 |
|
 |
Egyl,igyál |
Egyél, igyál – és légy sovány!
Egyre több fül számára nem jó csengésű szó a „diéta”. Túl sokan, túl sokszor használták, és még sokan, sokáig ezt teszik a jövőben is. Mindent meg is teszünk azért, hogy ne kopjék ki a divatból. Ki tud lemondani szebbnél szebb alapanyagokból készült, vagy készíthető, ételek élvezetéről? Szélesedő élelmiszerpiacunkon szinte mindent meg tudunk vásárolni, amit eddig nem, vagy sokkal nehezebben. Nem gondolnám, hogy ez a nagy gazdasági fejlődés ártott volna meg a vonalainknak. Tettünk érte akkor is, amikor még csak a hazai lehetőségek közül választhattunk. Vajon hányan lehetnek, akik még nem próbáltak ki semmilyen diétát? Gyanítom, kevesen. Szedtünk tablettákat, kapszulákat, porokat és keverékeket. Megpróbáltunk csak húson élni, aztán csak zöldségen, vagy éppen káposztalevesen. A mérlegnek mindez nem mondott sokat – legfeljebb a mérleg „mondott” sokat nekünk. A kipróbált fogyókúrás étrendek mellett is tudtuk gyarapítani a testsúlyunkat. És most – most itt egy új felszólítás: Egyél, igyál – és légy sovány! Soha ilyen szimpatikus bíztatást nem hallottunk eddig – ez a mediterrán diéta jelmondata. Új roppant szimpatikus bűvszóként terjed a köztudatban: mediterrán étrend. Amit ez a két szó takar, szöges ellentétben áll jó néhány még érvényben lévő diétával. Kell-e más hívó szó a hedonizmusra alkatából fakadóan hajlamos magyar embernek? Nosza, húzzuk elő a mediterrán konyhával kapcsolatos emlékeinket és próbáljuk átültetni a gyakorlatba! Már a felsorolás is imponáló: Töltött padlizsán, töltött paradicsom, tajine – vagy tagine -, görög saláta, vörösborban főtt kakas, marinírozott feta sajt, tzatziki, nyárson sült bárány, grillezett fűszeres csirke, tenger gyümolcsei, cibatta, focaccia, ravioli, tortellini, lasagna, pizzák, pasták végeláthatatlan sora. Illatok, ízek rémlenek fel bennünk, és máris mosolyra húzódik a szánk. Ez kell nekünk! Heuréka! Mondják a diétázás megszállottjai. Íme, lehet úgy is fogyni, hogy érzékeny lelkünk, és még érzékenyebb gyomrunk, nem bántódik meg. Szabad enni, sőt, jól kell ennünk, és jót kell ennünk! Fölöttébb vonzó lehetőség elhitetni magunkkal, mindent megtettünk – és megettünk - az egészségünkért, ami a Földközi tenger medencéjében divat. Táplálkozástudománnyal foglalkozó szakemberek összeállították azt az ételpiramist, amelyet követve átalakíthatjuk megszokott napi étkezéseinket.
A piramis alján széles sávban sorakoznak az általunk is kedvelt alapanyagok, a kenyerek, tészták, rizs, kuszkusz, kukorica és egyéb gabonafélék, valamint a krumpli. Fogyasztásuk naponta ajánlott. A következő emeleten a gyümölcsök, száraz- és friss hüvelyesek, a csonthéjasok, és a fellelhető zöldségfélék - szintén napi fogyasztásukat ajánlják. A következő emeletet teljes egészében az olívaolaj foglalja el, a fölötte lévőt pedig a sajtok és a joghurt uralják, természetesen elvárják, hogy ezek is naponta az asztalunkon legyenek. A következő, immár egyre keskenyebb részt a halak, a szárnyasok, a tojás és az édességek kapták – mint várható, ezekből elegendő csupán hetente 2-3 alkalommal fogyasztani. A csúcsot a hús foglalja el, mármint a marha, disznó, bárány, kecske. Fogyasztásuk havonta néhány alkalommal javasolt. Az ételek mellé „mérsékelt” borivást javasolnak, férfiaknak 2 pohár, hölgyek 1 pohár a megengedett. Ebben a passzusban tapasztalható némi eltérés a különféle tanácsadók között, de a napi minimum 6 pohár vízzel minden próféta egyetért. Az egészséges étrendről eddig hallottakkal eléggé