 |
|
 |
Gondolatok Sárospatakról |
GONDOLATOK SÁROSPATAKRÓL A FAKOOSZ-ALAPELLÁTÓ ORVOSOK SZÖVETSÉGÉNEK vezetőségének kihelyezett üléséről / 2008. szeptember 26-27./
Úgy gondoltuk, hogy megragadjuk a lehetőséget s számosak érdeklődésére számot tartó szakmai fórumot és továbbképzést biztosítunk a keleti végeken élő kollégák számára.
Itt a „Bodrog parti Athénban”, ahol pezsgő szellemi élet folyik, fogékonyak az újra, ideális helyet találtunk. A város vezetői, a szakrendelő igazgató asszonya, egyes kollégáim minden segítséget megadta, ideális körülményeket biztosítottak. Az első napon számos kiváló szakembert megnyerve a sürgősségi ellátásról, az aktuális kardiológiai ismeretekről, a gyermekgyógyászat – a sebészet – a szülészet, aktualitásairól kaphattunk összefoglalókat, s lehetőségünk volt a finanszírozás változásairól is tájékoztatást nyerni a BAZ-megyei MEP vezetője által. Megtiszteltek minket az ANTSZ, a Sátoraljaújhelyi Kórház, a MOSZ, a Budapesti orvosi kamara illetve a helyi kamara vezetői, Dr. Ilyés István Professzor Úr a DEOEC Családorvosi Tanszékről, és Dr. Vajó Zoltán Professzor Úr az Állami Eü-i Intézetből is. Köszönetünket kívánjuk itt is kifejezni Dr. Horcsik Richárd Országgyűlési Képviselő Úrnak Sárospatak Polgármesterének, Kereszturi Ferencnének, a Rendelő Intézet Igazgató Asszonyának, az INNOMED ZRT-nek, a Novartisnak és a KRKA-nak a segítségükért, a támogatásukért, s en utolsó sorban az Újbástya Rendezvénycentumnak, a Zemplén Televíziónak.
Hasonló rendezvény nyolc éve volt Sárospatakon a FAKOOSZ szervezésében. Az aktuális szakmapolitikai, érdekképviseleti gondjainkat a második napon tekintettük át. Elsősorban a források növelését, a minőségjavítást, a rezidens képzés ésszerűsítését, a népegészségügyi paraméterek javítását, a betegutak követését, a megelőzést azaz a szakmai – politikai – morális – gazdasági szemléletváltást hangsúlyoztuk. Az egészség tudatosság, felelősség elfogadásában fontos szerepe van a médiának, a lakosságnak s az önkormányzatoknak is. A szűrésekre ösztönzés járjon együtt következetes gondozással, rehabilitációval. A minőségi munkát, a hátrányos helyzetben dolgozók betegközpontú ellátását kiemelten kell megbecsülni, másrészről az ellátási szintek együttműködését korrekt módon fokozni.
Nagyon sajnáltuk, hogy elegen voltunk s mégsem annyian, ami elvárható lett volna. Át kell gondolni a kommunikációt, mert csapat nélkül a vezetők öncélúan javasolhatnak, s tehetetlen a megosztottsággal, a passzivitással szemben. Újabb és újabb megaláztatásokra várunk s legfeljebb magunkban morgunk, mert félünk, hogy elveszítjük a magmaradt javainkat is. A félelem légkörében élni, alkotni, gyógyítani tartósan nem lehet, etikátlan s egyúttal inkollegiális, a betegek javát sem szolgálja.
Dr Salamon Sándor Lácacséke
|
|
 |
 |
|
|
 |