a Magángyógyszerészek Országos Szövetségének elnöke. Megjegyezte, hogy a gyógyszerár-támogatási politika új alapokra helyezése valóban elengedhetetlen, ehhez a patikusok szívesen adnak szakmai véleményt. Bölcs Judit, a Magyar Gyógyszerész Egyesület elnöke szerint egyetlen legális gyógyszerész szervezet sem támogatja a kormány tervét, hogy a készítmények egy részének forgalmazása kikerüljön a patikákból. Külföldi tapasztalatok szerint ugyanis ez esetben megnő a gyógyszerfogyasztás és gyakoribbá válik az egészségre veszélyes öngyógyszerezés. Újságírói kérdésre Hávelné Szatmári Katalin azt mondta, hogy a patikusok addig küzdenek igazukért, amíg a gyógyszerforgalmazásról szóló törvény tárgyalását a parlament lezárja.
Forrás: Weborvos - Erdélyi Ildikó
Hadat üzentek a patikusok a szakmai szabályaikon változtatni akaró politikusoknak.
Több mint félezer gyógyszerész vett részt azon a tanácskozáson, amelyet szombatra hívott össze a Magyar Gyógyszerész Kamara. A rendkívüli küldöttgyűlést a zöld könyvben foglaltak elleni tiltakozásként tartották meg. A résztvevő patikusok úgy döntöttek, hogy minden jogszerű eszközt felhasználnak annak érdekében, hogy megakadályozzák a gyógyszerészet kereskedelmi tevékenységgé süllyesztését, liberalizációját. Ragaszkodnak ahhoz, hogy munkájuk, szakmájuk, patikájuk – akárcsak jelenleg – változatlanul egészségügyi tevékenység, illetve intézmény maradjon. Hitet tettek az 1994-ben, a jelenlegi parlamenti pártok által megszavazott patikatörvény, valamint az abban foglaltak mellett. Így többek között fent kívánják tartani azt, hogy csak személyi jogos gyógyszerész működtethessen patikát, akárcsak a gyógyszertár alapítás geográfiai-demográfiai feltételeit. Arról is döntöttek, hogy megvédik a kamarát, amelynek – véleményük szerint – a jövőben is el kell látnia mindazokat a feladatokat, amelyeket 2002-ben, a korábbi szocialista-szabaddemokrata kormány kérésére vettek át az államtól. A küldöttek, majd a résztvevők mellett a megyei kamarák képviselői egyenként is felhatalmazták a kamarai elnökséget, hogy a fentiek szellemében járjon el az elkövetkezendő hetek, sorsdöntőnek ígérkező tárgyalásain. Kifejezték azt a szándékukat is, hogy ha kell, a tiltakozás legradikálisabb formáit is hajlandók alkalmazni. Ám az nem derült ki, hogy milyen lépéssorozatot terveznek a gyógyszerészek. Mint az egyik, névtelenséget kérő patikus lapunknak megfogalmazta: a hadüzenethez nem szokás mellékelni a haditervet.
Forrás: Weborvos H.J.
A háziorvosi praxisok teljes privatizációját tervezik Romániában.
Ülést tartott a Romániai Háziorvosok Tudományos Egyesülete. A rendezvényre külföldi résztvevőket is meghívtak, köztük az Országos Alapellátási Intézet delegációját. A rendezvényen, a színvonalas előadások mellett konszenzus értekezletet tartottak a háziorvosi rendszert illetően, az Egyesület, a Minisztérium és az Egészségbiztosító képviselői. Romániában a háziorvosi praxisok funkcionális privatizációja ment végbe. Amíg korábban a felnőtt- és gyermek-ellátás elkülönült, mostanra a háziorvosoknak a korcsoportok teljes skáláját kell ellátniuk. Azonban még mindig jellemző, hogy a korábban házi gyermekorvosként dolgozók inkább gyermekeket vesznek fel listájukra. A háziorvosi praxisok száma, nem teljesen szabályozott, a „háziorvosi helyekre" a területi Egészségügyi Igazgatóságok írnak ki pályázatot. Ha a háziorvos 1000 páciens nyilatkozatát birtokolja, szerződést köthet a Biztosítóval, kikerülve az Igazgatóságot. Ezt a lehetőséget az önkormányzatok ki is használják arra, hogy saját doktort szerezzen lakosaiknak. A Minisztérium tervei között szerepel a rendszer még teljesebb liberalizációja, azaz akár egy társadalombiztosított páciens esetén is köthessenek a háziorvosok szerződést a biztosítóval, ám e mellett magánbiztosítók részére nyújtsanak szolgáltatást, illetve térítés ellenébe a páciensek részére. Az alapellátás átszervezése során szélesebb kompetenciát szánnak a szakdolgozóknak, a háziorvos koordinátori szerepének megőrzése mellett. A másik neuralgikus pont a gyógyszer-támogatási rendszer átalakítása. Jelenleg a támogatások utalványozásának beváltása a patikákban történik, a tervek szerint a támogatási összeg kezelését a háziorvosra kívánják telepíteni. Nem újdonság ez Európában sem, hiszen Belgiumban, Németországban hasonló a rendszer kivéve, hogy utóbbi országban a napi terápiás költség átlagához és nem az abszolút támogatási összeghez viszonyítanak. Valóban nehéz egészségkockázatot kezelni egy praxis viszonylatában, a büdzsét a nagyszámú idős, krónikus beteg aránytalanul kimerítheti. Mint kiderült, a kerekasztalnak nem volt előzménye, azaz az érdekeltek egyeztetése ez alkalommal kezdődött és már ezt a tényt is eredményként könyvelték el.
