WEBDOKI

Magyar Orvosi Kamara

Partnereink


www.herbaria.hu


www.rehabrt.hu


www.webbeteg.hu


www.mellekhatas.hu

Közúti járművezetők alkalmassága
1. A közúti járművezetők eü-i alkalmassága megállapításának változásai 2008.06.23-tól:
a. Abban az esetben ha valakinél elmebetegséget, tudatzavart, epilepsziát, látás- vagy hallászavart, mozgáskorlátozottságot, kábítószer-függőséget állapítottak meg, ill. alkoholelvonó kezelésre küldték eddig is minden orvosnak kezdeményezni kellett soron kívüli alkalmassági vizsgálatát az első fokon vizsgáló (tipikusan háziorvos/üzemorvos) szervnél. Változás: ezekben az esetekben mindig az ORSZI területileg illetékes elsőfokú szerve végzi a soron kívüli vizsgálatot.
b. 1. alkalmassági csoportban – „úrvezető” – nemcsak az a háziorvos végezheti el a vizsgálatot akihez tartozik, hanem a beteg aktuális tartózkodási helye szerint területileg illetékes is: azaz ambuláns betegnek is kiállítható az alkalmassági vélemény (ugyanakkor üzemorvos nem végezhet ebben a csoportban alkalmassági vizsgálatot). 2. alkalmassági csoportban („hivatásos”) immár a háziorvos – de csak a hozzá bejelentkezett személy számára - is végezhet alkalmassági vizsgálatot (az üzemorvos mellett)! Ha nem a saját háziorvos végezte a vizsgálatot, ill. ha üzemorvos végezte azt el: a vizsgálat elvégzéséről, az alkalmassági véleményről 15 napon belül értesíteni kell a választott háziorvost is (akihez be van jelentkezve). Ha ezen értesítés alapján a saját háziorvosa alkalmatlanságot, vagy csak korlátozott alkalmasságot vélelmez a dokumentációja alapján: kezdeményezheti az alkalmasság felülvizsgálatát .
c. Bármely orvos köteles haladéktalanul továbbra is soron kívüli alkalmassági vizsgálatot kezdeményezni ha ennek szükségességére utaló körülményt észlel egy érvényes jogosítvánnyal rendelkező általa kezelt személynél: azonban már nem az ÁNTSZ regionális intézetén keresztül, hanem a vizsgálatot első fokon végző szervnél, vagy az ORSZI első fokú bizottságánál.
d. Az alkalmassági véleménynek tartalmaznia kell a kilencjegyű ágazati azonosító kódot is. Tartalmaznia kell továbbá a következő szöveget is: „Ezt a véleményt – ha a véleményt nem a vizsgált személy választott háziorvosa állította ki – az alkalmassági vizsgálatot végző orvos a vizsgálat elvégzését követő 15 napon belül megküldi a vizsgált személy választott háziorvosának is.”

dr. Hanti Péter orvos-jogász
háziorvostan, egészségbiztosítás szakorvosa
igazságügyi szakértő

hivatkozás: 16/2008. (IV. 24.) EüM R.

kézirat lezárva: 2008.10.10.

Kommentár: Természetesen ha valaki hivatásos jogosítványt szeretne (hosszabbíttatni) azzal egyúttal a nem hivatásos kategóriákra is érvényesítjük azt. Mivel a térítési díjak az 1. csoport korcsoportjait követik, emlékeztetőül álljon itt a korcsoportos érvényességi idők és térítési díjak rendszere a hivatásos jogosítvány esetében: 40. évig 5 év 6 300,-; 40-45. évig 5 év 4 200,-; 45-60. évig 3 év 4 200,-, 60-70 évig 2 év 2 100,-; 70. év felett 2 év 1 100,-. (Emlékeztetőül az 1. csoport: 40. évig 10 év 6 300,-; 40-60. évig 5 év 4 200,-; 60-70. évig 3 év 2 100,-; 70. év felett 2 év 1 100,-.) Érdemes ugyanakkor a vonatkozó – bár 1992 óta változatlan, így sok vonatkozásban elavultnak imponáló – irányelveket (l. „A közúti járművezetői egészségi alkalmasság vizsgálata és elbírálása, Útmutató” c.) átnézni, mert számos krónikus betegség 1. csoportban alkalmas, 2. csoportban alkalmatlan minősítést eredményez!
Kommentár: A jelenleg hatályos rendelet elődjéhez tartozott egy – mára elavult és nem teljeskörű - kérdőív melyet a vizsgált személy az alkalmassági vizsgálatra történő jelentkezéskor töltött ki. Néhány helyen jelenleg is használják, ez azonban nem kötelező. Érdemes egy releváns kérdéseket tartalmazó nyilatkozatot szerkeszteni és használni, hiszen a fenti jogszabályi változásnál a jogalkotónak többek között éppen ez a fajta – a magánbiztosításoknál is lényeges szerephez jutó – közlési kötelezettség-sértés (betegségek eltitkolása, különösen egy idegen, vagy frissen bejelentkezett betegnél) megelőzése a célja, mely egy gyorsan kitöltethető kérdőívvel megelőzhető, és a saját defenzív dokumentációnkat szolgálja.
Kommentár: továbbá változatlanul – 2004.12.02-től – a 35/2000.(XI. 30.) BM R. szerinti kódokat is tartalmaznia kell melyekkel egyes korlátozott eü-i alkalmasságot kódolhatunk (pl. „szemüveggel vezethet” kódja: 01.01.)
Bejelentkezés

azonosító:
jelszó:
regisztráció

Hírlevél

email:

Keresés
1%

1%

Hírvadász






EÜ lapszemle


www.pharmanet.hu


www.weborvos.hu


www.magyarorvos.hu


www.medicusuniversalis.hu


www.magyarorvos.hu

Megújúlt honlapunk

www.fakoosz.ewk.hu

 

Hirdetés
ÁLLÁSAJÁNLAT!


Eladó praxisok

Természet

Természetvédelmi térkép

a KÖR-Online

Amennyiben cikket szeretne küldeni Online magazinunkba kérem kattintson
ide!

Belépő online magazinunkra