 |
|
 |
Miniszterelnöki fórum |
Miniszterelnöki Fórum FAKOOSz, Gyula – 2oo5.
Mit vártunk::
… Gyurcsány Ferenc személyében első alkalommal tiszteli meg fórumunkat Magyarország miniszterelnöke. Megtiszteltetés ez számunkra, mert országos gondjai mellett időt szakít arra, hogy egy szűk réteg, a falusi háziorvosok problémáival foglalkozzon. Megtiszteltetés ez számára, mert most a hajbókolás és a mindent elhomályosító tekintélytisztelet szűrője nélkül érzékelheti egy szűk szakmai csoport, és mögötte Magyarország lakosságának nagyobb részét kitevő falusi népesség gondjait.
Nem tudom, milyen információkat hozott Nekünk Miniszterelnök úr. De biztos nem pénzt, terítéket és nőket. Azt pedig őszintén remélem, hogy nem megint és újra vért, verítéket és könnyet. Mert mi minden nap szembesülünk ezekkel Amikor a nyugdíjas nem tudja kifizetni a számára hasznosabb, de drágább gyógyszert, amikor egy édesanya sokadik gyermekét kórházba könyörgi, mert nincs pénze újabb adag antibiotikumra, amikor a munkanélkülivé vált középkorú családfenntartó alkoholistaként kerül a rendelőnkbe.
Mert mi mindig kijöttünk az egyre értéktelenebbé váló finanszírozásból, mert tudtuk: a pózna végén a beteg van, rajta már csak mi segíthetünk. De utódaink már kimennek. Európába. Ahol 5-1o-szeres az orvosok fizetése, ahol az egészségügyi dolgozó munkaidejét is maximálják, ahol az orvos társadalmi megbecsülése felkészültségével és felelősségével arányos. Mi is csak ezt és csak ennyit kérünk Miniszterelnök úrtól.
S hogy mi kell ehhez? Pénz, paripa, fegyver. A gyakorlatba átültetve: merjünk végre valós tényfeltárást végezni az egészségügy minden területén, legyünk képesek ezekből az adatokból reális következtetést levonni, és kivitelezhető, rövid távon is érzékelhető javulást eredményező terveket készíteni, és ehhez találjuk meg egymásban a jószándékú partnert, hogy mindezeket a lehető legkönnyebben, a legkisebb áldozattal valósítsuk meg. Ezért vagyunk most itt, ezt várjuk el vezetőinktől, és ezt kínáljuk nekik.
Mit kaptunk:
Egy emberközeli miniszterelnököt. Élt a lehetőséggel, hogy a „végeken” dolgozókkal érdemi megbeszélést folytasson. Felkészülten, a MI szakmánkból felkészülten, tényekkel, érvekkel és ellenérvekkel jött.
Elmondta mit tervez a kormány, mire van lehetőség, mire még remény sincs. És ezektől a NEM-ektől lett hiteles, amit mondott. Nem lesz ugrásszerű jövedelemnövekedés, a Nemzeti Összjövedelemnek nem tudják nagyobb %-át fordítani az egészségügyre, nem lesz kevesebb a feladat, nem lesz nyugdíjkorkedvezmény és nem lesz 1oo %-os nyugdíj.
A tervek:
Elsőként mondta ki felelős vezető nyilvánosan, amit már a verebek is csiripelnek: Az egészségügy darázsfészek, politikai merészség valós tényfeltárást végezni, hisz népszerűtlen döntések sorát kell majd meghozni. De erre vállalkozik a Kormány még ebben a ciklusban, azonnali kezdéssel. Csak így lehet érdemben folyamatos, hosszútávú programot kidolgozni az egészségügyben, melyet nem kell és nem érdemes kormányzási ciklusonként átalakítani, újrakezdeni
Az átvilágítást a járulékfizetéssel akarják kezdeni. Megnézik, a TB-kártya mögött van-e valós befizetés. Ennek ismerete után háromfelé folyik a „rendrakás”: – munkavállalók bejelentése, feketemunka fehérítése, – a fizetésképtelen rétegek /nyugdíjas, kiskorú, rokkant, munkanélküli/ után állami támogatás ez egészségügynek, – meghatározni a biztosítás csomagokatt: 1. járulékfizetés nélkül járó ún. „sürgősségi csomagot” /balesetei, sürgősségi, terhességi és járványügyi ellátás/, 2. az alapcsomagot, ami tartalmazza a biztosításhoz tartozó összes ellátást, 3. és lehetőség lesz különböző „extra csomagokra”, melyen luxus szolgáltatásokat plussz költségen bárki megvásárolhat magának
Régóta tudott, mindenki helyeselte, csak eddig senki nem merte szétválasztani teljes egészében a szociális és az egészségügyi ellátást. Most erről is erőteljes szándéknyilatkozatot hallottunk. Ez a mi szakmánkban többek között a mentőszállítást, a közgyógyellátási igazolványok beterjesztését, a táppénzes és a rokkantsági ellátást illeti. A legmagasabb döntéshozói szinten is ismert, hogy milyen visszásságok vannak ezeken a területeken. Elfogadható volt a hallgatóság számára az a kormányzati hozzáállás, hogy nem ezen a területen akarnak elsősorban szigorítani és büntetni, hanem munkalehetőségek teremtésével, a járulékfizetés fegyelmének növelésével kívánnak itt is rendet teremteni
A GDP % marad, de a kormányzat a nemzeti összjövedelem emelésével, a gazdasági stabilitás és prosperitás elérésével mégis csak többet kíván juttatni az egészségügynek., Az adott finanszírozás költséghatékonyabb felhasználásával, a szolgáltatások célszerűbb felhasználásával több és jobb ellátás nyújtható jelenleg is.