2006-05-26
Egyre keresettebbek a magánorvosok
Egyre többször fordulnak magán-egészségügyi szolgáltatókhoz az osztrákok – derül ki az OGM piackutató felméréséből. Ezek szerint tavaly már a teljes egészségügyi kiadások 29,3 százaléka került a privát orvosok és egyéb, nem a társadalombiztosítás által finanszírozott szolgáltatók zsebébe. A trend várhatóan a jövőben még élesebb lesz: az OGM felmérésében megkérdezett osztrákok háromnegyede (!) mondta azt, hogy készen áll fizetni egyes egészségügyi szolgáltatásokért. Nem véletlen tehát, hogy a magánorvosok száma az elmúlt tíz évben megduplázódott Ausztriában (tavaly már 7312-en voltak), és lassan közelíti a tb-finanszírozású doktorokét (9307). Nem csoda – idézi a magánorvosok szövetségét vezető Christoph Reisnert a Die Presse –, hiszen szerinte az átlagos tb-s háziorvosi rendelőben háromórás várakozási idő után három percig tudnak foglalkozni egy-egy pácienssel, s ezzel szemben csak a magánorvosi rendelőben fizetendő 60–100 eurós alkalmi díj áll. A néha több hónapos műtéti várólistákat sem kell végigböjtölniük a magánpraxist választóknak. Legszívesebben a bécsiek és a közepesnél jobban keresők nyúlnak a zsebükbe, ha az orvosi ellátásról van szó – a havi 2000 eurónál magasabb jövedelműek 36 százalékának van valamilyen magán-egészségügyi biztosítása. A jelenség további terjedését szakértők szerint leginkább az korlátozza, hogy időről időre megjelennek olyan beszámolók is, amelyek szerint a magánellátásban felesleges műtéteket végeztetnek el, hosszabb és drágább kezelésre próbálják rávenni a betegeket, mint amelyre ténylegesen szükség lenne.
Beutaló - útiköltség
Az utóbbi hónapokban - országosan is - több vita adódott abból, hogy a paciensek járó- vagy fekvőbeteg ellátásban történő ellátása során ki lássa el a szükséges beutalókkal ill. útiköltség térítéses vagy mentőutalvánnyal a betegeket.
OEP ellenőrzések során is hibásnak találták azt az eddig megszokott gyakorlatot, hogy a beutaló munkahelytől függetlenül ezt általában a háziorvosok végezték.
A vonatkozó jogszabályok (1997. évi LXXXIII. törvény és a végrehajtásáról szóló 217/1997.(XII.1.) Korm. rendelet) egyértelműen szabályozza, ki gondoskodik vagy útiköltség utalvánnyal, vagy mentőszállítással a beteg utaztatásáról: aki beutalta. A visszaútra az, aki kezelte vagy vizsgálta, ill. visszarendelte: "(3) A hitelezett utazási utalvány kiállítására és a szolgáltatás igénybevételének igazolására jogosult a) a 2. § (2)-(3) bekezdései, továbbá a 3. § (1) és (3) bekezdése szerint beutalásra jogosult orvos, a szakellátásra, illetve az orvosszakértői vizsgálatra történő beutaláskor, b) az egészségügyi szakellátás orvosa - ideértve a gondozóintézet szakorvosát is - a vizsgálat, a kezelés, a fekvőbeteg-gyógyintézetből való elbocsátás - ideértve az adaptációs szabadságra való elbocsátás és visszarendelés esetét is - és az ismételt kezelés elrendelésekor, továbbá az egészségügyi szakellátás illetékes főorvosa által kijelölt személy, ha a biztosított kezelését nem orvos végzi…"
Emellett az OEP 2006-os Szabálykönyve kimondja: "(A24) Amennyiben a járóbeteg-szakellátás szakorvosa a páciens számára további, más szolgáltató, szakrendelés által elvégezhető eljárás elvégzését szükségesnek tartja, az orvosi eljárásra történő beutalást más szolgáltatótól nem kérheti."
Tehát az OEP utasítás kifejezetten tiltja azt a gyakorlatot, hogy úgy küldjék vissza a beutaló orvoshoz, hogy más vizsgálatok elvégzését kérik tőle, vagy pl. a beavatkozások előtti vizsgálatok elvégeztetését a háziorvosra hárítják. Mindezt annak szolgáltatónak kell megtenni, aki az ellátást indikálta, értelemszerűen neki kell a szükséges beutalókkal és utazási kellékekkel ellátni a pacienst.
A jövőben nem áll módomban a jogszabályi előírásoktól eltérni, a szabálytalanság anyagi konzekvenciáit is vállalni, ezért kérem szíves segítségét abban, hogy a fenti utasításokat betartva elkerüljük a paciensek felesleges küldözgetését, ill. esetenként jogos panaszait..
Forrás: WebDoki
|