Kicsit rendhagyó interjú
Hír: Dr. Ormos Gábort nevezték ki az ORFI-ban a strukturaváltás során kialakított, új, 70 ágyas III. sz. Reumatológiai Rehabilitációs Osztályának az élére. Személyében olyan vezető került erre a feladatra, aki szakmai előéletében széles körű tapasztalatokat szerezhetett az alapellátás kezeléséből a szakellátásba kerülő polymorbid beteganyag tekintetében. Reumatológus és fizikoterápiás, valamint mozgásszervi rehabilitációs szakképesítései mellett a hazai manuálterápiás orvoslás egyik úttörőjeként is ismert. Számos tankönyvként használt alapmű szerzője ebben a tárgykörben, és tudományos igénnyel megalkotott népszerű ismeretterjesztő mű írója is. Legutóbb a „Depresszióról mindenkinek” című munkájáról jelent meg ismertetés a Kör-ben. Néhány, a háziorvosok érdeklődésére is számot tartó kérdésben kértem véleményét
- Az alapellátásban egyre több reumatológiai jellegű beteg jelenik meg. Az előjegyzési idők nőnek, a fizikoterápiás kezelésekre heteket kell várni, a rehabilitációs ellátás a betegek többsége számára elérhetetlen., sokak részére viszont szakszervezeti üdülést pótló „járandóság”. A diagnosztikus lehetőségek és eljárások bővültek, de anyagi okok miatt elérhetőségük ugyanúgy korlátozott, mint a korszerű gyógyszeres és protetikai lehetőségeké. Milyen távlatokban gondolkodik ilyen körülmények között egy frissen kinevezett osztályvezető?
-A „reumatológiai rehabilitáció”, a rehabilitáció speciális területe. A beteganyagot a mozgásszervi, reumatológiai betegségek képezik, így elsősorban a gyulladásos/immunológiai, valamint a degeneratív gerinc és perifériás izületi kórképek. Feladatunk a járóbetegellátás igénybevételére képtelenek ellátáa, mód van, az aktív reumatológiai osztályokkal szembeni, hosszabb, 3-4 hetes kezelésre. A rehabilitációs kórházi kezelés előtt kell megtörténni a diagnosztikának, ezt progresszív módon, az esetnek megfelelően a háziorvos, a járóbeteg szakorvosa, illetve az aktív reumatológiai osztály végezze. Természetesen az osztályunk ambulanciáján, az előzetes, előjegyzési célú megjelenés alkalmával elvégezzük a még szükséges vizsgálatokat. (Bentfekvés alatt a finanszírozás nem tesz lehetővé már diagnosztikát). Ennek során mód nyílik a gyulladásos kórképekben, a minél koraibb, adekvát, így pl. a biológiai terápia megkezdésére, amely szintén osztályunk profilja.
- A reumatológia határterületeit számos disciplina képezi, mint az ortopédia, a gerincsebészet, idegsebészet. Az általuk kezelt beteganyag ellátás utáni rehabilitációja és részben a baleseti betegeké is visszakerül a reumatológiai rehabilitáció feladatkörébe. Szét lehet e választani Ön szerint ezeket a feladatokat, röviden, hány fajta rehabilitációra van szükség?
-Éppen ez a célunk, a rehabilitációs feladatok már szétválaszthatók. Egyrészt szeretnénk leválni, elkülönülni az un. vegyes mozgásszervi rehabilitációs osztályoktól, másrészt pl. a posztraumás területtől, amelyben a régebbi (pl. OORI) és az újabban létesült (pl. OBSI) osztályok, az un „korai rehabilitáció” vonatkozásában specializáltak. Kétségtelen, hogy a traumás történések mozgásszervi degeneratív következményeinek fázisa már a mi kompetenciánk. A degeneratív gerincbetegségek sebészetével „interaktív” kapcsolatot tervezünk. Fő problémát az alacsony gyógyszerkeretünkben látom, amely az alapbetegség, illetve a polymorbiditás igényelte gyógyszerelés költségeit nem fedezi.
- A mozgásszervi beteg akkor gyógyul eredményesebben, ha eközben nem kell utaznia. Hogyan kerülhetne közelebb a rehabilitáció az alapellátáshoz, milyen feladatokat lehetne deponálni a háziorvosi praxisok közelébe, és ehhez milyen feltételeket kellene biztosítani?
-A kórházi rehabilitáció centralizált ellátási forma, és mint említettem, a járóbetegellátás igénybevételére képtelenek számára indokolt. Elkülöníteném a „szakszervezeti üdüléstől” és a nappali kórház ellátási formától. Perspektivikusan fő feladata lesz a rokkantosítási rendszerben várható változásokkal kapcsolatban.
- Ön tagja a természetgyógyászokat vizsgáztató bizottságnak is. Jelenleg milyen szerep jut a paramedicális ellátásoknak a beteg kezelésében, rehabilitációjában, és melyeket tartja a biztosító által finanszírozásra befogadhatónak?
-Ez nehéz kérdés, mert egyrészt jogszabály határozza meg az egyes tevékenységek besorolását, másrészt a társadalombiztosítás anyagi helyzete, várhatólag, perspektivikusan sem fogja tudni fedezni a természetgyógyászati kezeléseket.
- Dr Mráz Jámos -
|