A TB és az egészségügyi intézmények informatikai rendszerét erősítve szeretnék kiküszöbölni a párhuzamos és fölösleges ellátásokat, hogy pl. egy betegnél két hónap alatt 7 CT vizsgálat készüljön, hogy dél-dunántúli beteget Kisvárdára szállítsanak kontroll vizsgálatra. A gyors információáramlás minden szinten megkönnyítené a munkavégzést.
A hatékony felhasználás elengedhetetlen eleme a minőségbiztosítás bevezetése. Ezt mindenképp a szakmában dolgozóknak és nem íróasztal mögött ülőknek kell kialakítani. Bevezetése új feladatokat jelent, de ígéretet kaptunk arra, hogy ezentúl minden új feladathoz hozzárendelik a valós költségigények fedezetét. A Miniszterelnök elismerte, hogy sem az Irányított betegellátási modell, sem a Prevenciós pályázat nem váltotta be a hozzá fűzött reményeket. Nem az esélyegyenlőséget szolgálja, hogy pályázó orvosok betegei juthatnak jobb, szakszerűbb ellátáshoz – ráadásul kétféle rendszeren keresztül. Ígéretet kaptunk arra, hogy az érintett szakmai és érdekképviseleti szervezetek bevonásával az év végéig kidolgozásra kerül egy egységes prevenciós rendszer.
A költséghatékonyság fokozását szolgálja az alapellátás megerősítése szervezeti és gazdasági szinten egyaránt. Drága, fölösleges, indokolatlan, hogy míg Nyugaton a teljes egészségügyi ellátás 8o-9o %-át adja az alapellátás, nálunk ez az arány alig 5o %. A közel 93o milliárdos egészségügyi finanszírozásból mindössze 63 milliárd jut az alapellátásra. Tervezik az egynapos sebészet, a matrix-kórházak, a házi szakápolás, a hospice-szolgálat megerősítését, mely ugyancsak több feladatvállalást és szorosabb együttműködést kíván a háziorvosi szolgálatoktól. Ígéretet kaptunk megfelelő financiális keret biztosítására, hogy az informatikai, az elavult műszerkészletet fejlesszük, hogy lesz lehetőség személyi fejlesztésre is, különböző szakdolgozók egyéni vagy közös alkalmazására, hogy minél több befejezett ellátást kapjon a beteg a körzetben. Különösen fontos ez falun, ahol a szakrendelések sokkal nehezebben elérhetők térben és időben is, és ahol a szakellátást még a jelentős útiköltség is terheli. Ígéretet kaptunk arra is, hogy különös gondot fordítanak majd a falusi és minden más hátrányos helyzetű lakos esélyegyenlőségének biztosítására. Halvány bíztatást hallottunk a faluegészségügyi ellátás komplex kialakításáról és ennek támogatásáról is. Mi a sok egyéb mellett ebben látjuk a falusi emberek esélyegyenlőségének reális megteremtését. Ismét megerősítést nyert, – sokak aggodalmára válaszolva, - hogy a kötelező kamarai tagság megmarad, és törvényes Orvosi Kamaránk joga és lehetősége, hogy tovább védje általános érdekeinket. Újra megerősítettek abban a hitünkben, hogy hamarosan el fogják törölni az iparűzési adót, és hogy ismét egyenjogú, választó és választható állampolgár lesz a vállalkozó háziorvos is az önkormányzati választásokon..
Lényegében ezek hangzottak el a 25 perces beszámoló és az utána kollégáink által feltett kérdések során. A kérdésözön megválaszolásában komoly szakmai támogatást nyújtottak a Miniszterelnöknek Rácz Jenő egészségügyi miniszter, és Kiss József OEP főigazgató. Ők még másfél órán át állták a sarat kollégáink özönlő kérdéseivel szemben. Illetve nem is szemben. Az általuk tartott fórumon kollégák beszélgettek szakmáról, lehetőségekről, technikai megoldásokról – szakemberekként, küzdőtársakként..
És hogy a valóságban mi lesz ebből, az már honatyáinkon és honanyáinkon múlik. No meg rajtunk…
dr Simek Ágns. a FAKOOSz leköszönt elnöke
|
|
 |
 |
|
|
 |