 |
|
 |
FAKOOSZ a nagyértékű beavatkozásokról... |
A FAKOOSZ, ALAPELLÁTÓ ORVOSOK ORSZÁGOS SZÖVETSÉGÉNEK RÖVID VÉLEMÉNYE A NAGY ÉRTÉKŰ BEAVATKOZÁSOKAT IGÉNYLŐ KEZELÉSEK FINANSZÍROZÁSÁNAK KÉRDÉSÉRŐL
Mielőtt érdemben hozzászólnánk a konkrét kérdéshez, megjegyezzük, hogy azok a biztosítók, amelyek igen olcsón és örökáron jutnak hozzá Magyarország lakosságának ehhez a járulék és adóforintokból összegyűlt és folyton újratermelődő vagyonához, mint profitforráshoz, elvárható lenne, hogy – amint az a biztosítói ágazatban szokásos – a vele járó kockázatokat is felvállalják, és ne eleve azzal induljon a vásár, hogy elkezdjük azok eltakarítását a profit útjából.
Az alapellátás csupán, mint a beteg „felelős gazdája” tud hozzászólni a nagy értékű ellátások kérdéséhez. Elsősorban tehát nem a pénzügyi megoldások módozatairól beszélünk.
- Mindenek előtt arra figyelmeztethetjük a tervezet kidolgozóit, hogy ha biztosítják az alapellátás működésének elvárható feltételeit, akkor jóval kevesebb beteg jut el az ilyen megoldásokat igénylő stádiumba. Az ilyen esetek jelentős részét képezik az elhanyagolt, későn diagnosztizált betegek. Ennek pedig melegágya az orvos nélkül, helyettesítéssel, illetve a folyton változó háziorvosokkal működő praxis.
- Felhívjuk a figyelmét az erre – külföldi példák alapján – érzékenynek nem nevezhető, majdani biztosítóknak, hogy a megelőzés támogatása, nagymértékben tehermentesíthet az ilyen nem kívánt kiadások alól, ugyanakkor félő, hogy ha ezeket az egérutakat megnyitjuk, bizonyos esetekben olcsóbb lesz számukra erre terelni a beteget, a hosszadalmas és így egészükben esetleg mégis drágább kezelések helyett.
- Másrészt ez is tárcaközi probléma, mert az általános kultúrszínvonal meghatározó jelentőségű és semmiféle egészségnevelés nem lehet eredményes egy megfelelő iskolai alap nélkül. Ugyancsak a kérdés sokoldalúságát bizonyítja az is, hogy ez életmód, és az ezzel nem egybemosható életszínvonal is egészségügyön kívül eső, de esetünkben meghatározó gond.
- A másik, a pénzügyi megoldás szempontját is vizsgálva, nagyon üdvös lenne, ha a már elhatározottnak tűnő program, nem maradék, vagy mereven meghatározott összegekkel indulna, hanem az utóbbi évek kiadásait – némi rászámítással – figyelembe véve lenne képes az említett két forrásból biztosítani és kiegyenlíteni az ellátást.
- Javasoljuk, hogy a választott megoldás legyen karbantartható és vegye figyelembe az egészségi állapot további romlásának sajnos fenyegető lehetőségét. Az elszegényedés és egyéb külső körülmények romlása, a társadalom tartásának megroggyanása, kívülről erősen begyűrűző rontó körülmények stb. mind arra mutatnak, hogy a kiadások növekedésére lehet számítani.
- A jól működő alapellátás éppen ezek ellensúlyozásának egyik, de nem mindenható eszköze.
Dr. Szász István elnök
|
|
 |
 |
|
|
 |