WEBDOKI

Magyar Orvosi Kamara

Partnereink


www.herbaria.hu


www.rehabrt.hu


www.webbeteg.hu


www.mellekhatas.hu

Nekünk új hely
Nekünk új hely – nekik régi : Békés

Minden hely történelme viharos a mi kis országunkban, még akkor is, ha történetesen Békés a neve. Amerre a folyók folynak, irányt mutatnak a megtelepedni vágyó - vagy megtelepedni nem, csak vándorolni hajlandó - embernek egyaránt. Mindent nyújt a egy halban gazdag, vizes terület. Öntéstalajt a föld megműveléséhez – felkínálva a siker lehetőségét -, finom agyagot az edények készítéséhez, mezőket a füvet kedvelő állatoknak, madárvilágnak lápot, vadvilágnak rejtekhelyet. Valóságos Kánaán. Akik mindebből sápot szednek, azok évezredek óta mi vagyunk, az emberek. Ezer évekkel ezelőtt nem voltunk annyira önteltek, mint manapság. Tudták az ősök, mennyit vehetnek el, hogy holnap is nap lehessen. Nem szipolyozták ki a földet, csekély mértékben változtatták meg a környezetüket. Ha elfáradt a talaj, odahagyták házaikat, településeiket, és egy másik helyen illeszkedtek bele a tájba. Időt engedtek a természetnek, hogy regenerálja önmagát. Nem sírás ez, a régi idilli „aranykor” vágyása – így volt. Az újkőkor óta bizonyítható az ember jelenléte ezen a helyen. A mai napig számtalan leletből olvashatjuk ki a vizes területekből kiemelkedő szárazulatok lakott voltát, láthatjuk a hajdan itt élt, szeretett és meghalt emberek tárgyait.

Talán nem is a nagy természetbarátság vezérelte őket, hanem technikájuknak csekély fejlettségi foka. Mi már úgy tekintünk rájuk, mint okos, egyensúlyképes, kompromisszumkötésben fejlett elődökre.
Fémben szegény terület Békés, ez rányomta bélyegét a korai társadalmak fejlettségére is. A nagyvilágban teret hódító rézkor alig érintette meg az itt lakókat. Szinte minden maradt a régiben, mert kőhöz, csonthoz, agyaghoz jutottak legkönnyebben. A bronzkor, majd a vaskor hozta a változást abba az ősi tradíciókat őrző életbe. Kereskedők, különböző jó- és rossz szándékú törzsek jártak erre, vagy rohanták le a területet. Minden háború hoz prosperitást, nagy változásokat, ami – mint jól tudjuk -, csak az utókornak jó. Aki benne él, szívesen lemondana róla. Trákok, illírek, szkíták, kelták, dákok, szarmaták, jazigok, hunok, gepidák, avarok, besenyők, szlávok, magyarok jöttek, mentek, letelepedtek, alakították az etnikai jellemzőket. Legnagyobb hatást a magyarok értek el. A honfoglalás idején az itt talált néptöredékek hajlandónak mutatkoztak elfogadni a magyarok szervezeti rendjét. Ki sem lehet bogozni, mely csoportok, milyen mélyre ható változást okoztak. Nem is baj ez. Lényeg az, hogy korán magyarrá vált a terület, és az ott élő népek szívesen vették egymás társaságát. Békés vára után kapta az országnak ez a része a nevét. Már a tizedik században Békés várispánságként említik, ebből született a későbbi Békés megye. Mire megyévé lett, már minden tekintetben magyarok voltak az itt élő népek.
A tatárjárás után várakra volt szükség, és erre a területre is épült egy: Gyula vára. Olyan sikeres településsé vált, hogy hamarosan a vezető szerepet is átvette a névadó Békéstől. Nemcsak a tatárok jártak erre, hanem a törökök is. Hihetetlen nagyságú területeket tettek szinte teljesen lakatlanná. A földek visszaszálltak a koronára – osztrák kincstáré volt akkortájt -, és a tulajdonos elsősorban nem „rebellis” magyarokkal telepítette be. A telepítés mellett betelepedés is zajlott. Így színesedett az etnikai paletta a németekkel, szlovákokkal, szerbekkel, görögökkel – ezt a megnevezést használták az örményekre, bolgárokra, szerbekre, macedónokra. Változatos történelmet, mesterségeket, hagyományokat hoztak - és hagytak ránk. Élvezői vagyunk ennek az örökségnek.
Nevek a történelemből, akik Gyulához kapcsolódtak: Corvin János, Dózsa György, Szikszai Fabricius Demeter tanár, Szegedi Kiss István prédikátor, Ajtósi Albert (Albrecht Dürer), Evlia Cselebi török utazó, Harruckern János György udvari hadiszállító, Erkel Ferenc, Pálffy Albert író, Wenckheim Béla. A hagyomány szerint innen vitték Aradra Aulich Alajost, Damjanich Jánost, Kiss Ernőt, Knezich Károlyt, Lahner Györgyöt, Lázár Vilmost, Leiningen-Westerburg Károlyt, Nagy-Sándor Józsefet, Török Ignácot. Réthy Lipót és Dobay János nyomdái működtek itt.
Impozáns névsor.
Ebbe a városba, erre a tájra érkezünk.
Használjuk ki az adott időt a legjobban, nézzünk meg minél többet a városból és környékéből!

Dr. Kendéné Toma Mária mtomakende@monornet.hu


Bejelentkezés

azonosító:
jelszó:
regisztráció

Hírlevél

email:

Keresés
1%

1%

Hírvadász






EÜ lapszemle


www.pharmanet.hu


www.weborvos.hu


www.magyarorvos.hu


www.medicusuniversalis.hu


www.magyarorvos.hu

Megújúlt honlapunk

www.fakoosz.ewk.hu

 

Hirdetés
ÁLLÁSAJÁNLAT!


Eladó praxisok

Természet

Természetvédelmi térkép

a KÖR-Online

Amennyiben cikket szeretne küldeni Online magazinunkba kérem kattintson
ide!

Belépő online magazinunkra