ellentétesek – és szimpatikusak - ezek a tanácsok. Ügyeljünk mi is a részletekre, amiben az ördög lakozni szokott. Majdnem minden piramisábrázolás legalsó szintjének szélein két mozgó alak ábrája látható. Íme a kisördög: nincs hatásos étrendváltoztatás napi fizikai aktivitás nélkül! Ó, mily csalódás! Ugyanis az a kiváló egészségi mutató, amit a déli népeknél mértek, mikor is a felsorolt étkeken éltek, nem napjaink „elgyorséttermesedett” korszakából való, hanem a XX. század első harmadából. Amikor az említett térségben élő emberek még szegények voltak, keményen dolgoztak, és asztalukra ritkán került „valódi hús”. A napjainkban ugyanott megismételt felmérésekben megszaporodtak a szív- és érrendszeri betegségek, és az ezekből adódó halálozások száma. Elszomorító. Mégis gondoljunk bele, ha most rögtön még nem változtatunk az eddigi napi mozgásmennyiségünkön, de nagy fordulat áll be az étkezésünkben, máris tettünk egy hatalmas lépést a szívünk – és ezáltal gyarló testünk – jobb egészsége felé. Az vagy, amit megeszel, tartják, és igaznak látszik a mondás. Az irányzat apostolai arra buzdítanak, változtassunk étrendünkön gyökeresen. Alapozzuk a napi étkezéseinket a Mediterráneumban használatos zöldségekre, fűszerekre, húsokra, gyümölcsökre. A Földközi tengert 20 nagyobb ország öleli körül Marokkótól Spanyolországig. Azonban ez távolról sem húszféle konyhát jelent. Ha csak Görögországot vesszük szemügyre, azonnal kiderül, mennyire megőrizte minden kis sziget, hajdani önálló városállam, a történelem előtti időkben gyökerező sajátos konyhatechnikáját. Így van ez Olaszországban is. A szállodák és üdülőhelyek konyhái, a vendégkör ízlésének megfelelően, uniformizálódnak mindenfelé. A konyhafőnökök mégis találnak alkalmat arra, hogy belopják ízletes hagyományaikat a fazekakba.
Próbáljuk meg mi is!
Ezt az öt napra szóló mankót egy internetes portálon találtam.
1. nap Reggeli: olívaolajos pirítós, joghurt áfonyával és mandulával. Tízórai: paradicsomsaláta mozzarellával és pirítóssal Ebéd: fűszeres húsgolyók spagettivel, mézes-dijoni mustáros cukkíni, sárgadinnye. Vacsora: tonhalszelet zöldfűszeres mártással, barnarizzsel, spárgasaláta és bogyós gyümölcsök.
2. nap: Reggeli: ropogósra sütött húsos szalonnaszeletek, dinsztelt zöldpaprikával, és ráütött felvert tojással, ropogós kenyér és bogyós gyümölcsök (szőlő, áfonya, ribizli, egres stb.) Tízórai: sajt, paradicsom, pirítós kenyér, eper. Ebéd: lazacszelet fokhagymásan, rozmaringosan, kapros öntettel, burgonyával, balzsamecettel készített zöldbabsaláta, gyümölcsök
3. nap: Reggeli: zabpelyhes müzli mogyoróval v. dióval, pirítóssal, sonkával és tejjel. Tízórai: sonkás zsömle paradicsommal. Ebéd: borjúcsülök lencsével, rizzsel és spárgasalátával. Vacsora: mediterrán ízesítésű tészta, saláta és körte. 4. nap: Reggeli: Eper, mandulával, és rozskenyér pirítóssal, mandulás vajjal. Tízórai: túrókrém mogyoróval és mazsolával. Ebéd: garnéla salátás szendvics uborkás paradicsomsalátával és szárított őszibarackkal. Vacsora: lazacszelet chilivel, zöldmártással, mazsolás rizs, ananász.
5. nap: Reggeli: mandulás, zabpelyhes joghurt, gyümölcskoktéllal Tízórai: paradicsom füstölt lazaccal és ropogós kiflivel. Ebéd: grillezett csirke, olívaolajjal kevert fűszeres brokkolival, salátával és kiwi. Vacsora: grillezett pácolt marhaszelet ropogós brokkoli – és sárgarépa körettel, és gyümölcsök.
Lám, nem is olyan rémes. Az esetleges súlygyarapodást kéretik nem rajtam számon kérni!
Dr. Kendéné Toma Mária mtomakende@monornet.hu
|
|
 |
 |
|
|
 |